Prinsessa Sofialta salamapaluu edustustehtäviin – vain 10 päivää synnytyksestä
Viime viikon tiistaina esikoisensa synnyttänyt Sofia palaa äitiyslomalta edustustehtäviin ennätysvauhtia.
Ruotsin kuningasperhe sai uuden jäsenen tiistaina 16.4., kun prinsessa Sofia synnytti hänen ja prinssi Carl Philipin esikoisen, prinssi Alexanderin.
Sofian äitiysloma keskeytyy ennätyksellisen nopeasti, sillä kuningas Kaarle Kustaan 70-vuotissyntymäpäivien juhlistaminen alkaa tällä viikolla.
Kuninkaan virallinen syntymäpäivä on lauantaina 30. huhtikuuta, mutta prinsessa Sofia nähdään edustustilaisuudessa jo perjantaina juhlakonsertissa. Perjantaihin mennessä synnytyksestä on kestänyt ainoastaan 10 päivää.
Kuninkaan juhlistamiseen osallistuvat lauantaina myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio.
Niinistö ja Haukio osallistuvat ensin lounaalle Tukholma kaupungintalolla. Illalla he istuutuvat juhlapäivälliselle Kuninkaanlinnassa.
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
08:33
Riita tatuoinnista johti silmittömään veritekoon – Mies surmasi avopuolisonsa kymmenillä veitseniskuilla
-
08:29
Vapaaottelijan kasvot repesivät hirmuisesta tyrmäysiskusta – UFC-pomokin kauhisteli lähikuvaa: "Jumalauta!"
-
08:16
Professorin mukaan poliisien Lotto-valvonnan palkkiojärjestelmä tuo valvojille huomattavaa rahallista etua: "Tässä on luotu järjestely, jossa sellaista saadaan"
-
08:15
Kirja-arvio: Kuka keksi rautaesirippu-sanan – oliko se propagandaministeri Goebbels?
-
08:13
Suomalaiset jediritarit! Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen ottivat yhteen hirmutehojensa jälkeen
-
08:11
Harvinainen otos! Näyttelijä Diane Kruger julkaisi tunnelmallisen merenrantakuvan pieni tytär sylissään
-
08:06
40 vuotta sitten Lars, 76, osti ensimmäiset joulutonttunsa – nyt hän omistaa niitä yli 500: "Kyllähän monet sanovat, että tämä on lapsellista, ja kyllä mä myönnän, että on"
-
07:59
MTV Uutiset selvitti: Näin sievoisesti poliiseille maksetaan Lotto-lähetysten valvomisesta – jopa tuhansien lisätienestit
-
07:48
Entisen F1-tähden ennakointi on tylyä tekstiä Valtteri Bottaksen kannalta
-
07:47
Fanit pakottivat Sebastian Ahon keskeyttämään haastattelun – tehoilla hurjastelleen suomalaistaiturin kasvoille levisi leveä hymy
-
07:31
Puolen miljoonan suomalaisen käyttämä lääkitys voi pienentää dementiariskiä – syötkö sinäkin?
-
07:30
Näkökulma: SM-liigassa muhii maanjäristys - HIFK:lla valtava niskalenkki isoimmasta mestarisuosikista
-
07:22
Matti sai pysäyttävän uutisen suolistosairaudestaan 36-vuotissyntymäpäivänään ja ajautui syviin vesiin – yksi sähköposti sai hänet takaisin jaloilleen ja sairaudesta tuli osa arkea
-
07:19
Sebastian Aho mätti hattutempun ja NHL-uransa ennätystehot! Kemia Teuvo Teräväisen kanssa kuin taidetta
-
07:15
Onko Jari-Matti Latvalan ura rallitähtenä ohi? Suomalaiskuskin taustalta poistuneelta veteraanimanagerilta rehellinen arvio
-
07:05
Virheet lumenluonnissa voivat jopa tappaa – 5 vinkkiä sydänystävälliseen kinosten lapiointiin
-
07:01
Herttuatar Catherinelta suloinen paljastus – tätä hänen lapsensa rakastavat
-
06:59
Poliisi teki karmivan löydön lumihangesta – viikinkikirveellä miestä päähän lyöneelle elinkautinen murhasta
-
06:45
Valtteri Bottas saapui poikkeuksellisen tyylikkäästi FIA:n palkintogaalaan – hämmensi hieman myöhemmin käytöksellään
-
06:33
Kasvavat kaupungit tarvitsevat lisää vettä – varsinkin Oulussa ja Pirkanmaalla: "Oulussa ei ole varavesijärjestelmää"
-
Lataa lisää