Sini Pöyry ja Merja Korpela karsiutuivat naisten moukarinheiton loppukilpailusta yleisurheilun EM-kisoissa Göteborgissa. Kauden parhaat tulokset jäivät Suomen moukarinheittäjänaisille haaveeksi.
Pöyry heitti kauden toiseksi parhaansa 65,72 ja ylsi vertailussa 14. sijalle. Korpelan heitoista oli kokonaan jyvä kateissa ja hän sai moukarin lentämään vain 60,86:een (31. sija).
Karsintarajan 70 metriä yli moukarinsa saivat lentämään Venäjän Tatjana Lysenko (73,23) ja EM-kisojen tilastoviitonen, Saksan Betty Heidler (71,40). Lysenkon tulos on EM-kilpailujen ennätys, joten kesäkuussa ME-tuloksen 77,41 heittänyt Lysenko on yhä vireessä.
Tiistain loppukilpailu olisi ollut onnistumisella hyvinkin Pöyryn hyppysissä. Olisi tarvittu vain kolmisenkymmentä senttiä kauden parhaan tuloksen päälle, mutta sitä ei tullut. Karsinnasta pääsi finaaliin vielä lukemalla 66,81.
Pöyry, 26, ei jaksanut oman aamueränsä jälkeen murehtia maanantain suoritustaan, sillä enemmän mieltä painoi koko kausi. Kesän paras tulos on jäänyt ennätyksestä melkein kolme metriä.
- Voi olla, että olemme tehneet valmennuksellisiakin virheitä, Pöyry sanoi.
Hän on isänsä Jarmo Pöyryn valmennuksessa, ja virheiden puolesta puhuu se, ettei yksikään kolmen naisen valmennusryhmästä (Pöyry, Korpela, Jenni Viljanen) ole yltänyt tällä kaudella ennätyksiinsä. Lisäksi Sini Pöyry laskeskeli, että mahdollisesti kova viime talvi vaati kuitenkin veronsa. Hän teki Seinäjoella poliisina kolmivuorotyötä, rakensi avomiehensä kanssa taloa ja yritti panostaa urheiluun.
- Keväällä oli väsymys, mutta luulin, että se karisee, kun jäin toukokuussa virkavapaalle, Pöyry sanoi.
Viime kauden jälkeen hän oli ajoittain kurkkua myöten täynnä moukarinheittoa, mutta nyt huonosti mennyt kesä on kasvattanut kunnianhimoa ja halua urheilla.
- Tässä on monta asiaa, mitä pitää miettiä. Katsotaan nämä kauden loput kisat ensin, Pöyry viittasi uteluille ensi vuoden MM-kisoista.
Korpela, 25, jäi kauden parhaastaan neljä ja puoli metriä, mutta ei keksinyt selitystä, miksi niin kävi.
- Ei vain lennä mihinkään, Korpela harmitteli.
Hän oli Pöyryn tavoin harjoitellut kovaa pitkälle kesään, jotta paras tuloskunto tulisi esiin Göteborgissa. Ensi kertaa urallaan Korpela on kuitenkin joutunut toteamaan, että tuloskehitykseen on tullut taantuma.
(MTV3-STT)