Poutiainen tavoittelee historiaa Zagrebissa

Tanja Poutiainen, kuva: Agence Zoom/Getty Images
Tanja Poutiainen, kuva: Agence Zoom/Getty Images
Julkaistu 02.01.2010 22:06

Tanja Poutiainen jahtaa sunnuntaina jo uransa kolmatta voittoa Zagrebin pujottelusta.

Tanja Poutiainen on voittanut urallaan yhdeksän maailmancupin osakilpailua. Valkoisesta sirkuksesta löytyy kaksi paikkaa, joissa Poutiainen on päässyt juhlimaan voittoa kahdesti: Aspen ja Zagreb. Suomalaisista vain Kalle Palander on voittanut samassa paikassa kolmesti: hän on loistanut Alta Badian suurpujottelussa kolmena vuonna.

Kolmas voitto Zagrebissa olisi siis Poutiaiselle historiallinen, mutta samaa tavoittelee myös kilpailun suurin ennakkosuosikki Marlies Schild. Poutiaisen voitettua Sljeme-vuorella vuosina 2005 ja 2008 oli Schild paras vuosina 2006 ja 2007. Vuosi sitten voiton vei Maria Riesch, kun Poutiainen kärsi vatsataudista ja Schild oli sivussa loukkaantuneena. Schild nousi tämän vuoden kisan suurimmaksi ennakkosuosikiksi voitettuaan tiistaina ylivoimaisesti Lienzin maailmancup-pujottelun. Avauslaskun jälkeen kolmantena olleen Poutiaisen mahdollisuudet vei tuolloin sauvarikko.

Zagrebin sunnuntaisen pujottelun 1. kierros näkyy suorana MTV3 MAXilla ja Katsomossa klo 10.35-11.45. MTV3-kanavalla ensimmäisen kierroksen kooste ja toinen kierros suorana klo 13.10-14.30.

Tuoreimmat aiheesta

Hiihtolajit