Pörssisähkön keskimääräinen tuntihinta tippuu Suomessa keskiviikkona alle puoleen tiistain hinnasta. Keskihinta on keskiviikkona noin kuusi senttiä kilowattitunnilta, kun se on tiistaina liki 16 senttiä.
Keskiviikon hinta on silti hieman korkeampi kuin edellisten 30 päivän aikana, jolloin pörssisähkön keskimääräinen tuntihinta oli noin neljä senttiä kilowattitunnilta.
Halvinta pörssisähkö on keskiviikkona iltayhdestätoista puoleenyöhön, jolloin tuntihinta on noin 0,7 senttiä. Kalleinta pörssisähkö on puolestaan aamulla yhdeksästä kymmeneen. Hinta on tuolloin lähes 17 senttiä kilowattitunnilta.
Suomen ydinvoimaloista Loviisan kakkosreaktori ja Olkiluodon kolmosreaktori ovat poissa sähköntuotannosta häiriöiden vuoksi. Kantaverkkoyhtiö Fingridin ennusteen mukaan Suomen tuulivoimatuotanto sen sijaan kasvaa tuntuvasti seuraavan vuorokauden aikana.
Loviisassa tuotanto keskeytyi maanantaina
Energiayhtiö Fortum arvioi, että Loviisan ydinvoimalan kakkosreaktori voisi palata sähköntuotantoon ylihuomenna torstaina.
Loviisan voimalaitoksen kakkosyksikön sähköntuotanto keskeytyi maanantaina hieman ennen iltayhdeksää reaktorin pikasulun vuoksi. Vian syynä oli häiriö reaktorin apujärjestelmässä. Vian tarkempaa syytä selvitetään edelleen.
