Örebron väkivaltaisen mellakan jälkeen Fredrik Brokopp sai komennuksen Malmöhön. Aftonbladetin haastattelema ruotsalaispoliisi kertoo itkuisen lapsen vedonneen isäänsä, että tämä ei lähtisi paikalle.
– Örebrossa kaksitoista loukkaantunutta poliisia. Kaksi poltettua poliisin bussia, lapsi kirjoittaa lehden julkaisemassa tekstiviestissä.
– Kiltti älä mene, lapsi vetoaa isäänsä.
– Puhuessaan puhelimessa enemmän tai vähemmän itkevän lapsen kanssa, tuntuu se isän sydämessä, Brokopp myöntää.
Itse hän kertoi olleensa valmiina kohtaamaan mellakoitsijat.
Kuvat mellakkapaikoilta näyttävät kuitenkin sotatantereelta. Norrköpingin kaupunginosassa Navestadissa mellakat olivat paikalla olleiden poliisien mukaan pahimmat, mitä he ovat urallaan kokeneet.
– Kuvailisin sitä lyhyesti ilmaistuna sotana. Tarkoituksena on todellakin poliisien satuttaminen vakavasti, sanoo yksi poliiseista Expressenille.
"Huoranpenikka polttaa Koraanin"
Ruotsissa poliisi epäilee, että viime päivien mellakoitsijoiden kohteena oli nimenomaan poliisi ja yhteiskunta. Osalla tekijöistä on poliisin mukaan yhteyksiä rikollisjärjestöihin ja moni heistä on poliisin vanha tuttu.
