Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitääkö hallitus kiinni 370 miljoonan euron leikkauksista? Marin: "Tilanne on poikkeuksellinen"

8:58Sanna Marin:"Elämme hallituskauden kolmatta kriisiä"Sanna Marin: "Elämme hallituskauden kolmatta kriisiä"
Julkaistu 31.08.2022 14:29(Päivitetty 31.08.2022 14:43)
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Budjettineuvottelut jatkuvat tänään hallituspuolueiden puheenjohtajien eli niin sanotun viisikon kesken. 

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoo, että eri ministeriöistä odotetaan arvioita ja laskelmia energiakokonaisuudesta. 

Koko hallitus on Marinin mukaan koolla todennäköisesti vasta huomisaamuna torstaina. Hallituksen neuvottelujen kokonaisuudesta kerrotaan vasta budjettiriihen päätteeksi.

Hallitus päätti jo viime vuonna, että ensi vuonna menoja leikataan pysyvästi yhteensä 370 miljoonalla eurolla ministeriöiden määrärahoista. Säästöjen kohdistamista on määrä arvioida tänään alkaneessa budjettiriihessä.

Pääministeri Marinilta kysyttiin budjettineuvotteluihin saapumisen yhteydessä, päästäänkö neuvotteluissa tavoitteeseen eli lähes neljän sadan miljoonan euron säästöihin ensi vuodelle.

Lue lisää: Suomi käyttää rahaa maanpuolustukseen, mutta 370 miljoonan euron leikkaukset toteutetaan

Marin ei ottanut suoraan kantaa kysymykseen, mutta totesi, että tilanne on poikkeuksellinen.

– Sanoisin, että tilanne on poikkeuksellinen ja tarvitsemme myös poikkeuksellisia toimia. Tällä hetkellä teemme budjetin perusasioita, mutta ennen muuta tämä ostovoimakokonaisuus, jolla pyritään tukemaan kotitalouksia, siellä varmasti lapsiperhepainotus tulee olemaan hallitukselle selkeä arvovalinta. Toinen iso kysymys on energiakokonaisuus eli se, millä tavalla tuetaan kotitalouksia, kun sähkön hinta nousee.

Marinilta kysyttiin, voiko vastauksesta päätellä, että hallitus ei pääse 370 miljoonan euron säästöihin. Marin ei ottanut suoraan kantaa asiaan.

– Hallitus tietenkin toimii kuten on aiemmin sopinut. Meillä on tälle ja ensi vuodelle jakamatonta varausta aiemmin arvioitua enemmän, ja tälle rahalle on kova tarve ostovoiman turvaamiseksi. Mutta tämä energiakokonaisuus tulee olemaan niin iso, että voimme joutua ajattelemaan myös poikkeuksellisia ratkaisuja.

Lue myös: Ministeriöissä viilataan leikkauslistoja tulevaan – säästöjä tulossa tutkimukseen, kehitysyhteistyöhön ja väyliin

Marinin mukaan on mahdollista, että nyt budjettiriihessä tehtävät ratkaisut energiakriisin ratkomiseksi eivät ole riittäviä.

– Tilanne on niin poikkeuksellinen joka puolella Eurooppaa.

Kevään budjettiriihen yhteydessä kerrottiin, että suurin osa leikkauksista kohdistuu liikenne- ja viestintäministeriön alaan, ulkoministeriön alaiseen kehitysyhteistyöhön sekä maa- ja metsätalousministeriöön. 

Säästöjä pyritään saamaan aikaan myös valtionhallinnon etätöiden kautta. 

Lisää aiheesta:

Miksi hallitus vaihtoi sakset veronalennuksiin? "Näyttäisi pahalta laskea pelkästään hyvätuloisten verotusta"Purran yllätysavaus lapsilisään puuttumisesta puhutti hallituksen tiedotustilaisuudessa – "Täytyy keskustella"Marin: Budjettiriihi valmistuu tänään – alijäämä paisumassa selvästi suunnitellustaAnnika Saarikko: Hallitus pitää kiinni 370 miljoonan euron leikkauksistaBudjettiriihessä on poikkeuksellisen hankalia kysymyksiä, sanoo pääministeri Sanna Marin: "Meillä on vielä asioita ratkaisematta"Hallitus yrittää saada budjettiriihen pakettiin päivässä – tavoitteena 75 prosentin työllisyys
Marinin hallitusEnergiakriisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Marinin hallitus
  • 22.11.14:23
    Li Andersson

    Velkajarru oli kaikilta muilta virhe, Li Andersson lataa MTV:lle – Marinin hallituksen ex-ministeri suuttui VTV:n kohuraportista

  • 21.11.13:34
    Politiikka

    SDP:n Razmyar: VTV suosi Orpon hallitusta raportillaan, virastolta tyrmäys – "Julkaisupäivä päätettiin kauan sitten"

  • 20.11.17:18
    Raha

    VTV:n tutkija Marinin hallituksen rahakohusta: "Luvut ovat oikein"

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 20.11.10:58
    Talous

    HS: Valtiovarainministeriön mukaan VTV:n raportti liioittelee Marinin hallituksen menolisäyksiä