Venäjällä on perinteisesti vahva ilmapuolustus, koska sen ilmavoimat ovat täysin alivoimaiset länteen verrattuna, sanoo Pekka Toveri MTV Uutisille.
Aiemmin tänään Ukraina iski tiettävästi ohjuksella Venäjän Mustanmeren laivaston päämajaan. Eilen Ukraina väitti hyökänneensä lentotukikohtaan Krimille. Viime viikolla Ukrainan iskut Sevastopoliin vaurioittivat pahasti sukellusvenettä ja suurta maihinnousualusta. Vironkin lähellä on räjähtänyt lentokentällä.
Ukrainan hyökkäyksistä Krimille ja syvälle Venäjälle on tullut arkipäivää, eikä dronehyökkäys Moskovan alueella ole enää yllätys, toisin kuin vielä muutama kuukausi sitten.
Hyökkäysalueen suuruuden vuoksi Venäjä on joutunut levittämään ilmatorjuntaansa, sanoo Suomen entinen tiedustelupäällikkö, nykyinen kansanedustaja Pekka Toveri (kok.) MTV Uutisille.
– Ei Venäjälläkään joka paikkaan ilmatorjuntaa riitä. Onko Moskova tärkeämpi kuin Krim? Todennäköisesti on.
