Paukkupakkaset ovat kymmenkertaistaneet mökkivahinkojen määrän viime talvena, selviää vakuutusyhtiö LähiTapiolan vahinkotiedoista.
Moni suomalainen koki LähiTapiolan mukaan talvena ikävän yllätyksen, kun putkien jäätyminen aiheutti vesivahingon kotona tai mökillä.
Kuluvan vuoden alkupuoliskolla sattui yli kymmenkertainen määrä putkien jäätymisistä aiheutuneita vesivahinkoja vuoden 2023 vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
Myös vahingoista maksetut korvaukset moninkertaistuivat.
– Putkien jäätymisistä aiheutuvat vahingot voivat olla merkittäviä erityisesti mökeillä, sillä vuotoa ei välttämättä havaita pitkään aikaan, LähiTapiolan ennaltaehkäisypalveluista vastaava kehityspäällikkö Jussi Riikonen muistuttaa tiedotteessa.
– Pahimmillaan rakennuksen sisään voi kertyä ja jäätyä jopa kymmeniä senttejä vettä, jos se ei ole päässyt virtaamaan ulos.
Vaikka talvipakkaset tuntuvat vielä kaukaisilta, jäätymisvahinkojen ennaltaehkäisyn aika on Riikosen mukaan juuri nyt, kun mökkejä laitetaan talvikuntoon.

