Ruotsin Örebrossa noin kymmenen ihmistä kuoli kouluampumisessa tiistaina, kertoi paikallinen poliisi tiedotustilaisuudessa alkuillasta.
Ampuminen tapahtui Risbergskan oppilaitoksessa, jossa tarjotaan aikuiskoulutusta.
Tarkempaa kuolleiden lukumäärää ei tässä vaiheessa pystytä kertomaan, sanoi Örebron paikallispoliisin päällikkö Roberto Eid Forest.
Iskun epäilty tekijä on yksi kuolleista, vahvisti oikeusministeri Gunnar Strömmer.
Epäilty ei ollut poliisille entuudestaan tuttu. Hänellä ei poliisin mukaan tiettävästi ollut yhteyksiä jengeihin, vaan hänen arvioidaan toimineen yksin. Poliisin mukaan ei voida kuitenkaan sulkea pois sitä mahdollisuutta, että tapaukseen liittyisi useita tekijöitä.
Poliisin mukaan epäilty tekijä on mies. Aftonbladetin tietojen mukaan hän olisi ollut 35-vuotias. Muita tietoja epäillystä tai uhreista ei tiistaina kerrottu. Poliisin mukaan uhrien tunnistaminen oli tiistaina meneillään.
Poliisi ei kertonut tarkempaa tietoa myöskään tekijän käyttämästä aseesta.
Kuolonuhrien lisäksi iskussa haavoittui ihmisiä. Poliisi ei kuitenkaan kertonut haavoittuneiden määrää.
Örebron lääni kertoi aiemmin tiedotteessaan, että Örebron yliopistolliseen sairaalaan oli viety yhteensä kuusi ihmistä, joista viidellä oli ampumavammoja. Haavoittuneista neljä leikattiin, ja viidennen vammat olivat lieviä.
Lue lisää: Hellen havahtui opettajan huutoon Örebrossa: "Lukitkaa ovet ja menkää lattialle"
Osa koulusta evakuoitiin
Hälytys tapauksesta tuli noin puoli yhdeltä iltapäivällä paikallista aikaa. Hieman kahden jälkeen iltapäivällä poliisi ilmoitti, että välikohtaus koulun sisällä on ohi, mutta tapauksesta aiheutuva vaara ei ole ohi.
