Oletko matkalla Dubaihin? Huomioi uusi lentokenttävero
30.5. jälkeen Dubain lentokentältä lähtevien matkustajien on maksettava lentokenttäveroa. Maksuilla katetaan lentokentän laajennuksista aiheutuneita kustannuksia.
Kaikilta Dubain lentokentältä lähteviltä matkustajilta aletaan periä lentokenttäveroa, jonka avulla katetaan lentokentän remonttien ja laajennusten aiheuttamia kustannuksia. Maksuja tarvitaan, sillä Dubain öljytulot ovat laskeneet.
35 dirhamin (noin 8,5 euroa) lentokenttämaksu peritään myös kaikilta Dubain kentällä konetta vaihtavilta matkustajilta. Maksua aletaan periä 30.5. jälkeen lähteviltä lennoilta, mutta vain jos lentoliput on ostettu 1.3. jälkeen.
Lentokentän laajennukselle on tarvetta, sillä Dubain kansainvälisen lentoaseman kautta matkusti viime vuonna yli 78 miljoonaa matkustajaa. Matkustajamäärä nousi 10,7 prosentilla edellisvuoteen nähden.
Dubain kansainvälinen lentoasema on matkustajamääriltään maailman kolmanneksi suurin lentokenttä, jonka läpi kulkee maailman eniten kansainvälisiä matkustajia.
Lähde: Travel+Leisure
Studio55.fi-lähetyksessä keskusteltiin 28.1.2016 matkalla sairastumisesta. Jos sairastuu matkalla, kuka korvaa ja mitä? Vieraina vastaava lääkäri Ari Kinnunen ja OP:n vahinkovakuutuksen korvauspalvelun johtaja Antti Huhtala.
Uusimmat
-
10:00
Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo päätyy varjostuspuuhiin
-
09:46
Kuolonkolari Liedossa: Pakettiauto suistui vastaantulijoiden kaistalle jäisellä tiellä
-
09:44
ISW: Wagner-joukot pyrkivät työntymään syvemmälle Bahmutin kaupunkiin – MTV seuraa sotaa
-
09:41
Zelenskyi AP:lle: Tappio Bahmutissa voi altistaa Ukrainan kompromisseille – "Jos Putin haistaa heikkoutemme…"
-
09:23
Maanteitä päällystetään kesällä poikkeuksellisen vähän: Huonokuntoisia teitä olisi korjattavana yli viisinkertainen määrä
-
09:21
Prinssi Harry syytti Lontoon korkeimman oikeuden kuulemisessa brittihovia: "Epäilemättä salasi minulta pitkään tietoja"
-
08:59
Lionel Messi tykitteli hattutempun Argentiinalle – saavutti jälleen upean rajapyykin
-
08:56
Venäjän kenraalirulettia pyörittävä huhumylly kiihtyy: Sylkykuppi-komentajalle on väitetysti löydetty "epätavallinen" korvaaja
-
08:55
Esapekka Lapin kolariautosta paljastui hurjia kuvia
-
08:35
Pepsillä on uusi logo
-
07:57
SM-liigasyksyn komeetta lyyhistyi tylysti ulos mitalipeleistä – tässä on romahduksen syy: "Hän on väärässä paikassa"
-
07:37
Emil Ruusuvuori tykitti puolivälieriin – suomalaiselta harvinaislaatuinen temppu: "Olihan se vääntö"
-
07:37
Iltalehti: Lotta Hintsa ja vuorikiipeilijärakas Don ovat eronneet
-
07:34
Päätoimittajan kommentti: Pääministeri haussa Suomelle – MTV:n vaalitentti tarjoaa ratkaisun avaimia sekä kolmelle puheenjohtajalle että äänestäjille
-
07:29
Helpot sämpylät, joihin sujahtaa nerokas ainesosa: "Äiti, nää on parhaita leipiä ikinä!"
-
07:15
Skotlanti jysäytti pommin – yllättävä pelaaja hurjassa maalivireessä
-
07:01
Media: Trumpin mahdollinen rikossyyte ei etene tällä viikolla
-
06:56
Ex-huippu-urheilija kerää tyhjiä pulloja ja anelee ihmisiltä rahaa ruokaan: "Minulla ei ole mitään"
-
06:55
Ecuadorissa toivo hiipuu maanvyöryssä kadonneiden yli 70 ihmisen löytymisestä elossa
-
06:48
Kun yksi Pappa-Tunturi ei riitä – rantasalmelaiselta Mikalta niitä löytyy tallista lähes 30, vieläpä jokainen vuosimalli
-
Lataa lisää