Nuutinen johdatti Bisonsin vierasvoittoon Pohjanmaalla

Matti Nuutinen oli pelipäällä torstaina.
Matti Nuutinen oli pelipäällä torstaina.Juha Tamminen/All Over Press
Julkaistu 13.11.2014 22:44

MTV SPORT - STT

Loimaan Bisons otti Korisliigassa torstaina vasta kauden toisen vierasvoittonsa, kun se kukisti Lapualla Korikobrat 84-73.

Edellisiltana Kauhajoella hävinnyt Bisons piti johtoa lähes läpi pelin, mutta ratkaiseva ero syntyi vasta viimeisellä neljänneksellä. Sen alkuminuuteilla Korikobrat kärkkyi vielä kolmen pisteen päässä.

- Toinen peli peräkkäisenä päivänä oli meille tiukka paikka etenkin, kun Lapua heitti ajoittain hyvin. Henkinen vireytemme ei ollut parhaimmillaan, mutta olen siitä ylpeä, että kahden päivän aikana pelaamistamme kahdeksasta jaksosta viimeinen oli meiltä paras, sanaili Bisonsin valmentaja Greg Gibson.

Ilman flunssaista Roope Ahosta pelanneesta Bisonsista Matti Nuutinen heitti 28 pistettä. Paul Carter keräsi Korikobrille 23 pistettä.  

Tuoreimmat aiheesta

Koripallo