Nokialta kommentti: "Jos Applella ei pidetä vastauksesta, niin se ohitetaan"

Apple iPhone 4S ja Siri-puheentunnistus. Kuva: Jari Heikkilä
Apple iPhone 4S ja Siri-puheentunnistus. Kuva: Jari Heikkilä
Julkaistu 16.05.2012 10:41(Päivitetty 16.05.2012 10:42)
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Applen epäillään muuttaneen iPhone 4S -älypuhelimessa käytettävän Siri-ääniapuriohjelman antamia vastauksia.

Yhtiö joutui viime viikolla hieman nolon uutisoinnin kohteeksi. Tuolloin uutisoitiin, että Siriltä kysyttäessä kaikkien aikojen parasta älypuhelinta vastaukseksi tuli "Nokia Lumia 900".

Nyt Siri ei enää kehu vastauksena Nokian laitetta, vaan Applea.

Nokian Australian osasto on kommentoinut asiaa Sydney Morning Heraldin verkkosivuilla:

- Apple on kehittänyt Siristä älykkään järjestelmän, joka auttaa puhelimen käyttäjää, mutta selvästikin jos yhtiö ei pidä vastauksesta he ohittavat koko järjestelmän, toteaa Nokian tiedottaja Tracy Postill.

Siri käyttää WolphramAlpha -palvelua laskeakseen osuvimmat vastaukset sille esitettyihin kysymyksiin.

WolphramAlpha luokittelee Lumia 900 -kännykän parhaaksi vaihtoehdoksi perustuen käyttäjien verkossa antamiin arvosteluihin. WolphramAlphan listauksessa iPhone 4S on sijalla 14.

Apple ei ole kommentoinut asiaa.

Näin iPhone muutti mieltään parhaasta älypuhelimesta (16.5.)

The Sydney Morning Herald: Apple fixes Siri bug that declared Nokia Lumia the best smartphone