Ukrainassa on alkanut Venäjän terrorin kolmas talvi, kirjoittaa MTV Uutisten ulkomaantoimittaja Niko Nurminen.
Eikö siellä ole nyt aika hiljaista, kysyy joulunpyhinä yksi tuttu palattuani Ukrainasta. Ei ole hiljaista, vastaan. Vuoden toisena päivänä aloittaa toinen tuttu, että siellä sodassahan on melko rauhallista. Ei ole rauhallista, vastaan. Rintamalinjoilla tapahtuu koko ajan merkittävää tappamista sotilaiden kesken, ja sen lisäksi Ukrainan ilmatilassa on risteillyt siviilejä tappamassa tänäänkin raskaita Tupolev-pommikoneita.
Hyökkäyssodan kolmannen talvikauden alettua on Venäjä Ukrainassa jo tutuissa tuhotöissä. Hyökkäyksen ensimmäinen helmikuu ja lopputalvi 2022 meni venäläisten yrittäessä lyödä Ukraina lakoon nopealla marssilla Kiovaan. Ukraina torjui. Viime talvi meni yrityksessä lamauttaa asutuskeskukset ja hajottaa sähkö- ja lämmönjakelujärjestelmät. Ukraina paikkasi, piuhoitti ja rakensi hätäjärjestelmiä. Tämä talvikausi jatkuu samaa rataa, mutta viime vuotta tiheämmällä tahdilla.
Venäjä räiskii ja räjäyttää paljon, se nakertaa Ukrainaa kaikkialta mistä vaan pystyy. Ukraina torjuu – niin paljon kuin länsi sille välineitä siihen sallii.
Ukrainalaiset siviilit eivät löydä linjaa siihen, mihin Venäjä oikein haluaisi osua. Järjestään Venäjän tuhoamat kohteet ovat asuinrakennuksia, ostoskeskuksia, asemia, kouluja – eivät sotilaskohteita. Tapaamani ukrainalaiset kertovat, että maalina näyttävät olevan seudut, joilla ylipäänsä on ihmisiä.
Tämä terrori on Venäjän linja. Kyseessä ei ole kosto Ukrainan satunnaisista sotilaallisista menestyksistä.

