Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Neljä brittimiestä aloitti kampanjan, joka saa poliitikot naurunalaisiksi – "Jos tämä tekee paskanpuhumisesta edes hieman vaikeampaa"

0:30Aktivistiryhmä"Aasien johtamat"paljastaa brittipoliitikkojen tekopyhyydenVideolla esimerkkejä johtavien poliitikkojen tekopyhistä tviiteistä.
Julkaistu 07.02.2019 18:20
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

tuomohytti

– Meillä ei ole suunnitelmaa sopimuksettomalle erolle, koska tulemme saamaan mahtavan sopimuksen. Näin tviittasi Britannian entinen ulkoministeri, ehkä tunnetuin ja kovin Britannian EU-eron kannattaja Boris Johnson heinäkuussa 2017.

Kuinka väärässä hän olikaan.

Pitkien ja vaikeiden neuvottelujen jälkeen Britannian pääministeri Theresa May sai neuvoteltua sopimuksen, joka ei kelpaa briteissä kenellekään. Brittiparlamentti hylkäsi sopimuksen tammikuussa. Tosin se linjasi myös, ettei Britannia saa erota EU:sta ilman sopimusta.

Neljä brittimiestä, jotka kutsuvat itseään "Aasien johtamiksi", aloittivat sissimarkkinointikampanjan, jossa he liimasivat johtavien poliitikkojen Brexit-kantoja julisteisiin ympäri Britanniaa. Tosin nyt heidän sissimarkkinointinsa alkaa olla oikeaa markkinointia, sillä he ovat pystyttäneet tviiteistä koostuvia mainoksiaan maksullisille mainospaikoille.

"Keski-iän kriisi"

Asiasta kirjoittaa The Guardian, joka on haastatellut "Aasien johtamien" johtohahmoja. Lehden mukaan liikettä johtavat neljä miestä ovat hyviä ystäviä, jotka työskentelevät hyväntekeväisyys- ja kansalaisjärjestöjen johdossa.

Heitä yhdistää paitsi työnkuva, myös polittiset mielipiteet, Brexitin-vastaisuus ja halu vaikuttaa yhteiskuntaan.

– Britannialla on keski- tai myöhäisiän kriisi, jossa se ei ole varma mitä se tekee. Se on vain lähtenyt, ostanut moottoripyörän ja nahkatakin. Keski-iän kriisin nimi on Brexit, enkä usko että se toimii hyvin, sanoo yksi liikkeen johtaja The Guardianille.

Rahaa tuli paljon

Aluksi "Aasien johtamat" kiinnittivät julisteita omin varoin. He kävivät öisin ripustamassa julisteita luvatta talojen seiniin. Rahaa kului noin 500 punnan, eli 570 euron verran.

Aktivismi oli kuitenkin sen verran työlästä, että se alkoi haitata perhe-elämää. He alkoivat kerätä joukkorahoitusta Crowfunder-palvelusta julisteiden kiinnittämistä varten. The Guardianin haastattelussa miehet kertovat, että rahaa tuli yli äyräiden.

10 000 punnan tavoite täyttyi muutamassa tunnissa. Kun rahamäärä ylitti 50 000 punnan rajan, he käsittivät, että "Aasien johtamilla" oli ongelma.

– Ei ollut mitään tietoa mihin käytämme rahaa. Joten teimme sen, mitä Crowfunderissa ei koskaan tehdä, eli pyysimme ihmisiä lopettamaan rahan lähetyksen, kunnes keksimme mitä sile teemme.

Rahan avulla "Aasien johtamat" ovat pystyneet ostamaan mainostilaa luvallisesti. Kaikki suurimmat mainostajat eivät suostuneet yhteistyöhön, mutta pieniä mainoksia löytyi helposti. Tllä hetkellä heillä on 30 mainospaikkaa, ja 60 muuta on varattu.

Eivät usko muutokseen

He kertoat The Guardianin haastattelussa olevansa otettuja saamastaan tuesta.

– Emme ole niin röyhkeitä, että uskoisimme neljän tikapuilla varustetun isän muuttavan asiaa, sanoo yksi neljästä miehestä.

– Jos tämä tekee poliitikoille paskanpuhumisesta ja valehtelusta edes hieman aiempaa vaikeampaa, koska he tietävät jäävänsä kiinni, se on jo saavutus, sanoo toinen mies.

Aasien johtama liittyy britannialaiseen sananlaskuun "Leijonat, joita aasit johtavat". Sillä viitataan kenraalien kyvyttömyyteen johtaa urheita sotilaita.

Lisää aiheesta:

Helena Petäistön kolumni: Boris Johnson, älä enää koskaan palaa valtaan!Brexit, inflaatio ja poliittinen kaaos – tällaista on elämä Britanniassa nytPolitiikan sekasorto Britanniassa ei ota loppuakseen – Johnson: "Vaaleista tulee vaativat"Suomalainen Harri Hursti on yritetty tappaa USA:n vaalien takia – paljasti hakkeroimalla järjestelmän heikkouden jo vuosia sitten: "Vuoden 2020 presidentinvaaleissa rysähtää"Brexit-äänestys lähestyy: Britanniassa liikkeellä tolkuttomia väitteitä EU:staBritannian EU-jäsenyysäänestys on käymässä todella täpäräksi – Kyllä- ja ei-leirit täysin tasoissa
BrexitIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta