Yhdysvalloissa neljä äärioikeistoryhmä Proud Boysin jäsentä on todettu syyllisiksi Capitolin vuoden 2021 mellakointiin liittyvissä syytteissä.
Heidän todettiin syyllistyneen vallankumoukselliseen salaliittoon, mikä voi johtaa jopa 20 vuoden vankilatuomioon. Hyökkäyksessä entisen presidentin Donald Trumpin kannattajat tunkeutuivat Capitoliin päättäjien valmistautuessa vahvistamaan nykyisen presidentin Joe Bidenin vaalivoitto.
Ryhmän entinen johtohahmo Enrique Tarrio on yksi tuomituista. Hän ei ollut paikalla Washingtonissa hyökkäyksen alkaessa, mutta häntä syytettiin mellakoinnin suunnittelusta ja ohjailusta.
Lue myös: Trump on saapunut New Yorkiin – aikoo antautua poliisille
Yksi viidestä syytetystä todettiin syyttömäksi salaliittoon, mutta kaikki viisi todettiin syyllisiksi useisiin muihin vähemmän vakaviin rikoksiin kuten kongressin toiminnan estämiseen, virkavallan vastustamiseen ja valtion omaisuuden tuhoamiseen.
Onko Trump seuraava tuomittu?
– Tammikuun 6. päivän jälkeen lupasin, että oikeusministeriö tekee kaikkensa saattaakseen vastuuseen ne, jotka ovat vastuussa hirvittävästä hyökkäyksestä, jolla pyrittiin häiritsemään demokratiamme kulmakiveä, rauhanomaista vallansiirtoa vasta valitulle hallinnolle, oikeusministeri Merrick Garland sanoi toimittajille.
– Tämän päivän tuomio tekee selväksi, että oikeusministeriö tekee kaiken voitavansa puolustaakseen amerikkalaisia ihmisiä ja Amerikan demokratiaa, Garland jatkoi.
Tuomioiden myötä kasvaa myös todennäköisyys, että Trump ja hänen avustajansa voisivat saada yhtä vakavia syytteitä omasta toiminnastaan. Oikeusministeriön erikoissyyttäjä tutkii parhaillaan Trumpin mahdollista osuutta mellakointiin. Kolme viikkoa ennen mellakkaa Trump vetosi kannattajiinsa ja kannusti heitä tulemaan Washingtoniin.
