Arabian Muumi-mukien tutut hahmot ja herkulliset värit ovat tehneet niistä suosittuja lähes joka kodin keräilykohteita. Tiettyyn pisteeseen saakka kokoelman kartuttaminen on helppoa, mutta todellisten harvinaisuuksien kohdalla metsästys käy haastavammaksi ja hinnat nousevat jopa satoihin euroihin.

Kaikille tuttuja tarinoita
Jokainen muki kertoo Muumilaakson elämästä ja muistuttelee mieleen tuttuja tarinoita: kukapa ei muistaisi hirveää Mörköä, Nuuskamuikkusen paluuta keväisin tai Niiskuneidin rakkautta kaikkea kiiltävää kohtaan. Nyt meneillään oleva buumi alkoi Muumi-mukien uuden tuotannon käynnistämisestä vuonna 1990. Ensimmäisiä Muumi-lastenastioita valmistettiin jo 1950-luvun lopulla.

Uutuuksia säännöllisesti
Nykyiset Muumi-mukit on suunniteltu Tove Janssonin alkuperäispiirrosten mukaan. Niiden värit ja grafiikka ovat taiteilija Tove Slotten käsialaa. Nykyisiä Teema-sarjaan perustuvia mukeja on kertynyt 90-luvun alusta lähtien jo lähes 40 kappaletta. Keräilijöille on jatkuvasti jotain uutta tarjolla, kun sarja kasvaa tasaista tahtia vuosittain.






