Ruotsalaisen Victoria Arnewidin mallinura sai alkunsa hänen päästyään lavalle Bruce Springsteenin kanssa.
Vuonna 1985 Bruce Springsteen esiintyi Ruotsissa. Konserttia seuraamassa ollut 16-vuotias Victoria Arnewid ei voinut aavista minkä elämänmuutoksen hän kokisi, kun rokkari bongasi hänet yleisön joukosta. Victoria pääsi tanssimaan lavalle Springsteenin kanssa, kun laulaja otti Dancer In The Dark -videonsa mukaisesti tytön yleisöstä mukaansa lavalle.
Konserttia kuvanneet valokuvaajat tallensivat hänet filmille ja kyseisten kuvien myötä Victorian mallinura sai alkunsa.
– Se muutti 16-vuotiaan elämää melkoisesti. Tulin silloin maailmaan, jossa elin monta vuotta. Erikoista miten yksi minuutti, yksi kuva, voi muuttaa nuoren ihmisen elämän niin. Olen todella kiitollinen siitä, kertoi Victoria Arnewidin Aftonbladet-lehdelle 27 vuotta tapahtuman jälkeen.
Nyt Victoria on 43-vuotias. Hän työskentelee joogaohjaajana ja on kolmen lapsen äiti. Hän asuu Göteborgissa ja Floridassa.
Katso kuvat Victorian ja Brucen tanssista täältä.
(MTV3)