Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten kysely: Enemmistön mielestä EU puuttuu liiaksi Suomen metsien käyttöön – "Nämä hommat pitäisi hoitaa ihan kotimaisilla päätöksillä"

MTV Uutisten kyselyyn vastanneista enemmistö on sitä mieltä, että EU puuttuu liiaksi Suomen metsien käyttöön.
MTV Uutisten kyselyyn vastanneista enemmistö on sitä mieltä, että EU puuttuu liiaksi Suomen metsien käyttöön.MTV
Julkaistu 08.09.2022 06:03
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

@pmakipetaja

Yli 60 prosenttia suomalaisista on sitä mieltä, että olemme jo suojelleet metsiämme riittävästi. Enemmistön mielestä EU puuttuu liiaksi Suomen metsien käyttöön. Siitä, pitäisikö hakkuita vähentää, mielipiteet jakaantuvat tasaisemmin. Tiedot käyvät ilmi MTV Uutisten teettämästä kyselystä.

Päättäjät eivät ole päässeet yksimielisyyteen siitä, pitäisikö Suomessa vähentää metsien hakkuita ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi. Ei siis ihme, että myös kansalaisten mielipiteet vaihtelevat.

– Pitäisi kyllä avohakkuista kyllä hyvin paljon luopua ja siirtyä vaiheittain tapahtuvaan kasvatukseen, arvioi Markku Kärkkäinen.

– Kyllä täällä on tehty tarpeelliset hommat. Ei tarvitse enempää vähentää, sanoo Kyösti Käkönen.

– Jotenkin huolestuttavat isot avohakkuut, joita näkee teiden varsilla, pohtii Lea Käkönen.

0709-metsansuojely-kysely-02
MTV

Mielipiteet hakkuiden vähentämisestä jakaantuvat

MTV Uutisten kyselyyn vastanneista 41 prosenttia on täysin tai jokseenkin hakkuiden vähentämisen kannalla.

Lähes sama määrä, 39 prosenttia vastaajista, on enemmän sitä mieltä, että hakkuita ei pidä vähentää.

– Tuo kertoo mielipiteiden jakautumisesta liittyen siihen, millä keinoilla ilmastotavoitteisiin ja suojelutavoitteisiin pitäisi päästä. Jakautumista on myös päättäjien kesken, ei vain kansalaisten, muistuttaa Helsingin yliopiston apulaisporofessori ja Suomen ilmastopaneelin jäsen Annukka Vainio.

0709-metsansuojely-kysely-01MTV

Kansan mielestä metsiä on suojeltu tarpeeksi

Vastaajien selvän enemmistön mielestä Suomi on suojellut metsiään riittävästi. Yhteensä reilut 60 prosenttia vastaajista on varmasti tai melko varmasti tällä kannalla. Täysin tai jokseenkin eri mieltä on neljäsosa vastaajista.

– Riittävästi on aika vahvasti sanottu, mutta kyllä niitä suojeltu on, pohtii Leena Brusila.

– Ei niitä varmaan ihan tarpeeksi ole suojeltu, mutta en tiedä tästä asiasta tarpeeksi, toteaa Jonni Manninen.

– Kyllä niitä pitäisi suojella paljon enemmän, sanoo Aino Ekström.

– Viimeaikaiset tutkimukset osoittavat mielestäni sen, että pitäisi vähän enemmän satsata metsien suojeluun, huomauttaa Markku Kärkkäinen.

Tutkijan mielestä kyselyn tulos kertoo tiedon puutteesta.

– Minusta se kertoo, että ihmiset eivät tiedä metsien suojelusta riittävästi. EU:n biodiversiteettistrategian mukaan metsiä pitäisi suojella merkittävästi enemmän kuin tällä hetkellä, arvioi Vainio.

0709-metsansuojely-kysely-03MTV

"Luulevat Euroopassa, että kaikki puut loppuvat"

Kansan mielestä EU puuttuu liiaksi Suomen metsien käyttöön. Tätä mieltä on 34 prosenttia vastaajista. Jokseenkin samaa mieltä on 24 prosenttia. Täysin eri mieltä on vain 4 prosenttia vastaajista. 

– Kyllä nämä hommat pitäisi hoitaa ihan kotimaisilla päätöksillä, summaa Markku Kärkkäinen.

– Metsäyhtiöt vaikuttavat aika paljon Suomen sisällä eli kyllä Suomen sisältä tulee enemmän paineita kuin Euroopasta, uskoo Aino Ekström.

– Niillä ei ole Euroopassa niin paljon puuta kuin meillä ja ne luulevat, että kaikki puut loppuvat, arvelee Kyösti Käkönen.

– Aika moniin asioihin EU puuttuu, niin voi olla, että se on pistänyt näppinsä tähän metsäjuttuunkin, pohtii Lea Käkönen.

Tutkija arvelee, että kyselytulos heijastelee laajemmin Euroopan tämänhetkistä tilannetta.

– Kertooko se nykyisestä tilanteesta Euroopassa, jossa on tämä Ukrainan tilanne ja paljon kiistellään energiakysymyksestä? Ehkä joillakin ihmisillä on tarvetta korostaa Suomen itsenäisyyttä tällä hetkellä, sanoo Vainio. 

0709-metsansuojely-kysely-04MTV

Hallitus ja eduskunta vastuussa päätöksistä

Reilusti yli puolet vastaajista on sitä mieltä, että Suomen ilmastotoimet ovat ensisijaisesti hallituksen ja eduskunnan vastuulla, 12 prosentin mielestä vastuu on yksityisillä ihmisillä. Vain pienen osan mielestä vastuu kuuluu yrityksille, järjestöille, EU:lle tai kunnille.

Tutkimus tehtiin 1.9.- 6.9. välisenä aikana. Siihen vastasi 1.693  henkilöä. Vastaajat ovat iän, sukupuolen ja asuinpaikan suhteen edustava otos täysi-ikäisistä suomalaisista. Tutkimus toteutettiin verkkopaneelissa.

Virhemarginaali on suurimmillaan kolme prosenttiyksikköä suuntaansa. Tutkimuksen teki MTV:n toimeksiannosta Corefiner Oy.

9:44Metsäteollisuus ja ilmastopaneeli eri linjoilla metsähakkuistaMetsäteollisuus ja ilmastopaneeli ovat hyvin eri linjoilla metsähakkuista. Katso videolta, miten näkökantoja perustellaan.

Lisää aiheesta:

WWF:n kysely: Miltei puolet huomioi ilmastonmuutoksen ja luontokadon äänestäessään, mutta lähes yhtä moni eiKysely: Enemmistö suomalaisista tukee ripeämpiä ilmastotoimia – tietämys ilmastopolitiikasta heikkoaKysely: Suomalaisten huoli ilmastonmuutoksesta on hiipunut – "Ihmisillä on ollut hirveän paljon lautasellaan"Onko Suomi suojellut metsiään tarpeeksi? Tätä mieltä ovat suomalaiset ja ympäristö- ja ilmastoministeri OhisaloEva: Suomalaiset vähemmän halukkaita tekemään uhrauksia ympäristön hyväksi – autoilusta ja lihansyönnistä ei haluta karsiaSuomalaisten ilmastoahdistus kasvaa ja vaikuttaa myös äänestyspäätöksiin vaaleissa: "Ahdistutaan, etteivät päättäjät tee mitään ja koetaan syyllisyyttä omasta toiminnasta"
MetsätLuonnonsuojeluIlmastonmuutosEUKyselytKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Metsät
  • 05:48
    Ilmastonmuutos

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"

  • ti17:14
    EU

    EU-parlamentti hylkäsi esityksen metsien monitoroinnista – höllentää myös kiistellyn metsäkatoasetuksen ehtoja

  • 15.10.00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta

  • 1.10.21:44
    Tiede

    Kuusenneulasiin kerääntyy kultahiukkasia – tuore tutkimus paljastaa syyllisen

  • 9.9.15:15
    Vapaa-aika

    Ei kannata lähteä sienimetsään, jos et aio toimia näiden ohjeiden mukaan