Pelkästään huhtikuun alkupuolen aikana (1.-17.4.) poliisilla on käsittelyssä 73 koulu-uhkaukseen liittyvää tapausta oppi/tutkimuslaitoksiin ja 16 opetustiloihin. Vertailun vuoksi koko maaliskuun vastaavat luvut olivat 52 ja 1.
Poliisi pitää noin yhtä kymmenestä tapauksesta "varsin vakavasti otettavana".
Luvut sisältävät asiaan liittyvät perättömät vaarailmoitukset, ennalta estävän erityistoiminnan ja laittomat uhkaukset. Näistä selvästi suurin on laittomat uhkaukset.
- Laiton uhkaus on rikoslaissa määritelty näin: ”Joka nostaa aseen toista vastaan tai muulla tavoin uhkaa toista rikoksella sellaisissa olosuhteissa, että uhatulla on perusteltu syy omasta tai toisen puolesta pelätä henkilökohtaisen turvallisuuden tai omaisuuden olevan vakavassa vaarassa, on tuomittava, jollei teosta muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta, laittomasta uhkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.”
Poliisin tilastoissa tapaukset yhteensä kulkevat nimellä "suuntaa antavat tiedot mahdollisista koulu-uhkauksista".
"Huolestuttavaa monellakin tapaa"
Poliisi pitää uusimpia lukuja huolestuttavina.
– Huolestuttavaltahan se kuulostaa monellakin tapaa. Näistä ilmoituksista todennäköisesti monet ovat täysin perättömiä ja ilkivaltaisesti tehtyjä. Toinen mokoma edellyttää poliisilta tarkempia selvittelyjä ja sitten alta kymmenen prosenttia on varsin vakavasti otettavia, toteaa poliisitarkastaja Konsta Arvelin MTV Uutisille.

