Real Madrid kärsi historiallisen 0-5 tappion Barcelonalle eilen Espanjan liigan kuumassa El Clásicossa. Valmentaja Jose Mourinho myönsi tappion, mutta kiisti nöyryytyksen.
- Toinen joukkue pelasi potentiaalinsa mukaan, toinen ei. Tappio, kyllä – nöyryytys, ei. Ansaitsimme hävitä, emme vain olleet tarpeeksi hyviä, sanaili pettynyt Real-luotsi BBC:n mukaan.
Taistelu paremmuudesta päättyi Barcelonan Camp Noulla aikaisessa vaiheessa. Tilanne oli jo 18. minuutilla 2-0, kun Xavi ja Pedro olivat ohittaneet Iker Casillaksen.
- Olen puhunut pelaajilleni ja sanonut heille, että kausi ei ole päättynyt. Nyt täytyy osoittaa luonnetta. Kun häviää viidellä maalilla, ei voi poistua itkien. Täytyy vain tehdä töitä kovemmin. Kukaan ei halua hävitä tällaisin lukemin.
- Meidän täytyy osoittaa luonnetta, harjoitella kovaa ja päästä takaisin voittamisen tielle. Toivon, että pelaisimme jo huomenna, kuittasi temperamenttinen portugalilainen katastrofin.