Mainos

MM-historia: Essayah poisti mitalipaineet Stuttgartissa

Yleisurheilun Stuttgartin MM-kisojen aikaan elokuussa 1993 suomalaisten ei tarvinnut jännittää kultamitalin puolesta pitkään. Kävelijä Sari Essayah poisti jännityksen avauslajissa voittamalla naisten 10 kilometrin maailmanmestaruuden.

Suomen ensimmäisen kävelyn arvokisavoiton tiellä oli puolimatkaan saakka kilpailua johtanut Ruotsin Madelein Svensson. Kun kilpailun tuomaristo poistatti Svenssonin epäpuhtaan kävelyn vuoksi radalta seitsemän kilometrin kohdalla, väylä korkeimmalla palkintokorokkeelle oli tuolloin 26-vuotiaalle Essayahille vapaa.

Kävely oli suomalaisten menestyslaji MM-Stuttgartissa. Essayahin ohella mitalille taivalsi miesten 50 kilometrillä Valentin Kononen, joka otti Espanjan Jesus Angel Garcian jälkeen hopeaa. Koska myös edellisten, 1991 järjestettyjen MM-kisojen keihäsmestari Kimmo Kinnunen heitti Tshekin Jan Zeleznyn jälkeen hopealle, Suomen mitalimäärä oli sama kuin Tokiossa neljä vuotta aiemmin, kolme.

Pistesijoja Suomi sai mitaliensa kylkiäisiksi kaksi. Ari Pakarinen heitti miesten keihäässä viidenneksi ja naisten 4x100 metrin viestijoukkue (Anu Pirttimaa, Sisko Hanhijoki, Sanna Hernesniemi, Marja Salmela) kipitti seitsemänneksi.

Mitalitilaston ylivoimaisesti menestyksekkäin maa oli USA, joka 13 kullallaan rohmusi maailmanmestaruuksia enemmän kuin tilaston neljä seuraavaksi menestyneintä yhteensä. Keski- ja pitkänmatkan naisjuoksijoillaan loistanut Kiina nousi neljällä maailmanmestaruudellaan toiseksi, ja MM-kisoissa debytoinut Venäjä oli kolmas.

Suomi oli mitalitilaston yhdeksäs ja pisteparemmuuden 14:s.

MM-kisat joka toinen vuosi

Stuttgartin MM-kisat 13.-22. elokuuta 1993 aloitti käytännön, jonka mukaan maailmanmestaruuksista mitellään joka toinen vuosi. Edellisistä Stuttgartin järjestämistä yleisurheilun arvokisoista oli ehtinyt kulua vain seitsemän vuotta, sillä Baden-Württembergin osavaltion pääkaupunki oli isännöinyt EM-kilpailuja 1986.

Suurimman kohun neljänsissä MM-kisoissa aiheuttivat Kiinan naisjuoksijat. Valmentaja Ma Junrenin suojateista Liu Dong, Qu Yunxia ja Wang Junxia voittivat 1500, 3000 ja 10000 metriä. Yunxia hinasi maannaisensa 3000 metrillä kolmoisvoittoon.

Junrenin valmennettavia jäi ennen 2000 kesäolympiakisoja testeissä kiinni epätavallisen korkeista veriarvoista. Juoksijat suljettiin Kiinan olympiajoukkueesta. Sitä vastoin Stuttgartin MM-menestystä kiinalaisilta ei ole dopingvilpin näytön puutteessa ollut mahdollista mitätöidä.

Stuttgartissa 1993 kaksoismestareiksi ylsivät USA:n edustajista naisten 100 metrin sileän ja saman matkan aitajuoksun voittanut Gail Devers, naisten 400 metriä ja 4x400 metrin viestin ykkönen Jearl Miles sekä miesten puolella niin ikään 400 metriä ja 4x400 metriä voittanut Michael Johnson.

Naisissa Jamaikan Merlene Ottey sai 13 vuotta kestäneen arvokisauransa ensimmäisen kultamitalin juostuaan 200 metrin maailmanmestariksi.

Yleisurheilun neljänsien MM-kilpailujen loppukilpailujen tulokset, Stuttgart 1993:

Miehet:

100 m (0,3): 1) Linford Christie Britannia 9,87, 2) Andre' Cason USA 9,92, 3) Dennis Mitchell USA 9,99, 4) Carl Lewis USA 10,02, 5) Bruny Surin Kanada 10,02, 6) Frank Fredericks Namibia 10,03, 7) Daniel Effiong Nigeria 10,04, 8) Ray Stewart Jamaika 10,18.

200 m (0,3): 1) Frank Fredericks Namibia 19,85, 2) John Regis Britannia 19,94, 3) Carl Lewis USA 19,99, 4) Michael Marsh USA 20,18, 5) Dean Capobianco Australia 20,18, 6) Jean-Charles Trouabal Ranska 20,20, 7) Emmanuel Tuffour Ghana 20,49, 8) Damien Marsh Australia 20,56.

400 m: 1) Michael Johnson USA 43,65, 2) Butch Reynolds USA 44,13, 3) Samson Kitur Kenia 44,54, 4) Quincy Watts USA 45,05, 5) Sunday Bada Nigeria 45,11, 6) Greg Haughton Jamaika 45,63, 7) Simon Kemboi Kenia 45,65, 8) Kennedy Ochieng Kenia 45,68.

800 m: 1) Paul Ruto Kenia 1.44,71, 2) Giuseppe D'Urso Italia 1.44,86, 3) Billy Konchellah Kenia 1.44,89, 4) Curtis Robb Britannia 1.45,54, 5) Hezekiel Sepeng Etelä-Afrikka 1.45,64, 6) Freddie Williams Kanada 1.45,79, 7) William Tanui Kenia 1.45,80, 8) Tom McKean Britannia 1.46,17.

1500 m: 1) Noureddine Morceli Algeria 3.34,24, 2) Fermmn Cacho Espanja 3.35,56, 3) Abdi Bile Somalia 3.35,96, 4) Mohamed Ahmed Suleiman Qatar 3.36,87, 5) Jim Spivey USA 3.37,42, 6) Matthew Yates Britannia 3.37,61, 7) Rachid el-Basir Marokko 3.37,68, 8) Mohamed Taki Marokko 3.37,76, 9) Simon Doyle Australia 3.38,04, 10) Rüdiger Stenzel Saksa 3.38,66, 11) Manuel Pancorbo Espanja 3.39,68, 12) Gennaro Di Napoli Italia 3.47,38.

5000 m: 1) Ismael Kirui Kenia 13.02,75, 2) Haile Gebrselassie Etiopia 13.03,17, 3) Fita Bayissa Etiopia 13.05,40, 4) Worku Bikila Etiopia 13.06,64, 5) Khalid Skah Marokko 13.07,18, 6) Brahim Jabbour Marokko 13.18,87, 7) Aloys Nizigama Burundi 13.20,59, 8) Paul Bitok Kenia 13.23,41, 9) Rob Denmark Britannia 13.27,09, 10) Mathias Ntawulikura Ruanda 13.28,58, 11) Abel Anton Espanja 13.40,21, 12) Jonny Danielson Ruotsi 13.40,59, 13) Zoltan Kaldy Unkari 13.43,02, 14) Mike Chesire Kenia 13.44,11. Aissa Belaout Algeria keskeytti.

10000 m: 1) Haile Gebrselassie Etiopia 27.46,02, 2) Moses Tanui Kenia 27.46,54, 3) Richard Chelimo Kenia 28.06,02, 4) Ste'phane Franke Saksa 28.10,69, 5) Aloys Nizigama Burundi 28.13,43, 6) Francesco Panetta Italia 28.27,05, 7) Todd Williams USA 28.30,49, 8) Antonio Silio Argentiina 28.36,88, 9) German Silva Meksiko 28.39,47, 10) William Sigei Kenia 28.54,39, 11) Antonio Serrano Espanja 29.04,10, 12) Salvatore Antibo Italia 29.10,83, 13) Boay Akonay Tansania 29.15,13, 14) Juan Armando Quintanilla Meksiko 29.32,34, 15) Tadashi Fukushima Japani 29.46,70, 16) Jose' Carlos Adan Espanja 30.04,34, 17) Dan Nelson USA 30.41,72. Keskeyttivät: Rolando Vera Ecuador, Oleg Strizhakov Venäjä, Fita Bayissa Etiopia.

Maraton: 1) Mark Plaatjes USA 2.13.57, 2) Luketz Swartbooi Namibia 2.14.11, 3) Bert Van Vlaanderen Hollanti 2.15.12, 4) Jae-Ryong Kim Etelä-Korea 2.17.14, 5) Tadao Uchikoshi Japani 2.17.54, 6) Konrad Dobler Saksa 2.18.28, 7) Boniface Merande Kenia 2.18.52, 8) Aleksei Zhelonkin Venäjä 2.18.52, 9) Tahar Mansouri Tunisia 2.18.54, 10) Peter Maher Kanada 2.19.26, 11) Simon Robert Naali Tansania 2.19.30, 12) Kurt Stenzel Saksa 2.19.53, 13) Steve Jones Britannia 2.20.04, 14) Ki-Shik Chang Etelä-Korea 2.20.40, 15) Said Ermili Marokko 2.22.17, 16) Hitoshi Saotome Japani 2.22.17, 17) Elphas Ginindza Swasimaa 2.23.00, 18) Cihangir Demirel Turkki 2.23.02, 19) Mirko Vindis Slovenia 2.23.31, 20) Mukhamet Nazipov Venäjä 2.24.07, 21) Juma Ikangaa Tansania 2.24.23, 22) Vladimir Kotov Valko-Venäjä 2.24.26, 23) Sid-Ali Sakhri Algeria 2.24.35, 24) Raf Wyns Belgia 2.25.30, 25) Dominique Chauvelier Ranska 2.27.26, 26) Art Boileau Kanada 2.27.30, 27) Alejandro Aros Chile 2.27.56, 28) Roy Dooney Irlanti 2.28.04, 29) Petr Pipa Slovakia 2.28.05, 30) Harri Hänninen Suomi 2.28.07, 31) Igor Salamun Slovenia 2.28.56, 32) Omar Abdillahi Djibouti 2.29.28, 33) Chad Bennion USA 2.29.37, 34) Tena Negere Etiopia 2.29.46, 35) Martin Vrabel Slovakia 2.30.37, 36) Moses Matabane Lesotho 2.30.40, 37) Gi-Sheng Hsu Taiwan 2.30.56, 38) Negash Dube Etiopia 2.33.03, 39) Alberto Cuba Kuuba 2.34.26, 40) Kuruppu Karunaratne Sri Lanka 2.34.47, 41) Takeharu Honda Japani 2.37.48, 42) Mothusi Tsiana Botswana 2.42.10, 43) Yeung Ng Fai Hongkong 2.55.17. Keskeyttivät: Chaouki Achour Algeria, Marnix Goegebeur Belgia, Peter Fonseca Kanada, Eladio Fernandez Paraguay, Roland Wille Liechtenstein, Brad Hudson USA, John Vermeule Hollanti, Stephan Freigang Saksa, Abebe Mekonnen Etiopia, Malcolm Norwood Australia, Fred Schumann Guam, Willie Mtolo Etelä-Afrikka, Salvatore Bettiol Italia, Artur de Freitas Castro Brasilia, Mohamed Kamel Selmi Algeria, Carlos Patricio Portugali, Thierry Constantin Sveitsi, Leszek Beblo Puola, Juan Torres Espanja, Paul Evans Britannia, Thomas Robert Naali Tansania, Derek Froude Uusi-Seelanti, Bertrand Itsweire Ranska, Slawomir Gurny Puola, Cosmas Ndeti Kenia, Joaquim Pinheiro Portugali. Ei startannut: Dave Lewis Britannia.

3000 m esteet: 1) Moses Kiptanui Kenia 8.06,36, 2) Patrick Sang Kenia 8.07,53, 3) Alessandro Lambruschini Italia 8.08,78, 4) Matthew Birir Kenia 8.09,42, 5) Mark Croghan USA 8.09,76, 6) Steffen Brand Saksa 8.15,33, 7) Elarbi Khattabi Marokko 8.17,96, 8) Angelo Carosi Italia 8.23,42, 9) Shaun Creighton Australia 8.23,45, 10) Michael Buchleitner Itävalta 8.25,88, 11) Marc Davis USA 8.28,74, 12) Ricardo Vera Uruguay 8.29,00, 13) Abdelaziz Sahere Marokko 8.29,65, 14) Martin Strege Saksa 8.34,31, 15) Tom Hanlon Britannia 8.45,62, Azzedine Brahmi Algeria keskeytti.

110 m aidat (0,5): 1) Colin Jackson Britannia 12,91, 2) Tony Jarrett Britannia 13,00, 3) Jack Pierce USA 13,06, 4) Emilio Valle Kuuba 13,20, 5) Florian Schwarthoff Saksa 13,27, 6) Igors Kazanovs Latvia 13,38, 7) Dietmar Koszewski Saksa 13,60, 8) Tony Dees USA 14,13.

400 m aidat: 1) Kevin Young USA 47,18, 2) Samuel Matete Sambia 47,60, 3) Winthrop Graham Jamaika 47,62, 4) Ste'phane Diagana Ranska 47,64, 5) Erick Keter Kenia 48,40, 6) Oleg Tverdohleb Ukraina 48,71, 7) Derrick Adkins USA 49,07, 8) Barnabas Agui Kinyor Kenia 49,23.

Korkeus: 1) Javier Sotomayor Kuuba 240, 2) Artur Partyka Puola 237, 3) Steve Smith Britannia 237, 4) Ralf Sonn Saksa 234, 5) Troy Kemp Bahama 234, 6) Hollis Conway USA 234, 7) Arturo Ortiz Espanja 231, 8) Tony Barton USA 231, 9) Tim Forsyth Australia 228, 10) Oleg Zhukovski Valko-Venäjä 228, 11) Jean-Charles Gicquel Ranska 225, 11) Robert Ruffini Slovakia 225.

Seiväs: 1) Sergei Bubka Ukraina 600, 2) Grigori Jegorov Kazakstan 590, 3) Igor Trandenkov Venäjä 580, 3) Maksim Tarasov Venäjä 580, 5) Scott Huffman USA 580, 6) Denis Petushinski Venäjä 580, 7) Valeri Bukrejev Viro 575, 8) Jean Galfione Ranska 570, 9) Vasili Bubka Ukraina 570, 10) Istvan Bagyula Unkari 570,11) Peter Wide'n Ruotsi 560. Daniel Marti Espanja ei osallistunut, Mårten Ulvsbäck Ruotsi ilman tulosta.

Pituus: 1) Mike Powell USA 859, 2) Stanislav Tarasenko Venäjä 816, 3) Vitali Kirilenko Ukraina 815, 4) Erick Walder USA 805, 5) Ivaylo Mladenov Bulgaria 800, 6) Nikolai Antonov Bulgaria 797, 7) Aleksander Glavatski Valko-Venäjä 795, 8) Francois Fouche Etelä-Afrikka 793, 9) Andre' Müller Saksa 783, 10) Spirmdon Vasdekis Kreikka 780, 11) Milan Gombala Tshekki 769. Ivan Pedroso Kuuba ilman tulosta.

Kolmiloikka: 1) Mike Conley USA 17,86, 2) Leonid Voloshin Venäjä 17,65, 3) Jonathan Edwards Britannia 17,44, 4) Ralf Jaros Saksa 17,34, 5) Pierre Camara Ranska 17,28, 6) Denis Kapustin Venäjä 17,19, 7) Anmsio Souza Silva Brasilia 17,19, 8) Brian Wellman Bermuda 17,12, 9) Serge He'lan Ranska 17,09, 10) Kenny Harrison USA 17,06, 11) Romain Jerome Dominikaaninen tasavalta 16,98, 12) Yoelbi Quesada Kuuba 16,77, 13) Oleg Denishtshik Valko-Venäjä 16,61.

Kuula: 1) Werner Günthör Sveitsi 21,97, 2) Randy Barnes USA 21,80, 3) Aleksander Bagatsh Ukraina 20,40, 4) Jevgeni Paltshikov Venäjä 20,05, 5) Dragan Peric Jugoslavia 19,95, 6) Gert Weil Chile 19,95, 7) Oliver-Sven Buder Saksa 19,74, 8) Jonny Reinhardt Saksa 19,53, 9) Kevin Toth USA 19,52, 10) Kent Larsson Ruotsi 19,12, 11) Manuel Martmnez Espanja 19,03. Mike Stulce USA hylätty.

Kiekko: 1) Lars Riedel Saksa 67,72, 2) Dimitri Shevtshenko Venäjä 66,90, 3) Jürgen Schult Saksa 66,12, 4) Costel Grasu Romania 65,24, 5) Vladimir Zintshenko Ukraina 62,02, 6) Nick Sweeney Irlanti 61,66, 7) Vasili Kaptjuh Valko-Venäjä 61,64, 8) Mike Buncic USA 61,06, 9) Luis M. Delis Kuuba 60,76, 10) Anthony Washington USA 60,72, 11) Vaclovas Kidykas Liettua 58,62. Romas Ubartas Liettua hylätty.

Moukari: 1) Andrei Abduvalijev Uzbekistan 81,64, 2) Igor Astapkovitsh Valko-Venäjä 79,88, 3) Tibor Ge'csek Unkari 79,54, 4) Sergei Alai Valko-Venäjä 79,02, 5) Vasili Sidorenko Venäjä 78,86, 6) Aleksander Seleznjov Venäjä 78,58, 7) Sergei Litvinov Venäjä 78,56, 8) Christophe E'palle Ranska 76,22, 9) Lance Deal USA 76,20, 10) Raphael Piolanti Ranska 75,88, 11) Vadim Kolesnik Ukraina 73,08. Andrei Skvarjuk Ukraina ilman tulosta.

Keihäs: 1) Jan Zelezny Tshekki 85,98, 2) Kimmo Kinnunen Suomi 84,78, 3) Mick Hill Britannia 82,96, 4) Steve Backley Britannia 81,80, 5) Ari Pakarinen Suomi 81,08, 6) Dag Wennlund Ruotsi 80,52, 7) Vladimir Sasimovitsh Valko-Venäjä 78,70, 8) Patrik Bode'n Ruotsi 78,00, 9) Tom Pukstys USA 77,92, 10) Terry McHugh Irlanti 76,22, 11) Milos Steigauf Tshekki 70,78. Dimitri Poljunin Uzbekistan hylätty.

Kymmenottelu: 1) Dan O'Brien USA 8817 (10,41, 799, 15,41, 203, 47,46, 14,08/0,8, 47,92, 520, 62,56, 4.40,08), 2) Eduard Hämäläinen Valko-Venäjä 8724 (10,72, 705, 15,49, 209, 47,64, 13,57, 49,26, 530, 61,88, 4.39,34), 3) Paul Meier Saksa 8548 (10,57, 757, 15,45, 215, 47,73, 14,63w/5,2, 45,72, 460, 61,22, 4.32,05), 4) Christian Schenk Saksa 8500, 5) Alain Blondel Ranska 8444, 6) Christian Plaziat Ranska 8398, 7) Steve Fritz USA 8324, 8) Rob Muzzio USA 8237, 9) Michael Kohnle Saksa 8075, 10) Tomas Dvorak Tshekki 8032, 11) Petri Keskitalo Suomi 8000, 12) Indrek Kaseorg Viro 7911, 13) Henrik Dagård Ruotsi 7838, 14) Se'bastien Levicq Ranska 7783, 15) Ronalds Blums Latvia 7734, 15) Ramil Ganijev Uzbekistan 7734, 17) Sandor Munkacsi Unkari 7726, 18) Xavier Brunet Espanja 7547, 19) Alex Kruger Britannia 7481, 20) Katsuhiko Matsuda Japani 7140, 21) Munehiro Kaneko Japani 6912, 22) Barry Walsh Irlanti 6632. Keskeyttivät: Mike Smith Kanada, Robert Zmelik Tshekki, Dezsö Szabo Unkari.

20 km kävely: 1) Valentin Massana Espanja 1.22.31, 2) Giovanni De Benedictis Italia 1.23.06, 3) Daniel Plaza Espanja 1.23.18, 4) Jaime Barroso Espanja 1.23.41, 5) Jevgeni Misjulja Valko-Venäjä 1.23.45, 6) Sergio Galdino Brasilia 1.23.52, 7) Robert Ihly Saksa 1.24.21, 8) Igor Kollar Slovakia 1.24.23, 9) Ignacio Zamudio Meksiko 1.24.32, 10) Sandor Urbanik Unkari 1.24.40, 11) He'ctor Moreno Kolumbia 1.24.43, 12) Viktor Mostovik Moldova 1.24.53, 13) Arturo Di Mezza Italia 1.24.59, 14) Jacek Müller Puola 1.25.24, 15) Pavol Blazek Slovakia 1.25.31, 16) Jean-Oliver Brosseau Ranska 1.25.53, 17) Jozef Pribilinec Slovakia 1.26.11, 18) Allen James USA 1.26.53, 19) Vladimir Andrejev Venäjä 1.27.01, 20) Tim Berrett Kanada 1.27.28, 21) Denis Langlois Ranska 1.28.02, 22) Stefan Johansson Ruotsi 1.28.02, 23) Tsutomu Takushima Japani 1.28.39, 24) Nick A'Hern Australia 1.28.47, 25) Viktoras Meskauskas Liettua 1.28.57, 26) Chris Maddocks Britannia 1.29.22, 27) Scott Nelson Uusi-Seelanti 1.30.17, 28) Jan Staaf Ruotsi 1.30.29, 29) Gyula Dudas Unkari 1.30.46, 30) Darrell Stone Britannia 1.32.55, 31) Grigori Kornev Venäjä 1.33.16, 32) Hatem Ghoula Tunisia 1.33.24, 33) Vladimir Ostrovskiy Israel 1.35.41, 34) Abdelwahab Ferguene Algeria 1.35.48, 35) Sverre Jensen Norja 1.35.53. Keskeyttivät: Andy Penn Britannia, Frants Kostjukevitsh Valko-Venäjä, Li Mingcai Kiina, Valeri Borisov Kazakstan, Sergei Shildkret Azerbaidzhan. Hylättiin: Hirofumi Sakai Japani, Costica Balan Romania, Juri Kuko Valko-Venäjä, Mihail Shtshennikov Venäjä, Bernardo Segura Meksiko, Daniel Garcia Meksiko, Walter Arena Italia. Ei startannut: Jonathan Matthews USA.

50 km kävely: 1) Jesus Angel Garcia Espanja 3.41.41, 2) Valentin Kononen Suomi 3.42.02, 3) Valeri Spitsyn Venäjä 3.42.50, 4) Axel Noack Saksa 3.43.50, 5) Basilio Labrador Espanja 3.46.46, 6) Rene' Piller Ranska 3.48.57, 7) Tim Berrett Kanada 3.50.23, 8) Carlos Mercenario Meksiko 3.50.53, 9) Jean-Claude Corre Ranska 3.51.51, 10) Sergei Korepanov Kazakstan 3.52.50, 11) Viktor Ginko Valko-Venäjä 3.53.41, 12) German Sanchez Meksiko 3.54.07, 13) Giovanni Perricelli Italia 3.54.30, 14) Simon Baker Australia 3.57.11, 15) Massimo Quiriconi Italia 3.57.33, 16) Vjatsheslav Smirnov Venäjä 3.58.20, 17) Andre's Marin Espanja 3.58.45, 18) Stefan Malmk Slovakia 4.01.28, 19) Jonathan Matthews USA 4.02.52, 20) Fumio Imamura Japani 4.03.22, 21) Pascal Charriere Sveitsi 4.04.19, 22) German Skurigin Venäjä 4.04.27, 23) Les Morton Britannia 4.06.56, 24) Milos Holusa Tshekki 4.06.56, 25) Modris Liepins Latvia 4.10.35, 26) Aldo Bertoldi Sveitsi 4.12.09, 27) Sergei Shildkret Azerbaidzhan 4.14.10, 28) Jose' Urbano Portugali 4.17.34, 29) Adhemir Domingues Brasilia 4.19.08, 30) Trond Moretro Norja 4.19.14, 31) Herman Nelson USA 4.21.08, 32) Hirofumi Sakai Japani 4.21.33, 33) Mike Harvey Australia 4.23.40, 34) Eloy Quispe Bolivia 4.26.20, 35) Aleksandr Stiglenko Kirgisia 4.31.51. Keskeyttivät: Hartwig Gauder Saksa, Zoltan Czukor Unkari, Ronald Weigel Saksa, Stefan Johansson Ruotsi, Julio Urias Guatemala. Ei startannut: Tomasz Lipiec Puola. Hylättiin: Miguel Angel Rodriguez Meksiko, Robert Korzeniowski Puola, Godfried Dejonckheere Belgia, Vitali Popovitsh Ukraina, Aleksandr Potashov Valko-Venäjä.

4x100 m: 1) USA 37,48 (Jon Drummond, Andre' Cason, Dennis Mitchell, Leroy Burrell), 2) Britannia 37,77 (Colin Jackson, Tony Jarrett, John Regis, Linford Christie), 3) Kanada 37,83 (Robert Esmie, Glenroy Gilbert, Bruny Surin, Atlee Mahorn), 4) Kuuba 38,39, 5) Australia 38,69, 6) Saksa 38,78, 7) Norsunluurannikko 38,82, 8) Ruotsi 39,22.

4x400 m: 1) USA 2.54,29 (Andrew Valmon, Quincy Watts, Butch Reynolds, Michael Johnson), 2) Kenia 2.59,82 (Kennedy Ochieng, Simon Kemboi, Abednego Matilu, Samson Kitur), 3) Saksa 2.59,99 (Rico Lieder, Karsten Just, Olaf Hense, Thomas Schönlebe), 4) Ranska 3.00,09, 5) Venäjä 3.00,44, 6) Kuuba 3.00,46, 7) Jamaika 3.01,44, 8) Bulgaria 3.05,35.

Naiset:

100 m (-0,3): 1) Gail Devers USA 10,82, 2) Merlene Ottey Jamaika 10,82, 3) Gwen Torrence USA 10,89, 4) Irina Privalova Venäjä 10,96, 5) Mary Onyali Nigeria 11,05, 6) Natalia Voronova Venäjä 11,20, 7) Nikole Mitchell Jamaika 11,20, 8) Liliana Allen Kuuba 11,23.

200 m (0,0): 1) Merlene Ottey Jamaika 21,98, 2) Gwen Torrence USA 22,00, 3) Irina Privalova Venäjä 22,13, 4) Marie-Jose' Pe'rec Ranska 22,20, 5) Mary Onyali Nigeria 22,32, 6) Natalia Voronova Venäjä 22,50, 7) Galina Maltshugina Venäjä 22,50, 8) Dannette Young USA 23,04.

400 m: 1) Jearl Miles-Clark USA 49,82, 2) Natasha Kaiser-Brown USA 50,17, 3) Sandie Richards Jamaika 50,44, 4) Tatjana Aleksejeva Venäjä 50,52, 5) Ximena Restrepo Kolumbia 50,91, 6) Sandra Myers Espanja 51,22, 7) Juliet Campbell Jamaika 51,40. Norfalia Carabali Kolumbia ei osallistunut.

800 m: 1) Maria Mutola Mosambik 1.55,43, 2) Ljubov Gurina Venäjä 1.57,10, 3) Ella Kovacs Romania 1.57,92, 4) Diane Modahl Britannia 1.59,42, 5) Meredith Valmon USA 1.59,57, 6) Liu Li Kiina 2.04,45, 7) Tina Paulino Mosambik 3.19,89. Lilia Nurutdinova Venäjä hylätty.

1500 m: 1) Liu Dong Kiina 4.00,50, 2) Sonia O'Sullivan Irlanti 4.03,48, 3) Hassiba Boulmerka Algeria 4.04,29, 4) Lu Yi Kiina 4.06,06, 5) Angela Chalmers Kanada 4.07,95, 6) Theresia Kiesl Itävalta 4.08,04, 7) Anna Brzezinska Puola 4.08,11, 8) Fabia Trabaldo Italia 4.08,23, 9) Violeta Szekely Romania 4.08,57, 10) Yan Wei Kiina 4.09,05, 11) Carla Sacramento Portugali 4.09,15, 12) Mayte Zuniga Espanja 4.10,79, 13) Ludmila Rogatshova Venäjä 4.12,14, 14) Leah Pells Kanada 4.13,87, 15) Oksana Mernikova Valko-Venäjä 4.18,93.

3000 m: 1) Qu Yunxia Kiina 8.28,71, 2) Zhang Linli Kiina 8.29,25, 3) Zhang Lirong Kiina 8.31,95, 4) Sonia O'Sullivan Irlanti 8.33,38, 5) Alison Wyeth Britannia 8.38,42, 6) Jelena Romanova Venäjä 8.39,69, 7) Paula Radcliffe Britannia 8.40,40, 8) Ludmila Borisova Venäjä 8.40,78, 9) Yvonne Murray Britannia 8.43,46, 10) Annette Peters USA 8.45,56, 11) Ebru Kavaklioglu Venäjä 8.50,49, 12) Claudia Lokar Saksa 8.51,35, 13) Annemari Sandell Suomi 8.53,58, 14) Luminita Zaituc Romania 9.01,38, 15) Esther Kiplagat Kenia 9.07,05.

10000 m: 1) Wang Junxia Kiina 30.49,30, 2) Zhong Huandi Kiina 31.12,55, 3) Sally Barsosio Kenia 31.15,38, 4) Tegla Loroupe Kenia 31.29,91, 5) Lynn Jennings USA 31.30,53, 6) Maria Conceicao Ferreira Portugali 31.30,60, 7) Maria Albertina Dias Portugali 31.33,03, 8) Anne Marie Lauck USA 31.37,26, 9) Uta Pippig Saksa 31.39,97, 10) Fernanda Ribeiro Portugali 31.40,51, 11) Carmen de Oliveira Brasilia 31.47,76, 12) Maria Guida Italia 32.15,34, 13) Kathrin Wessel Saksa 32.27,38, 14) Olga Appell Meksiko 32.32,51, 15) Naomi Yoshida Japani 32.35,44, 16) Iulia Olteanu Romania 32.40,61, 17) Izumi Maki Japani 32.53,41, 18) Rosario Murcia Ranska 32.54,65, 19) Suzana Ciric Jugoslavia 33.26,72, 20) Maria Isabel Juarez Meksiko 33.28,47, 21) Elaine van Blunk USA 33.42,85, 22) Gitte Karlshöj Tanska 33.58,58. Keskeyttäneet: Catherina McKiernan Irlanti, Päivi Tikkanen Suomi, Elana Meyer Etelä-Afrikka.

Maraton: 1) Junko Asari Japani 2.30.03, 2) Maria Manuela Machado Portugali 2.30.54, 3) Tomoe Abe Japani 2.31.01, 4) Ramilia Burangulova Venäjä 2.33.03, 5) Madina Biktagirova Valko-Venäjä 2.34.36, 6) Katrin Dörre-Heinig Saksa 2.35.20, 7) Frith Van Der Merwe Etelä-Afrikka 2.35.56, 8) Kimberly Rosenquist-Jones USA 2.36.33, 9) Kamila Gradus Puola 2.36.48, 10) Firija Sultanova-Zhdanova Venäjä 2.37.59, 11) Akemi Matsuno Japani 2.38.04, 12) Maria Rebelo-Lelut Ranska 2.38.33, 13) Anna Rybicka Puola 2.39.44, 14) Marion Sutton Britannia 2.39.45, 15) Judit Földing-Nagy Unkari 2.41.06, 16) Karen Macleod Britannia 2.41.46, 17) Ana Isabel Alonso Espanja 2.42.53, 18) Ritva Lemettinen Suomi 2.45.05, 19) Jane Welzel USA 2.46.08, 20) Helena Javornik Slovenia 2.51.06, 21) Emperatriz Wilson Kuuba 2.54.11, 22) Tzu-Ning Su Taiwan 2.58.37, 23) Chu Winnie Ng Lai Hongkong 2.58.41. Keskeyttivät: Danuta Bartoszek Kanada, Gabrielle O'Rourke Uusi-Seelanti, Anne Van Schuppen Hollanti, Claudia Metzner Saksa, Birgit Jerschabek Saksa, Bettina Sabatini Italia, Rosanna Munerotto Italia, Rakiya Maraoui-Quetier Marokko, Liyan Ma Kiina. Ei osallistunut: Sally Eastall Britannia.

100 m aidat (0,2): 1) Gail Devers USA 12,46, 2) Marina Azjabina Venäjä 12,60, 3) Lynda Goode USA 12,67, 4) Aliuska Lopez Kuuba 12,73, 5) Eva Sokolova Venäjä 12,78, 6) Dawn Bowles USA 12,90, 7) Michelle Freeman Jamaika 12,90, 8) Ce'cile Cine'lu-Aholu Ranska 12,95.

400 m aidat: 1) Sally Gunnell Britannia 52,74, 2) Sandra Farmer-Patrick USA 52,79, 3) Margareta Ponomarjova Venäjä 53,48, 4) Kim Batten USA 53,84, 5) Tonja Buford-Bailey USA 54,55, 6) Deon Hemmings Jamaika 54,99, 7) Rosey Edeh Kanada 55,19, 8) Natalia Alimzhanova Kazakstan 55,78.

Korkeus: 1) Ioamnet Quintero Kuuba 199, 2) Silvia Costa Kuuba 197, 3) Sigrid Kirchmann Itävalta 197, 4) Jelena Guljajeva Venäjä 194, 4) Alina Astafei Romania 194, 6) Antonella Bevilacqua Italia 194, 7) Tanya Hughes-Jones USA 191, 8) Valentina Gotovska Latvia 191, 9) Hanne Haugland Norja 188, 9) Katarzyna Majchrzak Puola 188, 11) Britta Bilac Slovenia 188, 11) Jelena Toptshina Venäjä 188, 11) Svetlana Zalevskaja Kazakstan 188.

Pituus: 1) Heike Drechsler Saksa 711, 2) Larisa Berezhnaja Ukraina 698, 3) Renata Nielsen Tanska 676, 4) Jelena Hlopotnova Ukraina 675, 5) Ludmila Galkina Venäjä 674, 6) Ljudmila Ninova Itävalta 673, 7) Nicole Boegman Australia 670, 8) Agata Karczmarek Puola 657, 9) Susen Tiedtke Saksa 654, 10) Jelena Sintshukova Venäjä 652, 11) Mirela Renda Romania 648, 12) Valentina Uccheddu Italia 638.

Kolmiloikka: 1) Anna Birjukova Venäjä 15,09, 2) Jolanda Tshen Venäjä 14,70, 3) Iva Prandzheva Bulgaria 14,23, 4) Niurka Montalvo Kuuba 14,22, 5) Helga Radtke Saksa 14,19, 6) Antonella Capriotti Italia 14,18, 7) Sarka Kasparkova Tshekki 14,16, 8) Urszula Wlodarczyk Puola 13,80, 9) Michelle Griffith Britannia 13,69, 10) Jelena Blazevica Latvia 13,57, 11) Ljudmila Ninova Itävalta 13,30, 12) Monica Toth Romania 12,87. Inna Lasovskaja Venäjä ilman tulosta.

Kuula: 1) Huang Zhihong Kiina 20,57, 2) Svetlana Kriveljova Venäjä 19,97, 3) Kathrin Neimke Saksa 19,71, 4) Sui Xinmei Kiina 19,61, 5) Astrid Kumbernuss Saksa 19,58, 5) Cong Yuzhen Kiina 19,58, 7) Valentina Fedjuschina Ukraina 19,27, 8) Belsis Laza Kuuba 19,27, 9) Larisa Peleshenko Venäjä 19,22, 10) Svetla Sinirtas Bulgaria 18,91, 11) Stephanie Storp Saksa 18,83, 12) Ramona Pagel USA 17,77.

Kiekko: 1) Olga Tshernjavskaja Venäjä 67,40, 2) Daniela Costian Australia 65,36, 3) Min Chunfeng Kiina 65,26, 4) Maritza Marte'n Kuuba 64,62, 5) Anja Möllenbeck Saksa 62,92, 6) Barbara Hechavarrma Kuuba 62,52, 7) Nicoleta Grasu Romania 62,10, 8) Franka Dietzsch Saksa 62,06, 9) Vladimmra Rackova Tshekki 61,10, 10) Larisa Mihaltshenko Ukraina 60,76, 11) Ilke Wyludda Saksa 60,42. Qiu Qiaoping Kiina ilman tulosta.

Keihäs: 1) Trine Hattestad Norja 69,18, 2) Karen Forkel Saksa 65,80, 3) Natalia Shikolenko Valko-Venäjä 65,64, 4) Tatjana Shikolenko Venäjä 65,18, 5) Jekaterina Ivakina Venäjä 65,12, 6) Silke Renk Saksa 64,00, 7) Claudia Isaila Romania 61,54, 8) Felicia Moldovan Romania 61,24, 9) Steffi Nerius Saksa 60,26, 10) Antoaneta Selenska Bulgaria 58,82, 11) Heli Rantanen Suomi 53,14. Terese Nekrosaite Liettua ilman tulosta.

Seitsenottelu: 1) Jackie Joyner-Kersee USA 6837 (12,89, 181, 14,38, 23,19, 704, 43,76, 2.14,49), 2) Sabine Braun Saksa 6797 (13,25, 190, 14,62, 24,12, 654, 53,44, 2.17,82), 3) Svetlana Buraga Valko-Venäjä 6635 (12,95, 184, 14,55, 23,69, 658, 41,04, 2.13,65), 4) Svetla Pishtikova Bulgaria 6508, 5) Urszula Wlodarczyk Puola 6394, 6) Kym Carter-Begel USA 6357, 7) Jane Flemming Australia 6343, 8) Birgit Clarius Saksa 6341, 9) Taisia Dobrovitskaja Valko-Venäjä 6290, 10) Tatjana Zhuravljova Venäjä 6215, 11) Rita Inancsi Unkari 6188, 12) Petra Vaideanu Romania 6105, 13) Tina Rättyä Suomi 6067, 14) Nathalie Teppe Ranska 6037, 15) Helle Aro Suomi 5902, 16) Marcela Podracka Slovakia 5902, 17) DeDee Nathan USA 5785, 18) Yurka Hristova Bulgaria 5726, 19) Beatrice Mau-Repnak Saksa 5359, 20) Ma Chun-Ping Taiwan 5246, 21) Marina Damcevska Makedonia 5239, 22) Giuliana Spada Italia 5214. Keskeyttivät: Eunice Barber Sierra Leone, Anzhela Atroshtshenko Valko-Venäjä, Tatjana Blohina Venäjä, Larisa Turtshinskaja Venäjä, Catherine Bond-Mills Kanada, Maria Kamrowska-Nowak Puola, Ghada Shouaa Syyria, Clova Court Britannia, Manuela Marxer Liechtenstein.

10 km kävely: 1) Sari Essayah Suomi 42.59, 2) Ileana Salvador Italia 43.08, 3) Encarna Granados Espanja 43.21, 4) Elisabetta Perrone Italia 43.26, 5) Beate Gummelt Saksa 43.28, 6) Katarzyna Radtke Puola 43.33, 7) Jelena Nikolajeva Venäjä 43.47, 8) Jelena Saiko Venäjä 43.56, 9) Annarita Sidoti Italia 44.13, 10) Maria Urbanik-Rosza Unkari 44.17, 11) Susana Feitor Portugali 45.06, 12) Jelena Arshintseva Venäjä 45.17, 13) Tatjana Ragozina Ukraina 45.24, 14) Andrea Alföldi Unkari 45.57, 15) Kathrin Boyde Saksa 46.11, 16) Miriam Ramon Ecuador 46.13, 17) Natalia Misjulja Valko-Venäjä 46.22, 18) Lisa Sheridan-Paolini Irlanti 46.31, 19) Yuko Sato Japani 46.41, 20) Ildiko Ilye's Unkari 46.45, 21) Yuka Kamioka Japani 46.48, 22) Teresa Vaill USA 46.58, 23) Vicky Lupton Britannia 47.03, 24) Alison Baker Kanada 47.20, 25) Kamila Holpuchova Tshekki 47.24, 26) Yulia Lisnik Moldova 47.41, 27) Janice McCaffrey Kanada 47.45, 28) Marma Colin Meksiko 47.51, 29) Verity Snook-Larby Britannia 47.54, 30) Zuzana Zemkova Slovakia 47.56, 31) Sada Buksniene' Liettua 48.03, 32) Liliana Bermeo Kolumbia 48.08, 33) Gabrielle Blythe Australia 48.23, 34) Tina Poitras Kanada 48.24, 35) Simone Thust Saksa 48.38, 36) Hilde Gustafsen Norja 48.39, 37) Debbi Lawrence USA 48.53, 38) Kada Delic Bosnia-Hertsegovina 49.06, 39) Kjersti Plätzer-Tysse Norja 49.08, 40) Maricela Chavez Meksiko 49.18, 41) Linn Murphy Uusi-Seelanti 49.24, 42) Julie Drake Britannia 50.22, 43) Sara Standley USA 51.01, 44) Magdalena Guzman El Salvador 51.01, 45) Kara Dounia Mimouni Algeria 51.33, 46) Helen Low Guan Hoon Singapore 54.07, 47) Perri Williams Irlanti 55.24. Saxby-Junna Kerry Australia keskeytti. Shushanik Dolmazyan Armenia ei startannut. Hylättiin: Yan Wang Kiina, Madelein Svensson Ruotsi, Eva Machuca Meksiko, Hongyu Liu Kiina.

4x100 m: 1) Venäjä 41,49 (Olga Bogoslovskaja, Galina Maltshugina, Natalia Voronova, Irina Privalova), 2) USA 41,49 (Michelle Burrell, Gwen Torrence, Wendy Vereen, Gail Devers), 3) Jamaika 41,94 (Michelle Freeman, Juliet Campbell, Nikole Mitchell, Merlene Ottey), 4) Ranska 42,67, 5) Saksa 42,79, 6) Kuuba 42,89, 7) Suomi 43,37, 8) Britannia 43,86.

4x400 m: 1) USA 3.16,71 (Gwen Torrence, Maicel Malone-Wallace, Natasha Kaiser-Brown, Jearl Miles-Clark), 2) Venäjä 3.18,38 (Jelena Ruzina, Tatjana Aleksejeva, Margareta Ponomarjova, Irina Privalova), 3) Britannia 3.23,41 (Linda Keough, Phylis Smith, Tracy Joseph, Sally Gunnell), 4) Jamaika 3.23,83, 5) Saksa 3.25,49, 6) Ranska 3.27,08, 7) Tshekki 3.27,94, 8) Sveitsi 3.28,52.

(MTV3-STT)

Mainos

Lisää aiheesta
    Mainos

    Suosituimmat videot

    Mainos

    Uusimmat

    Mainos
    Mainos
     

    Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemusta. Jatkamalla hyväksyt niiden käytön. Tutustu tietosuojakäytäntöömme.