Kaksituhatta vuotta sitten roomalainen tiedemies Scribonius Largus totesi, että pääkivun voi parantaa sähköankeriaan kosketuksen avulla – hän ei ollut väärässä. Dailymail-sivusto uutisoi laitteista, joiden pienet sähköshokit parantavat vaivan kuin vaivan – ainakin valmistajien mukaan.
Sähkön avulla on hoidettu useita erilaisia vaivoja tuhansien vuosien ajan ja mitä epäilyttävimmin keinoin. Nyt Britannian markkinoille on tullut laitteita jotka lähettävät säännöllisin väliajoin pieniä sähköiskuja kehoosi – niin pieniä, ettet edes tunne niitä.
Näin toimivat esimerkiksi Alpha-Stim ja Microdoctor -nimiset laitteet, joiden kerrotaan auttavan aina nivelkivuista päänsärkyyn, kihtiin ja masennukseen. Toimiakseen ne tarvitsevat vain muutaman AA-pariston. Pienikokoinen laite kulkee helposti mukana ja hoitavat sähköiskut kulkevat kehoon korviin kiinnitettävien klipsien välityksellä.
Laite kuulostaa epäilyttävältä, mutta useat asiantuntijat luottavat sen tehoon.
– Ei ole epäilystäkään, etteivätkö tällaiset laitteet toimisi, toteaa professori ja fysioterapeutti Tim Watson Hertfordshiren yliopistosta Dailymail-sivuston haastattelussa.
Watsonin johtaman tutkimusryhmän mukaan hoito on tehokkaimmillaan, kun laitetta käytetään 20 minuuttia päivässä. Erilaiset tutkimukset eivät kuitenkaan riitä vakuuttamaan kaikkia.
– Laitteiden valmistajien esittävät hurjia väitteitä tuotteistaan, eikä niitä ole näytetty kunnolla toteen, toteaa lontoolaisen Independent-sairaalan kiputiloihin erikoistunut lääkäri Deane Halfpenny lehden haastattelussa.
– Olen tosin lukenut tuoreen tutkimuksen aiheesta, jonka mukaan tällaiset laitteet helpottavat kiputiloja leikkausten jälkeen, hän toteaa. Jos potilas haluaa käyttää sitä, en usko siitä olevan mitään haittaakaan, hän jatkaa.
(MTV3)
Uusimmat
-
18:17
Ruotsi julisti apinarokon yleisvaaralliseksi taudiksi – WHO pitää tänään hätäkokouksen viruksen leviämisestä
-
18:06
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
18:01
Yllätysvauva! Ed Sheeranista tuli toistamiseen isä – perhe salasi raskauden täysin: "Rakastamme häntä niin paljon"
-
17:59
Osaisitko itse ajaa tässä? Kauniaisissa on risteys, jota poliisikin pitää "hieman haastavana" – tilalle tulee liikenneympyrä
-
17:58
Red Bullin vitsailu muuttui nopeasti uhkaavaksi – F1-sarjassa muhii uusi kopiointikohu: "Olisi vakava huolenaihe"
-
17:44
Saksa laittoi selkäsaunan käyntiin MM-kaukalossa
-
17:39
Brittipuolustajalla mieletöntä epäonnea – Leijonat jo neljän maalin karkumatkalle
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
Lataa lisää