Miksi tästä suomalaisesta tuotteesta ei koskaan tullut hittiä maailmalla?
Miksei suomalaisen rautarouva Maiju Gebhardin ideoimasta ja miltei jokaiseen suomalaiseen kotiin yleistyneestä astiankuivauskaapista tullut ikinä maailmalla hittituotetta? Brändiasiantuntija Lisa Sounio vastaa.
Maiju Gebhard keksi 1940-luvulla jokaiselle suomalaiselle tutun ja arjen askareita helpottavan apuvälineen: astiankuivauskaapin. Kotitalousopettajan koulutuksen saanut ja Työtehoseurassa toiminut nainen sai idean astiankuivauskaapista opiskellessaan ammattiinsa naapurimaassamme Ruotsissa.
Tiskiaskareiden kanssa painivien ja astioita kuivaavien suomalaisten työtaakkaa vähentävän astiankuivauskaapin valmistus aloitettiin jo vuonna 1948. Siinä missä Suomessa astiankuivausritilät löytyvät nykyään miltei jokaisesta kodista, ei sama keksintö valloittanut ikinä muuta maailmaa.
Tiskaajat eivät opi uusille tavoille
Mutta miksi suomalaisen Maiju Gebhardinkehittelemästä, käytännöllisestä astiankuivauskaapista ei tullut maailmanlaajuista ilmiötä?
– Ihmisten päivittäiset kulutustottumukset muuttuvat uskomattoman hitaasti. Esimerkkinä voi käyttää vaikkapa arkista viinilasia. Useimmat lasinvalmistajat ovat esitelleet jalattomia viinilaseja helppokäyttöisenä uutuutena kuluttajille. Silti 99 prosenttia ihmisistä haluaa nautiskella viininsä jalallisesta lasista, vaikka jalattoman peseminen olisi helpompaa, toteaa brändiasiantuntija Lisa Sounio.
– Asuessani ulkomailla en voinut itsekään käsittää sitä, ettei tiskikaapista tullut Suomen vientituotetta numero yksi.
Tiskikaapin maailmanvalloitukseen tarvittaisiin Sounion mukaan miljoonien naisten ja miesten sitkeää suusta suuhun markkinointia Tupperware-tyyliin.
– Lisäksi tarvittaisiin valmistajien väsymätöntä ponnistelua, jotta saataisiin tuhannet keittiövalmistajat ja materiaalituottajien käännytetyksi satsaamaan uudenlaiseen ratkaisuun. Tähän tarvitaan vuosia, monilla aloilla jopa vuosikymmeniä, ja se nielee rutosti rahaa. Keksintö tarvitsee mallisuojan ja patentin, mutta suurin haaste on opettaa tiskaajat uusille tavoille.
MTV3/Helmi
Teksti: Siiri L'Ecuyer
Kuvat: Shutterstock, Lehtikuva
Uusimmat
-
23:30
Ukrainan ulkoministeri: Nato ei ole tehnyt käytännössä mitään auttaakseen Ukrainaa – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:25
Kansainvälisen Jean Sibelius -viulukilpailun finalistit on valittu
-
23:16
Suomalainen Metsurin tarina palkittiin Cannesin elokuvajuhlilla
-
23:06
Raju liikenneonnettomuus Jokioisissa – onnettomuusautoissa 6 ihmistä, 2 loukkaantui vakavasti
-
22:59
MTV Uutiset USA:ssa: "Silmiinpistävää on, että kukaan ei tunnu olevan erityisen yllättynyt Texasin kouluampumisesta"
-
22:34
Finnairin Tokioon matkalla ollut kone kääntyi takaisin Helsinkiin Huippuvuorten kohdalla – syynä tekninen vika
-
22:19
Top Gearista tuttu ex-kuskikin hämmästeli Kalle Rovanperää: "Täysin omaa luokkaansa"
-
21:57
Texasin kouluampuja kirjoitti aikeistaan Facebookiin vain hetki ennen hyökkäystä, oli myös ilmoittanut ampuneensa isoäitiään
-
21:56
Kauppalehti: Teslan osake romahtanut muutamassa viikossa lähes 50 prosenttia – analyytikko pitää tilannetta pelottavana
-
21:47
Leijonatähden temppu käänsi katseita Pohjois-Amerikassa – yksi kysymys nousi ylitse muiden
-
21:36
Somekeskustelua on MM-kisojen aikana mahdotonta vältellä – "Pelaajathan lukee ilman muuta"
-
21:23
Poliisin etsimä Porsche on löytynyt, poliisi kiittää etsinnässä auttaneita
-
21:00
Amerikkalaiset antavat Ukrainalle nyt näitä järeitä tykkejä – M777-haupitsista toivotaan ratkaisevaa asetta Venäjää vastaan
-
20:56
Tapparan seikkailu kääntyi farssiksi – valmentajalta hupaisa tokaisu tulevasta: "Siitä varmasti lähdetään"
-
20:55
Reetta Hurske kukisti Annimari Kortteen Lahdessa EM-rajan alittavalla ajalla – Nooralotta Neziri jätti finaalijuoksun väliin
-
20:16
Turkki: Nato-kiista ei etene, ellei Turkin "turvallisuushuoliin" vastata
-
20:11
Ärsyttäävätkö naapurista kantautuvat hajut? Tästä syystä parvekegrillausta on turha kieltää taloyhtiöissä
-
19:37
Miksi Yhdysvaltoihin ei saada tiukempia aselakeja? Asiantuntija avaa asiaa: "Olennainen koko Yhdysvaltain syntyhistoriassa"
-
19:35
Olli Jokisella erikoinen rooli Jukurien CHL-arvonnassa – sitten katse kääntyi Sami Kapaseen: "Hikoilin"
-
19:33
Red Bull -pomolta painavaa tekstiä F1-sarjan kulukatosta, maalailee jo kauhukuvia loppukauden ylle – "Talleilta jää kisoja väliin"
-
Lataa lisää