Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Max Verstappen turhautunut aika-ajojen jälkeen – latasi silti melkoisen tavoitteen kisaan

Max Verstappen lähtee Miamin osakilpailuun yhdeksännestä lähtöruudusta.
Max Verstappen lähtee Miamin osakilpailuun yhdeksännestä lähtöruudusta.IMAGO/Nordphoto/ All Over Press
Julkaistu 07.05.2023 16:52
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee

Max Verstappen jäi Miamin gp:n aika-ajoissa vasta sijalle yhdeksänneksi, kun aika-ajot loppuivat etuajassa Ferrarin Charles Leclercin ajettua seinään.

Verstappen epäonnistui aika-ajojen viimeisessä osiossa ensimmäisellä nopean kierroksen yrityksellään. Taakse jäi viimeisessä osiossa vain Alfa Romeon Valtteri Bottas, joka ei ehtinyt ajaa yhtään nopeaa kierrosta ennen Leclercin kolaria.

Hallitseva maailmanmestari oli turhautunut aika-ajosession jälkeen.

– Olimme hieman epäonnekkaita. Ensinnäkään emme onnistuneet saamaan nopeaa kierrosta aikaan, ja se oli minun vikani, Verstappen sanoi Motorsportin mukaan.

– Olin hieman ulkona ajolinjalta tultaessa kuutosmutkasta seitsemänteen. Tunsin, että auto aliohjasi hieman enkä yksinkertaisesti päässyt takaisin linjalle, ja keskeytin kierroksen.

Verstappen oli kärkivauhdissa harjoituksissa, joten vaikka lähtökohdat kisaan ovat haastavat, vauhtia pitäisi löytyä.

– Olemme olleet erittäin nopeita koko viikonlopun. Q2:n kierrosajat olisivat riittäneet paaluun, joten se jo kertoo, että meillä on nopea auto. Mutta asiat pitää saada järjestymään, kun on sen aika. Emme saaneet, ja se on omalta osaltani hieman turhauttavaa.

Verstappenilta kysyttiin olisiko heidän pitänyt mahdollisesti ajaa nopea kierros session aikaisemmassa vaiheessa.

– Jälkikäteen ajateltuna olisimme voineet myös lähteä radalle hieman aikaisemmin. Mutta loppujen lopuksi tein virheen. Emme tietenkään suunnittele sellaista.

Miamin kisa ajetaan katuradalla, joten ohittaminen voi olla hankalaa. Hollantilainen ei silti anna aika-ajon pettymyksen vaikuttaa.

– Tiedän, että maailmanmestaruutta ei voiteta huomenna (sunnuntaina). Olen ollut tällaisessa tilanteessa aikaisemmin. Joskus on tullut muutama takaisku, mutta se ei tarkoita, että se jatkuisi koko loppuvuoden.

Verstappen lähtee kisaan todella kovilla tavoitteilla siitä huolimatta, että lähtee vasta viidennestä lähtörivistä.

– Vähintään toiseksi, Verstappen lataa tavoitteensa.

Aika-ajon paras oli Red Bullin Sergio Perez ennen Aston Martinin Fernando Alonsoa. Kolmanneksi parasta kyytiä piti Ferrarin Carlos Sainz.

Lisää aiheesta:

Max Verstappenin autosta huolestuttava havainto: "Suurimmissa vaikeuksissa"Vauhtinsa kadottanut Max Verstappen heitti jo hanskat tiskiin: "Voitte unohtaa"Mitä Red Bull -tähdelle kävi? Sergio Pérez puhuu "kivuliaasta" tilanteesta: "Menin rajan yli"Max Verstappenilta huolestuttava huomio Red Bullin iskukyvystä – "Se ei ole ihanteellista"Ryppyjä rakkaudessa? Hondan voimanlähde aiheutti Max Verstappenille jo kauden kolmannen keskeytyksen – "Olen kyllästynyt"Alfa Romeo -pomo paljasti: tallin heikossa suorituksessa oli sittenkin hopeareunus – "Se on datan perusteella hyvin selvää"
F1MoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke12:15
    Max Verstappen

    Max Verstappen uhkaa – apuja ei ole luvassa

  • ti08:07
    Christian Horner

    Toto Wolffilta kovaa tekstiä potkut saaneesta Christian Hornerista – hillitön elokuvavertaus

  • ma14:24
    Max Verstappen

    Max Verstappenista huimaa puhetta kilpailijatallista

  • ma00:03
    F1-liveseuranta

    Max Verstappen jyräsi – F1-kuski älähti tallinsa hämmentävästä määräyksestä

  • 19.10.13:25
    McLaren

    McLarenit rysäyttivät taas yhteen – tallipomo haukkui "amatöörimäisen" veteraanin