Läntinen Eurooppa on vaikeuksissa. Monissa Euroopan maissa etsitään nyt uusia keinoja koronapandemian torjumiseen.
Erityisen kovat keinot on käytössä Ranskassa, Britanniassa ja Espanjassa, joissa uusien tartuntojen osuus nousee nopeasti.
Ulkonaliikkumiskiellot ja liikkumisen rajoitukset
Ranskan kahdeksassa suurkaupungissa astuu lauantaina voimaan yöllinen ulkonaliikkumiskielto koronan vuoksi. Kielto otetaan käyttöön Pariisissa ja kahdeksassa muussa kaupungissa, ja se vaikuttaa noin 22 miljoonan ihmisen elämään.
Öinen ulkonaliikkumiskielto on voimassa iltayhdeksästä aamukuuteen, jolloin vain erityisen tarpeellinen liikkuminen on sallittua. Lisäksi näissä kaupungeissa vain kuusi ihmistä saa kerrallaan kokoontua yksityistilaisuuksiin, muualla Ranskassa raja on kymmenen ihmistä.
Liikkumista maan sisällä estetään toistaiseksi vain viidessä Euroopan maassa, Belgiassa, Britanniassa, Espanjassa, Italiassa ja Ranskassa. Nämä ovatkin pahiten koronasta kärsineitä maita.