Useat torimyyjät ovat huomanneet, että mansikkasato on tänä vuonna ollut jo epätyypillisen heikko. Tämän vuoksi hinnat ovat nousseet toreilla.
Helsingin Hakaniemen torilla käy kuhina, kun monet ovat tulleet tuttuun tapaan ostamaan mansikoita.
Heinäkuu onkin yleensä tunnettu mansikoiden kuukautena.
Tänä vuonna kuitenkin monet kuluttajat ovat huomanneet hintojen nousseen ja myyjät taas sadon heikentyneen.
Mansikoita torilla myyvä Osman Dalbudak kokee, että kauppa on tänä vuonna käynyt suhteellisen huonosti mansikoiden osalta. Myös itse mansikat ovat olleet laadultaan heikompia kuin ennen.
Syyksi Dalbudak arvelee muuttuneen ilmaston sekä varsinkin alkukesän kuumuuden.
– En muista, että olisin ikinä myynyt näin kalliilla.
– Monet viljelijät ovat pistäneet pillit pussiin ja putiikin kiinni.
"Poikkeuksellinen kesä"
Mansikoita viimeiset viisi vuosikymmentä myynyt Matti Rissanen kertoo tämän kesän olleen erityisen poikkeuksellinen.
– Ei ole näin vaikeaa kesää ollut. Saannissa on ollut tuhoja varmaan useammilla tiloilla ympäri Suomea, tavarasta on pula, hinta on kova.
– Ihmisillä ei ole varaa ostaa, he odottavat niitä 20–30 euron laatikoita, mitkä ovat historiaa tänä päivänä, hän tarkentaa.
Ensisijaisesti Rissanen sanoo myyvänsä aina kotimaista marjaa, vaikka joskus keväisin myyntiin otetaan espanjalaisia ja portugalilasia mansikoita. Tätä ei kuitenkaan tarvinnut tänä vuonna tehdä, sillä sato oli ajoissa normaaliin verrattuna.
– Ikävää näin myyjänä katsoa ihmisten tuskaa tänä päivänä. Isoja lapsiperheitä tulee ja tekisi mieli ostaa useampi litra, mutta ei ole varaa, Rissanen kertoo kuluneen kesän kokemuksistaan.

