Maastopyöräilijän hengen vaatinut traaginen ampumistapaus puhuttaa metsästyspiireissä: "Epävarmassa tilanteessa ei saa ampua"

Lapissa Urho Kekkosen kansallispuistossa tapahtunut metsästysonnettomuus puhuttaa myös metsästäjäpiireissä. Maastopyörällä merkittyä reittiä pitkin ajanut kolmekymppinen mies kuoli lauantaina metsästäjän luotiin.
Metsästäjäliiton toiminnanjohtaja Jaakko Silpola kertoo, että kyseessä on äärettömän surullinen asia hänelle itselleenkin, mutta ennen kaikkea menehtyneen omaisille.
– Lämmin osanottoni uhrin omaisille kuin myös kaikille tapahtuman osallisille. Se on järkyttävää kaikille ja varmasti myös koko metsästyskunnalle, Silpola toteaa MTV Uutisille.
Silpola kertoo puhuneensa asian tiimoilta ihmisten kanssa eri puolilta Suomea ja havainneensa tapauksen koskettaneen syvästi ihmisiä.
Metsästäjän tiedettävä ja tunnistettava kaikki tekijät ampumistilanteessa
Silpola painottaa perusasioiden ehdotonta hallintaa metsästysonnettomuuksien välttämiseksi. Hän toteaa, että keskustelu kanssakulkijoiden ja muiden metsästäjien turvallisuudesta on ollut mukana iät ja ajat metsästyskorttikoulutuksessa.
Avaintekijä on perushuolellisuus aseen käsittelyssä. Ase pidetään ladattuna ainoastaan jahtitilanteessa ja ase saa laueta vain silloin kun halutaan, vahinkolaukauksia ei saa tapahtua.
– Sitten kun ollaan laukaisemassa ase, tunnistetaan riista ja tiedetään tarkkaan mitä siellä on. On tiedettävä vaikutusalue vierellä ja taustalla, ettei siellä ole muita kanssaihmisiä tai koiria. Metsästäjän on siinä tilanteessa tiedettävä, taidettava ja tunnistettava kaikki asiat. Jos on vähänkään epävarmuutta tilanteessa, silloin ei lähdetä ampumaan, Silpola toteaa.
Jo kaksi kohtalokasta metsästysonnettomuutta syksyllä
Maastopyöräilijän kuolema oli jo toinen vakava metsästysonnettomuus tänä syksynä. Viime viikon lauantaina metsästysseurueeseen kuulunut mies kuoli Kuusamossa, kun tyhjäksi luultu ase laukesi vahingossa sisätiloissa.
Silpola pohtii, että metsästyonnettomuuksissa inhimillisen virheen mahdollisuus on jostain syystä toteutunut.
– Ihmisiä kaikki kun ollaan, virhetilanne saattaa sattua. Mutta koska metsästäjä pystyy vaikuttamaan asiaansa ja on harkiten liikenteellä, hänellä on myös mahdollisuus harkita ja päättää olla ampumatta laukausta.
Silpolan mukaan Metsästäjäliitossa turvallisuusasiat ovat jatkuvasti esillä. Vuosittain metsästysharrastuksen piiriin koulutetaan tuhansia ihmisiä. Silpola toteaa, että metsästäjällä on oltava rutiini, taito ja osaaminen hallita asettaan kaikissa tilanteissa.
– Pitää olla rutiinit kunnossa ja harjoiteltuna. Lukko on oltava auki ja ase lataamattomana kun ei olla metsästystilanteessa. Kun metsästystilanne päättyy, poistetaan patruunat ja pidetään lukko auki. Ei osoitella kanssaihmisiä ja ollaan aina varautuneita, että kaikesta huolimatta ase saattaa laueta.
Teknologia ei takaa turvallisuutta
Seuruejahdeissa uusi tekniikka on tullut antamaan lisäturvaa. Metsästäjät kykenevät esimerkiksi näkemään puhelimiensa kautta toistensa sijainnit. Silpola kuitenkin korostaa, että turvallisuutta ajatellen uusi teknologia ei riitä.
– Siellä voi olla monenmoisia muita luonnossa kulkijoita, kuten marjanpoimijoita, sienestäjiä, koiran ulkoiluttajia ja retkeilijöitä. Aina voi olla tilanne, että metsässä on joku muu, josta ei ole mitään tietoa ja siihen pitää varautua niin, että ulkopuoliset eivät joudu vaaraan.
Silpolan mielestä metsästyksen turvallisuusnäkökulmaa ja ajattelua pitää vahvistaa kaikkialla Suomessa.
– Meillä on jokamiehenoikeudet, joka on hyvin harvinainen asia maailmassa. Me hyödynnämme sitä hyvin tehokkaasti ja nautimme siitä oikeudesta. Metsästäjät kyllä ymmärtävät ja tietävät, että missä tahansa Suomea metsällä voi olla kanssakulkijoita ja metsästäjäkoulutuksessa muistutetaan tässä kun metsästäjätutkintoa tehdään. Vastuullisuutta tarvitaan aivan joka hehtaarilla.
Uusimmat
-
23:53
Kaksi uimaan lähtenyttä nuorta pelastettiin veden varasta Kymijoesta – voimat loppuivat kesken uimisen
-
23:24
Ihmissalakuljettaja kolaroi pakettiautonsa paetessaan poliiseja Itävallassa – kolme kuoli, auton kyydissä myös lapsia
-
23:11
Kartellien välinen vankilatappelu aiheutti mellakan Meksikossa – 11 kuoli, joista suurin osa siviilejä
-
22:36
Helleputki jatkuu – ensi viikon sää normaalia lämpimämpi, mutta myös ukkoskuuroja voi olla luvassa
-
22:34
17-vuotias komeetta pamautti uuden ME:n – lähetti kumipukuennätyksen historiaan
-
22:29
Unkari lisää Venäjältä tulevia kaasutoimituksia
-
22:23
New York Times: Ainakin yksi Trumpin asianajajista allekirjoitti valheellisen lausunnon
-
21:55
Manchester United pommitettiin liigajumboksi Cristiano Ronaldon paluusta huolimatta – alkukausi täysi farssi
-
21:50
MTV Flow'n pyörteissä! Katso Sigridin, Yeboyahin, Gettomasan ja muiden tähtiartistien haastattelut
-
21:35
Katso videolta Patrik Laineen huikea suoritus – tällä kertaa täysin toisessa lajissa: "Moido!"
-
21:29
Niinistö ja Haavisto esittäneet suruvalittelunsa Montenegron joukkoampumisen johdosta
-
21:09
Poliisi etsii karannutta vankia Satakunnassa
-
20:53
Hirsirakenteinen konehalli paloi Savonlinnassa – sisällä kaasupulloja, vieressä yli tuhatlitrainen polttoainesäiliö
-
20:48
Kiina asetti pakotteita Liettuan ministerin sijaiselle tämän vierailtua Taiwanissa
-
20:33
Matti Mattsson tykitti finaaliin! Suomalainen koko porukan nopein
-
20:29
Älä anna orgasmin karata! Jos ajatuksesi harhailevat seksin aikana, toimi näin
-
20:20
Teemu Pukki taas ilman tehoja – Norwich hävisi jälleen
-
20:00
Muistatko tämän teinityttöjen päiväunen 2000-luvun alusta? Josh Hartnett paljastaa, miksi hän pitää Hollywoodin "loitolla"
-
19:54
Veikkausliigan sarjakärki vaihtui – Honka murskasi Ilveksen Tampereella
-
19:43
Vantaalla räjähdys kerrostaloasunnossa – yksi loukkaantui
-
Lataa lisää