Maalivahti Iiskola TPS:n paitaan, Ady jatkaa

TPS
TPSCopyright MTV Oy 2003
Julkaistu 08.11.2005 15:27

Maalivahti Ville Iiskola siirtyy FC Kuusankoskesta jalkapalloliigassa pelaavan Turun Palloseuran riveihin. Iiskolan ja TPS:n välinen sopimus on kaksivuotinen.

Iiskola, 20, nousi viime vuonna alle 21-vuotiaiden maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi. Hän pelasi Suomen maalissa tänä vuonna neljä EM-karsintaottelua.

Vaikka Voikkaan Pallo-Peikkojen kasvatti on kuulunut jo vuosia ikäkausimaajoukkueisiin, siirtyy hän vasta nyt ensimmäistä kertaa liigajoukkueeseen.

Brasilialainen keskikenttäpelaaja Adailton Pereira dos Santos eli Ady jatkaa uraansa TPS:n paidassa ensi kaudella. TPS ja Ady, 32, käyttivät keskinäisessä sopimuksessaan olevan option.

Ady pelasi menneellä kaudella TPS:ssä 14 liigaottelua ja teki niissä neljä maalia. Hän on TPS:n kautta aikain ensimmäinen brasilialaispelaaja.

Adylla on alkuperäisen kotimaansa Brasilian lisäksi myös Tunisian kansalaisuus. Hänellä on takanaan maaotteluita Tunisian paidassa ranskalaisen Henri Michelin valmennuksessa vuosilta 2002 ja -03.

TPS:n ensi kauden liigajoukkueen runko alkaa olla jo kasassa. TPS:llä on 18 pelaajasopimusta.

TPS:n sopimuspelaajat kaudeksi 2006:
Ville Iiskola
Jukka Lehtovaara
Ady
Jussi Haijanen
Antti Hakala
Jarno Heinikangas
Mikko Hyyrynen
Kasper Hämäläinen
Ville Lehtonen
Petri Leino
Jussi Nuorela
Kushtrim Rama
Sami Rähmönen
Jukka-Pekka Tuomanen
Joonas Tursas
Juha Virkki
Jani Virtanen
Mika Ääritalo

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo