Maajoukkuehyökkääjä Sällström iski 13 maalia Ruotsissa

Linda Sällström, kuva: Lehtikuva
Linda Sällström, kuva: LehtikuvaLehtikuva
Julkaistu 11.11.2008 10:29

Suomen naisten jalkapallomaajoukkue jatkaa valmistautumistaan kohti ensi kesänä siintäviä EM-kotikisoja kohtaamalla tällä viikolla kaksoismaaottelussa Walesin.

Suomen maajoukkueen hyökkääjä Linda Sällström tuskin malttaa odottaa ensi kesän kisoja.

Sällström siirtyi viime kauden päätteeksi kotoisesta naisten liigasta Ruotsin Damallsvenskaniin Djurgårdenin riveihin. Sällströmilla oli vahva debyyttikausi, sillä hän oli joukkueensa toiseksi paras maalintekijä 13 osumalla. Hyvä kausi yllätti 20-vuotiaan hyökkääjän itsensäkin.

- Kausi meni paljon paremmin kuin osasin odottaa. Sain paljon enemmän peliaikaa kuin ennakoin. Tunnen kehittyneeni ja kasvaneeni pelaajana todella paljon, Sällström kertaa avauskauttaan Ruotsissa.

Menestyksekkäästä kaudesta huolimatta koko kausi ei ollut ruusuilla tanssimista.

- Aluksi oli todella vaikeaa, sillä kaikki oli uutta ja jouduin pelaamaan myös uudella pelipaikalla. Valmentajalla oli kuitenkin uskoa, vaikka itsellä sitä ei ehkä ollutkaan. Vastuuta tuli ja lopulta kaikki meni hyvin.

Kotikisat iso etu

Suomessa koetaan jalkapallohistoriaa ensi kesänä, kun Suomi järjestään naisten EM-kilpailut. Sällström myöntää, että kisat ovat jo mielessä.

- Se on unelmana, että olisi ensimmäisessä ottelussa avauskokoonpanossa ja stadion olisi täynnä huutavia ihmisiä. Menee kylmiä väreitä pelkästä ajatuksesta, Sällström hykertelee.

- Pitää toivoa, että yleisö löytää katsomoihin. Tavoite on, että Olympiastadion olisi täynnä joka pelissä ja olisi hienoa jos näin kävisi, Sällström haaveilee.

Sällström luottaa siihen, että kotikenttäedusta saadaan paras mahdollinen etu.

- Kotikentästä on hyötyä, sillä pääsemme pelaamaan kaikki pelimme Olympiastadionilla ja siten joka pelissä on sama kenttä. Asumme lisäksi Helsingissä eikä meidän tarvitse matkustella, joten on siitä hyötyä.

Vastustajilla ei väliä

Ensi kesän EM-kisojen lohkot arvotaan Helsingissä ensi tiistaina. Sällströmille ei ole väliä ketä lohkoon arvotaan.

- Minulle käy kaikki vastustajat. Me voitamme ne kaikki, hän naurahtaa.

Sällström on maajoukkueen mukana, kun Suomi kohtaa tällä viikolla kahdesti Walesin. Hän pitää harjoitusotteluita tärkeänä osana kisoihin valmistautumisessa.

- Mielestäni harjoituspelejä ei voi olla liikaa ennen EM-kisoja. Sitä kautta saamme yhteispeliä toimimaan ja hiottua yksityiskohtia. Meillä on niin paljon uusia nuoria pelaajia ja kestää aikansa ennen kuin pääsee mukaan. Se on ehkä hieman näkynyt myös tuloksissa.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo