Luumupuut ovat saapuneet Suomeen Kaukasukselta ja Kaspianmeren alueelta. Niitä löytyy nykyisellään vähemmän luonnovaraisina mutta puutarhoissa hyvin hoidettuina ne pärjäävät loistavasti ja tuottavat makoisaa satoa. Luumut ovat muodoltaan pyöreitä tai soikeita ja väriltään sinisiä, sinipunaisia, punaisia, keltaisia ja jopa vihreitä.
Tuoreet luumut ovat maukkaita ja mehukkaita suupaloja sellaisenaan ja ne passaavat mainiosti moneen ruokaan ja leivonnaiseen.
Ruokalan resepteillä syntyy jo muutama luumuherkku maisteltavaksi!
Broileria ja luumuja
4 annosta
- 4 broilerin koipireittä
- 5 pikkusipulia
- 1 valkosipulin kynsi
- 6 tuoretta luumua
- 2 dl kasvislientä tai vettä
- 4 dl valkoviiniä
- 2 oksaa tuoretta timjamia
- ripaus sokeria
- suolaa ja pippuria
- voita ja öljyä
Leikkaa koipireidet kahteen osaan ja ruskista ne kuumalla pannulla. Kuori sipulit ja poista luumuista kivet. Leikkaa sipulit ja luumut lohkoiksi sekä hienonna valkosipuli. Kuullota sipuleita kasarissa niin että ne pehmenevät, ripottele niille hieman sokeria ja anna sokerin sulaa. Lisää kasariin ruskistetut broilerit sekä timjami ja kaada päälle liemet. Kiehauta, laske hieman lämpöä ja hauduta ruokaa niin että broilerit ovat lähes kypsiä. Lisää kasariin lohkotut luumut ja mausta suolalla ja pippurilla. Jatka hauduttamista n. 10-15 minuuttia ja tarjoile esim. riisin kera.
Luumuhilloke
1 annosta