Linda Laaksosella todettiin viime huhtikuussa mahdollinen koronatartunta, jonka oireet piinaavat häntä edelleen. Nyt hän kertoo elämästään, jossa rajut yskänpuuskat johtavat virtsankarkailuun, eivätkä voimat riitä vieläkään arjen asioiden hoitamiseen.
Helsingissä asuva Linda Laaksonen pohti viime keväänä, kuoleeko hän. Hän pystyi ainoastaan makaamaan sängyssä tai sohvalla ja torkkumaan.
Kuume huiteli pilvissä ja lakanat piti vaihtaa joka päivä, koska hän hikoili kuumeisena niin paljon. Voimia ei ollut aina edes silmien avaamiseen.
– Pahimpina hetkinä tein mieheni kanssa listan läheisistä, joille ilmoitettaisiin kuolemastani ensimmäisinä.
Oireet täsmäsivät, mutta testi oli negatiivinen
Laaksosen oireet alkoivat viime maaliskuussa vain päivä sen jälkeen, kun hän palasi Thaimaan matkalta. Tuolloin korona levisi maailmalla hurjaa vauhtia, ja siksi Laaksonenkin oli päättänyt matkansa suunniteltua aiemmin.
Kun kuume, yskä ja nuha yltyivät, Laaksonen täytti sosiaali- ja terveysministeriön OmaOlo-verkkopalvelussa kaavakkeen mahdollisista koronaoireista. Hän yllättyi, kun puhelin soi melkein heti, vaikka oli yö.
Hänet ohjeistettiin menemään heti aamulla koronavirustestiin. Testi osoittautui kuitenkin negatiiviseksi.
Kun olo paheni pahenemistaan, hänet juoksutettiin takaisin sairaalaan. Sairaalassa häntä testattiin laajasti, mutta mitään syytä rajuille oireille ei löydetty.
Toista koronatestiä hänelle ei kuitenkaan tehty.
– Kun kunto heikkeni, pyysin, että minut olisi testattu uudelleen. En tiedä, säästettiinkö silloin testejä, vai miksi sitä ei tehty.





