Leivontavinkkejä – näillä saat kakut, pullat ja tortut onnistumaan
Tuliko pullista kovia ja painavia, lässähtikö kakku? Lue alta vinkit, joilla vältät leivonnan sudenkuopat.
Kakkupohja
Vatkaa vaahto mahdollisimman ilmavaksi ja lisää munat yksitellen. Näin vältät taikinan juoksettumisen. Kun taikina on valmista älä seisota sitä, vaan laita suoraan esilämmitettyyn uuniin. Älä availe uunin luukkua turhaan. Anna kakun jäähtyä muutama minuutti ennen kuin irrotat sen vuoasta. Kakun reunat on myös hyvä käydä veitsellä läpi.
Pullataikina
Käytä leivonnassa huoneenlämpöisiä raaka-aineita. Älä käytä hiivaa liikaa tai liian vähän. Jos käytät kuivahiivaa, lämmitä neste 45 asteiseksi. Jos käytät tuoretta hiivaa, lämmitä neste 37 asteiseksi.
Alusta taikinaa tarpeeksi lisäämättä kuitenkaan turhaan jauhoja. Pehmeästä taikinasta saat kuohkeita pullia. Lisää rasva taikinaan leivonnan loppuvaiheessa.
Kohota taikinaa liinan alla vedottomassa paikassa esimerkiksi taikinakulhossa, jonka asetat lämpimään vesihauteeseen keittiönaltaaseen. Voit myös antaa taikinan kohota suljetussa mikrossa, virrat pois päältä – se on taatusti vedoton paikka.
Anna taikinan kohota uudestaan puhtaan leivinliinan alla leivottuasi pullat.
Voi- tai lehtitaikina
Sekoita taikina nopeasti kokoon työstämättä sitä liikaa. Näin taikinasta ei tule sitkeää. Lehtevyyttä saat taikinaan taittelemalla sitä riittävästi. Taittelun jälkeen anna taikinan levätä ja viiletä kunnolla jääkaapissa, ennen kuin jatkat leipomista. Lämmennyt taikina hajoaa herkemmin päästen voin / margariinin pursuamaan ulos.
Muista vielä nämä niksit:
1. Noudata leivonnassa ohjetta, mittaa ainekset tarkasti ja käytä luovuuttasi koristelussa.
2. Esilämmitä uuni.
3. Jauhota kaulitsemisalusta ja taikina kevyesti, varo kuitenkin, ettet kuivata taikinaa. Painele taikina melko litteäksi kaulimella, ennen kuin aloitat kaulitsemisen. Kaulitse taikinaa edestakaisin (ei joka suuntaan) ja käännä välillä 90 asteen verran.
4. Käytä oikean kokoista vuokaa ja vuoraa tai voitele se hyvin.
5. Nyrkkisääntö: mitä paksumpi leivonnainen, sitä matalammalle se sijoittuu uunissa.
Lähteet: BBCgoodfood.com, Suomenhiiva.fi
(MTV3)
Uusimmat
-
12:23
Hussein al-Taeelle ei syytettä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
-
12:17
Jesse Puljujärven esitykset ovat vakuuttaneet Edmonton-luotsin ja joukkuetoverit, supertähdeltä vuolaat kehut suomalaiselle – "Vain taivas on rajana"
-
12:15
Marin ei heltynyt Viron vetoomuksille: "Rajapäätökset tulevat voimaan"
-
12:09
Jussi Halla-aho: Emme halua, että punavihreä hallitus jatkaa – "Kun keskusta lähtee, lähtee myös hallitus"
-
12:04
Susanna Laineen kuvaukset Salkkareissa starttaavat pian – paljastaa yksityiskohtia tulevasta hahmostaan
-
12:01
Pääministeri Marin väläytti maskisuosituksen tiukentamista: Kertoi itse käyttävänsä kirurginmaskia siksi, että se suojaa kankaista paremmin
-
12:00
Poliisi löysi Tampereella kadonneen naisen kuolleena
-
11:56
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: 246 uutta koronatartuntaa, Vantaalla kokonainen työmaa karanteeniin
-
11:54
Onko tässä maailman levein moottoritie? 26-kaistainen valtaväylä on suorastaan epätodellinen ilmestys
-
11:49
THL: Suomessa 192 uutta koronatartuntaa
-
11:27
Oikeudenkäynti alkaa Ruotsissa: Estonia-dokumentin tekijöitä syytetään hautarauhan rikkomisesta
-
11:23
Aleksandr Bolshunovista rikosilmoitus – poliisi selvitti tapauksen etenemistä: "Erittäin harvinaista"
-
11:19
Amerikkalainen lääkäri kertoo kaksi koronan ensioiretta: "Ilmaantuu todennäköisesti jo ennen kuumetta"
-
11:10
Hallitus neuvottelee uusista maan sisäisistä koronatoimista – Sanna Marin: "Maskisuosituksen tiukentamista on syytä tarkastella""
-
11:09
Suomen hiihtopomo linjasi Lahden tapahtumien jatkotoimista – "Emme voi sallia tuollaista käytöstä"
-
11:06
Paljastuksia Salkkareista! Tätä kaikkea keväällä on luvassa: Avioero, yllättäviä petikumppaneita, viuhuva kirves…
-
11:03
Useita teiltä suistumisia lumi- ja räntäsateessa, pakettiauto neljä kertaa katon ympäri – "Onhan se sohjo nyt melkoista"
-
11:03
Atletico Madrid jatkaa hurjaa virettään, Luis Suarezin maalitahti ei hyydy – ”Se on täydellistä”
-
10:49
Jussi Halla-aho tuomitsee poliitikkoihin kohdistuneet hyökkäykset – viesti omille kannattajille: "Älkää käyttäkö epäasiallisia tai laittomia keinoja!"
-
10:47
Aleksi Valavuoren äiti menehtyi 67-vuotiaana: "Meillä kaikilla tulee sua tosi kova ikävä"
-
Lataa lisää