Leijonat keräsi uskomattoman televisioyleisön – MM-finaalia seurasi yli 3 miljoonaa suomalaista
Sunnuntaina pelattu miesten jääkiekon MM-finaali keräsi television ääreen hurjan määrän katsojia. Suomi pääsi juhlimaan historiallista maailmanmestaruutta koti-MM-kisoissa, kun Leijonat kaatoi Kanadan jatkoerässä maalein 4–3.
Suomi–Kanada-finaalia seurasi televisiosta sunnuntai-iltana huimat kolme miljoonaa (3,03 miljoonaa) suomalaista. Keskikatsojamäärä MTV3 ja C More Sport 1 -kanavilla oli yhteensä 2,35 miljoonaa. Ottelu on kirkkaasti vuoden katsotuin ohjelma.
Sunnuntain finaali oli kaikkien aikojen toiseksi katsotuin jääkiekon MM-ottelu Suomessa. Vuoden 2019 niin ikään Kanadaa vastaan pelattu ja kultajuhliin päättynyt MM-finaali keräsi hieman suuremman yleisön. Sen keskikatsojamäärä oli 2,4 miljoonaa.
Parhaimmillaan sunnuntain ottelun keskikatsojamäärä nousi jopa lähes 2,6 miljoonaan ja katseluosuus yli 90 prosenttiin, kun suomalaiset jännittivät ottelun ratkaisuhetkiä klo 22.15–22.45 välillä.
– Ennätykselliset katsojaluvut kertovat, että suomalaiset ovat todellista kiekkokansaa. Nyt on aika juhlia Leijonien historiallista voittoa, ja on hienoa, että kotikisahuumasta päästään nauttimaan myös ensi vuonna. MTV:n Channels & Digital Consumption -yksikön johtaja Iina Eloranta sanoo.
Kotikisojen historiallista maailmanmestaruutta juhlistetaan tänään Tampereella. MTV3, MTV-palvelu ja C More välittävät kultajuhlien tunnelmat suorassa kolmituntisessa lähetyksessä kello 17.30 alkaen.
Uusimmat
-
20:54
Micke-Max Åsten makusteli maalillaan ja lähetti terveiset Tampereen finaalifiilistelijöille
-
20:25
Lumivyöryvaara jatkuu Pohjois-Norjassa: Useita alueita evakuoitu
-
20:20
Pitääkö kumppanin kanssa puhua siitä, ketä äänestää? Lukijaraati vastaa
-
20:18
Kammottava hetki keskeltä tornadoa tallentui kameraan Yhdysvalloissa – puut kaatuvat ympärillä: "Pyhä jysäys!"
-
20:02
Videot näyttävät, miten kymmenet tornadot pyyhkivät Yhdysvaltojen läpi – ainakin 11 kuollut: "Tuhot katkaisivat kaupungin kahtia"
-
19:52
MTV:n vaaliasiantuntija: Hallitusneuvotteluista tulossa erityisen vaikeat, jos perussuomalaiset nousee suurimmaksi puolueeksi
-
19:40
HIFK löi kauden parastaan pöytään – Tappara-välieräsarja nyt tasan
-
19:29
Tshekkitähti nousi suureksi sankariksi Lahdessa – Pelicans tasoitti kuuman välieräsarjan
-
19:25
Gwyneth Paltrow’n haastanut optometristi ei pidä häviämäänsä oikeusjuttua vaivan arvoisena – tämän näyttelijä sanoi miehelle tuomion julkistamisen jälkeen
-
19:12
Tapparan tähtipakilta karmivaa sekoilua – HIFK:n Julius Nättinen kiitti lahjakortista
-
19:07
Viitostiellä Kuopiossa seitsemän henkilöauton kolari
-
19:04
Aprillia! MTV:n ruutukasvot paljastavat ikimuistoisimmat ja häijyimmät pilansa
-
19:02
James Webb -teleskooppi kohdisti ”Terminaattori-katseensa” maankaltaiseen eksoplaneettaan: Lohduton löytö
-
19:01
Simba-koira joutui tankotanssin uhriksi – pehmusti omistajansa putoamista
-
18:55
HIFK:n avainhyökkääjältä hämmentävä temppu – Tapparan Waltteri Merelältä tyly kuitti
-
18:45
Orpo, Purra ja Marin kampanjoivat viimeiseen asti – tältä näytti kolmen suuren loppusuora
-
18:44
Siim Liivikiltä paljastus vaihtoaitioiden välistä – Ilves-jyrä antoi Pelicansille suoraa palautetta
-
18:21
Petri Kontiolan taklaus kuumensi tunteita Lahdessa – Pelicans-fanit vaativat ulosajoa
-
18:21
Jussi Tapola Nordiksen yleisön hampaissa – HIFK tarjosi kotiyleisölle herkkua
-
18:07
Tältä näyttää, kun Tapparan pelätty osasto takoo tuhoisaa jälkeä – Waltteri Merelä pisti HIFK:n istumaan
-
Lataa lisää