Larisa Latynina uskoo edelleen olevansa suurin olympiaurheilija, vaikka Michael Phelps onkin ohittanut hänen mitaleiden määrässä.
Yhdysvaltalaisuimari Phelps voitti Lontoon kisoissa yhteensä 19:nnen olympiamitalinsa tiistaina ja ohitti neuvostoliittolaisvoimistelija Latyninan 18 mitalin aikaisemman ennätyksen.
Latynina soi harvinaisen haastattelun yhdysvaltalaiselle Yahoo! Sports -urheilusivustolle hieman ennen Phelpsin historiallista saavutusta.
- Uskonko että olen edelleen suurin olympiaurheilija? Tietenkin uskon, mutta sehän on vain minun mielipiteeni, Venäjän voimisteluliiton edustaja tulkkasi Latyninan sanoneen.
- Miksi ajattelen niin? No, en ainoastaan kilpaillut kolmissa olympiakisoissa ja voittanut monia mitaleja, vaan Neuvostoliiton voimistelujoukkueella oli myös loistava menestys, kun minä olin valmentajana, ukrainalaissyntyinen Latynina jatkoi.
Joulukuussa 78 vuotta täyttävä Latynina kertoi tuntevansa Phelpsin ja tämän olympiasaavutukset.
- Minulta kysytään näistä monta kertaa. Olen tavannut hänet ja pidän hänestä. Hän oli mukava ihminen ja tietysti hän on mahtava uimari. Hän on tehnyt jotain eritystä, Latynina myönsi.
Lue Yahoo! Sportsin juttu tästä!