Lapsille suunnatun ruokamainonnan kielto ei saa kannatusta
EU:n terveys- ja kuluttaja-asioista vastaavan komissaarin Markos Kyprianoun suunnitelmat kieltää kokonaan lapsille suunnattu epäterveellisten elintarvikkeiden markkinointi ei saa kannatusta suomalaisten asiantuntijoiden keskuudessa. Pelisääntöjä markkinoinnin toteuttamiseen sekä yhteistyötä viranomaisten, järjestöjen ja elinkeinon kanssa kuitenkin kaivataan. Lisäksi korostetaan mediakasvatuksen merkitystä lapsen kriittisen ajattelun kehittämiseksi.
Mainonnalla vaikutusta ruokatottumuksiin
Lasten ja nuorten paino-ongelmien syiksi on lueteltu epäterveelliset ruokailutottumukset sekä liikunnan puute. Epäterveellisiin ruokailutottumuksiin vaikuttavat ravitsemus- ja kuluttaja-asiantuntijoiden mukaan elintarvikkeiden markkinointi ja tapa, miten markkinointi on toteutettu.
Johtaja Anja Peltonen Kuluttajavirastosta muistuttaa, että markkinoinnissa tulee noudattaa hyvää tapaa myös lapsille suunnatussa mainonnassa. Lapsi ymmärtää usein mainoksen viestin konkreettisesti, joten esimerkiksi viesti "karkilla saa kavereita" ei ole hyväksyttävä.
Peltosen mukaan myös markkinointikeinoihin on kiinnitettävä huomiota. Myytävän tuotteen on oltava pääosassa, ei oheistuotteet tai pelit, joiden avulla tuotetta myydään. Esimerkiksi internetissä mainonnan tunnistaminen saattaa olla hankalaa.
Peltonen kertoo, että osa yrityksistä on ilahduttavasti selvillä tilanteesta ja haluaa toimia vastuullisesti.
- Vanhemmat ovat huolissaan lapsiensa terveydestä ja viisas mainostaja tajuaa tämän trendin, Peltonen sanoo.
Tilanne Suomessa onkin hänen mukaansa hyvä. Täällä mukana asiaa pohtimassa on koko kenttä.
- Suomella on erinomainen mahdollisuus näyttää, että täällä asia pystytään hoitamaan ilman sääntöjä.
Lapsille suunnattua mainontaa säädellään
Myös Mainostajien Liiton toimitusjohtaja Ritva Hanski-Pitkäkoski muistuttaa, että Suomessa lapsille suunnattu mainonta on jo nykyisin erittäin tarkkaan säädeltyä.
- Kuluttajansuojalakien ja muiden lakien lisäksi mainosala noudattaa itsesääntelyjärjestelmää, jonka pohjana ovat Kansainvälisen kauppakamarin ICC:n ohjeet, kertoo Hanski-Pitkäkoski.
Suomessa ryhdytään lisäksi soveltamaan ICC:n elintarvikemainontaa koskevaa ohjetulkintaa mainonnan kansainvälisistä perussäännöistä.
- Niissä kielletään muun muassa markkinointi, joka mielikuvaelementtien avulla rohkaisee lapsia huonoihin ruokailutottumuksiin, Hanski-Pitkäkoski sanoo.
Lapsille suunnattu elintarvikemarkkinointi oli esillä Helsingissä pidetyssä Vaarallisia herkkuja? -seminaarissa, jonka järjestivät yhteistyössä Kuluttajavirasto, Elintarvikevirasto, Kansanterveyslaitos, Valtion ravitsemusneuvottelukunta ja Opetushallitus.
(MTV3-Finfood)
Uusimmat
-
06:31
Denis asui 5-vuotiaana Tshernobylin vieressä, kun voimalassa räjähti – ”Lääkäri sanoi äidilleni, että poika tuskin selviää pariakaan vuotta”
-
06:30
Kiristystä seksivideoilla, ystävät rikoskierteessä – Real Madridin Karim Benzemalla kivulias matka maailman kuumimmaksi maalitykiksi
-
06:21
Analyysi: Koronavirusepidemia on tänä vuonna vienyt ihmisiä sairaalaan ja hautoihin aivan eri tavalla kuin vuosien 2020 ja 2021 aikana
-
06:02
Pekka Saurin kolumni: Ylivoimaisen yksituumainen Nato-kannatus on hyvä alku
-
05:48
Tuoreen raportin mukaan Venäjän tarkoituksena on tuhota Ukrainan kansa– MTV seuraa sotaa
-
05:16
Venäjän valtio yllyttää raportin mukaan kansanmurhaan Ukrainassa – tarkoituksena tuhota Ukrainan kansa
-
05:01
Ex-presidentti Donald Trumpin mukaan Texasin kouluampuminen johtui " täydellisestä pahuudesta", ei aseista
-
23:44
Putin syyttää Ukrainaa rauhanneuvotteluiden sabotoinnista, Mariupolista löydetty 70 ruumista – MTV seuraa sotaa
-
22:51
Valtteri Bottas järjesti Lewis Hamiltonille melkoisen yllätyksen Monacossa: "Nyt en unohda sinua koskaan"
-
22:41
Leijonien tähtihyökkääjältä hupaisa heitto Marko Anttilan ketjusta
-
22:22
Ukrainan ortodoksinen kirkko julistautui itsenäiseksi Venäjän ortodoksisesta kirkosta
-
21:56
Hurja tilanne MM-jäällä – naama edellä laitaan, poistui verissäpäin kaukalosta
-
21:40
Valtteri Bottaksen uskomattoman surkea putki sai jatkoa – suomalaistähti murjaisi jo vitsin pomolleen
-
21:04
Venäjän Aleksandr Bolshunovin dopingtesteistä ällistyttävä paljastus
-
20:42
Sota raivoaa nyt kiivaimmillaan Itä-Ukrainassa – puolustajat saattavat viimein saada raketinheittimiä, joilla iskeä jopa satojen kilometrien päähän
-
20:34
Lewis Hamiltonilta kovaa tekstiä Monacon radasta: "En muista kokeneeni koskaan mitään tällaista"
-
20:25
Leijonat juhlisti MM-välieräpaikkaa osuvalla kappaleella – tällainen tunnelma oli pukukopissa Slovakia-voiton jälkeen
-
20:08
Elintarviketarkastajat ratsasivat kauppojen valmisruokia pääkaupunkiseudulla – tulokset karua luettavaa
-
20:00
Salkkarit-kurkistus julki! Hahmo päättyy juonimaan armottomasti
-
19:20
Tämä NHL-supertähden temppu sinetöi Ruotsin kohtalon – katso Tre Kronorin MM-sulaminen uniikista kuvakulmasta
-
Lataa lisää