Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lapsena Angelika Leikolan hartain toive oli vanhempien ero – teki siksi ex-miehensä Ismo Leikolan kanssa lusikoiden jaosta kirjan, joka kertoo kuitenkin rakkaudesta

4:12Angelika ja Ismo Leikola pitivät ikimuistoiset avioerojuhlatKatso videolta, mitä hyvää erosta on Angelika Leikolalle seurannut, ja miten hän ja Ismo Leikola keksivät pitää avioerojuhlat.
Julkaistu 24.03.2023 07:00
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Kirjailija Angelika Leikola ja stand up -koomikko Ismo Leikola erosivat avioliitostaan vuonna 2021. Heidän elämiensä toisistaan irrottamisesta syntyi kirja, joka kertoo niin unelmaerosta, rakkaudesta kuin suomalaisista ja amerikkalaisista parisuhteista.

Kirjailija, käsikirjoittaja Angelika Leikolalla ja hänen ex-miehellään, stand up -koomikko Ismo Leikolalla  oli vaikeuksia jo vuosia ennen kuin he lopulta erosivat vuonna 2021. Tätä ennen pariskunta kävi niin parisuhdekursseilla, -terapiassa kuin tantraseksikurssilla, jotka päätyivät vain pitkittämään heidän toimimatonta parisuhdettaan.

Sitten koitti koronapandemia ja ensimmäisen Suo, kuokka ja Hollywood -kirjan kirjoittaminen. Lisäksi he jäivät koronan takia vuodeksi jumiin Suomeen. Nämä kaikki vaikuttivat siihen, että Leikolat saivat aikaiseksi lopullisen eropäätöksen ja kirjoittivat erostaan kirjan nimeltään Unelmaero – Elämä 2.0 (Siltala).

– Ei ole kyse paljastelukirjasta, mutta käymme kyllä syyt läpi. Lyhyesti sanottuna olimme toisillemme persoonina täysin epäsopivia ihmisiä. Ei olisi koskaan pitänyt luoda välillemme parisuhdetta. Kerromme oman erotarinamme, mutta tämä on sitä paljon laajempi kirja, sillä sukellamme sekä suomalaisiin että amerikkalaisiin parisuhteisiin. Sama asia kuin edellisessä kirjassa, ettei hoksaa lukevansa tietokirjaa, vaikka kyseessä on tietokirja, Angelika kertoi MTV Uutisille.

Kirja julkaistiin 24. maaliskuuta. Kirjoitusprosessin Angelika kertoi olleen yllättävän kivuton, koska molemmilla on omat äänet ja luvut.

Alla olevassa kuvassa on Angelika ja Ismo Leikolan 24. maaliskuuta julkaistun kirjan kansi. 

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

– Mutta tätä edeltävä kirja, Suo, kuokka ja Hollywood, päätyi olemaan yksi syy, miksi saimme lopullisen sysäyksen eroon. Sen tekeminen yhdessä otti niin koville. Mikään ei pysty korjaamaan kahden ihmisen suhdetta, jotka eivät ole sopivia toisilleen, Angelika kertoi.

Teos on kuitenkin ennen kaikkea rakkaustarina.

– Jos ajattelee rakkautta, niin rakkaus on totuus. Sitä kautta tämä on rakkaustarina. Tämä on myös rakkaustarina ystävyyttä kohtaan ja valtavaa tekemisen intohimoa kohtaan, komiikkaa ja kirjoittamista kohtaan. Sitä, miten on valmis teeskentelemään omaa aviomiestään saadakseen tehdä työtä, Angelika kertoi liikuttuneena.

Leikolat muuttivat vuonna 2015 Yhdysvaltoihin, jossa loivat yhdessä kansainvälistä uraa. Eron jälkeen Angelika valitsi pääpaikakseen Suomen, mutta käy Yhdysvalloissa säännöllisin väliajoin.

Katso alla olevalta videolta, minkä harrastuksen Angelika Leikola on aloittanut oman turvallisuutensa vuoksi.

2:15Angelika Leikola kertoo, miten vaarallista kaduilla liikkuminen on naisena Los AngelesissaAngelika Leikola kertoo, miten vaarallista on liikkua naisena Los Angelesin kaduilla.

Hän on myös aloittanut deittailun, ja pääosin kohtaamiset ovat olleet vain ihania. Deittisovellus Tinderissä Angelika on kuitenkin huomannut, että keski-ikäisenä naisena hän on todella virkeä verrattuna samanikäisiin miehiin.

– Se oli yllätys, että samassa ikäluokassa vireystaso ei mennytkään kohdilleen.

Eropäätös tulee olemaan selvä hautaan asti

Leikolat kohtasivat ensimmäinen kerran 15 vuotta sitten, kun Angelika oli eräällä klubilla buukkaajana ja Ismolla oli siellä keikka. He tulivat heti poikkeuksellisen hyvin juttuun.

– Ystävystyimme myös todella nopeasti. Olimme noin vuoden ystäviä, eikä meistä pitänyt tulla paria. Olin todella sitä mieltä, että ei, ei ja vielä kerran ei. Meillä oli säätöä, mutta minulla oli silti käsijarru kovasti päällä, ja Ismokin halusi lentää kukasta kukkaan.

Sitten tapahtui käänne, ja Angelika kertoi Ismolle, että hänellä alkoi tulla syvempiä tunteita häntä kohtaan.

– Sanoin, ettei hengailusuhde enää käy, että ota sitten yhteyttä, jos muutat mielesi. Hän otti yhteyttä kahden viikon päästä siitä keskustelusta. Lähdin jo omille teilleni, mutta mutkan kautta palasimme yhteen.

Angelika ja Ismo Leikola ovat hyvissä väleissä eronkin jälkeen.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

Ex-pari oli yhdessä 13 vuotta, mutta eron käsittely ei ole vaatinut Angelikalta oikeastaan mitään.

– Käsittely loppui siihen, kun eropäätös saatiin aikaan. Sen jälkeen asia oli minulle täysin kirkas ja selvä. Se tulee olemaan selvä hautaan asti. Käsittely tapahtui ennen varsinaista eroa.

Erossa täytyy usein käydä monia asioita läpi, mutta Leikoloiden kohdalla tämä vielä korostui, sillä heidän elämässään olivat vahvasti läsnä kaksi maata, Yhdysvallat ja Suomi, sekä yhteinen ura. Käytännön asioiden erottaminen ja irrottaminen sekä jopa heidän ääniensä erottaminen toisistaan tuli nyt aiheelliseksi.

Angelika rakastaa rantakaupunkeja ja käy säännöllisin väliajoin entisessä kotikaupungissaan Los Angelesissa. Kuvia voit selata nuolesta.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

– Olemme olleet kirjoituspari, niin jossain määrin meillä on ollut hybridiääni. Ne ovat valtavia asioita, ja sitä prosessia kuvaamme tuossa kirjassa.

Kirjan viestin Angelika tiivistää nopeasti: ole rehellinen siitä, miltä sinusta tuntuu.

– Ei se, mitä ajattelet tai mitkä ovat käsityksesi parisuhteesta, vaan miltä sinusta tuntuu parisuhteessa aamusta iltaan. Kun vastaat siihen kysymykseen, niin olet jo aika pitkällä.

Hän on myös vahvasti sitä mieltä, että mikäli parisuhde on huono tai rankka, niin juuri lasten takia pitäisi erota. Näin ei tule siirtäneeksi samaa tunneilmapiiriä ja ongelmia seuraavalle sukupolvelle.

– Hartain toiveeni lapsena, ja nyt tulee hieman kyyneleet silmiin, oli se, että vanhempani eroaisivat. Oli todella surullista ja rankkaa katsoa heidän epäsopivuuttaan toisillensa. Lapset vaistoavat kaiken ja siirtävät sen oman parisuhteeseensa. Jos täytyy sanoa olevansa lasten takia yhdessä, niin silloin on jo jotakin vialla, Angelika summasi.

Katso jutun alussa olevalta videolta, mitä hyvää erosta on Angelika Leikolalle seurannut, ja miten hän ja Ismo Leikola keksivät pitää avioerojuhlat.

Lisää aiheesta:

Vaikean avioeron läpikäyneen Emilia Huttusen Tinder-deitit päättyivät mustelmiin – Mutsis on -bloggaajana tunnettu pakeni yöllä taksiinRealitysarjasta tuttu Annabella Daily paljastaa, miten vaikeaa ikonisessa kaupungissa oli elää: "New York yrittää tehdä kaikkensa, että saa sinut sieltä ulos"Karita Tykkä paljasti vuosi sitten podcastissaan, miten hänen ja Petri Tykän rakkaustarina alkoi: "Kylmät väreet menivät joka puolella"Kirja: Angelika Leikola toimi teininä pikkusiskonsa bonusvanhempana: "Saatanallisen rankkaa"Somepersoona Aino Rossi ja Samuel-puoliso: Avioero!Ilona Siekkinen uskoi unelmiinsa ja muutti Espanjaan – puoliso Mikko Niiranen pohti lähtöään kauan: "Ei se ollut itsestäänselvyys"
KirjatIsmo LeikolaEroRakkausYhdysvallatSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Kirjat
  • 25.10.19:15
    Seksi ja parisuhde

    Joonas Pesonen kirjoitti seksitietokirjan unohdetuille miehille: "Orgasmikuilu kiinni"

  • 25.10.12:00
    Kirjallisuus

    8000 euron palkinnot huumeidenkäyttäjien arkea ja sudenkorentoja käsitelleille kirjailijoille

  • 24.10.18:06
    Alexander Stubb

    Stubb avasi kirjamessuilla suhteensa Trumpiin: "Pääsimme hyvään alkuun erikoisesta syystä"

  • 24.10.06:31
    Kirjastot

    Säästätkö sinäkin huomaamattasi satasen kuussa? Tätä et tiennyt kirjastostasi

  • 22.10.12:33
    Sauli Niinistö

    Niinistö kirjassaan: Trump hikoili koko yön