Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lännen Media: Oikeusministerin mukaan Suomeen ei ole tulossa ikuista elinkautista

0:30Joutsan paloittelumurhaaja näyttää poliisin rekonstruktio-videolla, kuinka hän surmasi uhrinsa ennen hyytävää paloitteluaVideolla Joutsan poikkeuksellisen raa’an paloittelumurhan tekijä näyttää itse, miten surmasi uhrinsa
Julkaistu 09.09.2019 07:24

MTV UUTISET – STT

Oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin (r.) mukaan Suomeen ei ole tulossa ikuista elinkautista vankeusrangaistusta. Asiasta kertoo Lännen Media.

Edellinen oikeusministeri Antti Häkkänen (kok.) käynnisti selvityksen ikuisen elinkautisen mahdollisuudesta.

Kuitenkin muun muassa kansainvälisten ihmisoikeussopimusten mukaan elinkautiseen pitää liittyä mahdollisuus vapauteen, eikä ikuinen elinkautinen ole Henrikssonin mukaan tästä syystä mahdollinen.

Hän arvioi, että Suomeen voisi sopia malli, jossa oikeus voi jatkaa vaaralliseksi katsotun vangin elinkautista rangaistusta määräajaksi kerrallaan.

Vastaava malli on käytössä Norjassa, missä vaaralliseksi katsotun vangin vankeusrangaistusta voidaan jatkaa viideksi vuodeksi kerrallaan. Norjan elinkautinen on 21 vuotta.

Henriksson pitää tärkeänä, että vaarallisten vankien aiheuttamaan uhkaan suhtaudutaan tulevaisuudessa nykyistä tiukemmin.

Lännen Median mukaan Suomessa tehdään oikeuspsykiatrinen riskiarvio vain elinkautisvankien vapauttamisen yhteydessä. Henrikssonin mukaan oikeusministeriö aikoo selvittää, voidaanko vaarallisuusarvio ottaa käyttöön myös muiden törkeistä väkivaltarikoksista ja henkirikoksista tuomittujen kohdalla. 

Lisää aiheesta:

Sarjakuristaja Penttilä on tappanut yhä uudestaan – rikollista on Suomessa liki mahdotonta vangita pysyvästiSarjakuristaja Penttilällä pakonomainen tarve kuristaa – syyttäjä: Pakkohoitokaan ei turvaisi, etteikö uusia henkirikoksia tulisiLännen Media: Oikeusministeriö kaavailee useita tiukennuksia elinkautisrangaistukseen – pöydällä myös ikuisen elinkautisen mahdollisuusHS: Oikeusministeri Häkkänen haluaa koventaa rikostuomioita – "Suomessa on liian kevyt rangaistusjärjestelmä"Savon Sanomat: Ensikertalaisuuden määritelmä rikostuomioissa saattaa kiristyäOikeusministeri: Suomeen tulossa uudenlainen rangaistus vaarallisille vangeille
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:55
    Lotto

    Loton potti kohoaa yhdeksään miljoonaan – Jokerista yhdelle jättivoitto

  • Eilen22:42
    Kuolema

    Jalankulkija kuollut Kankaanpäässä

  • Eilen20:55
    Itsenäisyyspäivä

    Kananmunia, tölkkejä ja kivi lensi poliiseja päin – neljä kiinni itsenäisyyspäivän mielenosoituksissa

  • Eilen19:59
    Linnan juhlat

    Mitä Stubbit viestivät ja kenelle? Isän ja pojan peukut nousivat ylväästi pystyyn kättelyjonossa

  • Eilen19:52
    Linnan juhlat

    Kansanedustaja Vornanen saapui hassuttelumielellä Linnaan: "Boolia mukillinen, mutta Ihkuun ei jatkoille lähdetä"