Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kysymys Jaromir Jagrista sai mäkihyppylegenda Noriaki Kasain, 51, hämmentyneeksi – japanilaisella uskomaton tavoite

Noriaki Kasai ei tiennyt, että Jaromir Jagr pelaa yhä.
Noriaki Kasai ei tiennyt, että Jaromir Jagr pelaa yhä.
Julkaistu 26.07.2023 10:28
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Kesäkuussa 51 vuotta täyttänyt mäkihyppylegenda Noriaki Kasai haluaa hypätä jälleen maailmancupissa. 

11-kertainen arvokisamitalisti Kasai teki debyyttinsä maailmancup-tasolla 35 vuotta sitten vuonna 1988. Japanilainen myönsi vastikään puolalaislehti Skijumpingille, että hänen tavoitteensa on hypätä jälleen maailmancupissa. Kasai on toistaiseksi hypännyt 569 maailmancup-kilpailua ja tavoitteena on saada ainakin yksi lisää. 

Kasai on ollut uransa aikana maailmancupissa 63 kertaa palkintokorokkeella ja napannut 17 voittoa. Edellinen maailmancupin kisa oli helmikuussa 2020, jolloin hän sijoittui Sapporossa 36:nneksi. Kasailta kysyttiin Slovenian Ljubljanassa tehdyssä haastattelussa jääkiekkolegenda Jaromir Jagrista, jonka ura on samaa luokkaa japanilaisen kanssa. Jagr pelasi ensimmäiset pelinsä aikuisten tasolla kaudella 1988-1989. 

– Jaromir Jagr? Tiedän, että olemme samanikäisiä. En tiennyt, että hän pelaa yhä. Tapaan harvoin samanikäisiä kollegoja, jotka ovat yhä aktiivisia ammattilaisia urheilussa. Oletan, että Jagrilla, kuten minullakin, on suuri intohimo lajiinsa. Se ajaa häntä eteenpäin, Kasai sanoi.

Kasai on kilpaillut viimeksi viime maaliskuussa FIS:n alaisessa alemman sarjan kilpailussa Japanin Sapporossa. Hän sijoittui tuolloin suurmäen kisassa kahdeksanneksi ja normaalimäessä sijalle 26. 

Lisää aiheesta:

Noriaki Kasailta, 52, häkellyttävä temppuNoriaki Kasai, 51, ihastutti Lahdessa – vertasi tunnelmaa 32 vuoden takaiseen: "Paljon, paljon enemmän"Hurja kiinnitys: suomalaisen mäkitalli vahvistuu 63-kertaisella maailmancupin osakilpailuvoittajallaNoriaki Kasai, 50, teki jälleen mäkihyppyhistoriaaMäkihypyn MM-mitalisti päättää uransa – suunnitelmat muuttuivat karulla tavallaMäkihyppyihmeen villi tavoite: maailman kärjessä 50-vuotiaaksi
MäkihyppyJääkiekkoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • Eilen12:53
    Hiihtolajit

    Kylmä viesti Norjan mäkihyppyhuijareille

  • 1.11.14:43
    Hiihtolajit

    Norjan mäkihypyn MM-huijari avasi suunsa

  • 21.10.22:04
    Maastohiihto

    Jari Isometsä Venäjä-päätöksistä: Hämmentävää

  • 21.10.21:22
    Maastohiihto

    Suomalaisjäsen kertoo kokouksesta, jossa hiihdon Venäjä-päätös tehtiin – "Surullisia asioita"

  • 21.10.21:02
    Maastohiihto

    Venäjä raivostui hiihtopommista