Outokummun pääkadun peruskorjaus on kestänyt nyt reilun vuoden ajan. Loppu häämöttää jo, ja viimeisimpänä lisäyksenä pääkatu on saanut uudet katumerkinnät. Kaupunkilaisia ne ovat kuitenkin hämmästyttäneet ja naurattaneet.
– En tiedä mitä taiteilija siellä on sählännyt, mutta minäkin ryhdyin sen takia kuvia ottamaan, kun niin nauratti nuo maalaukset, toteaa outokumpulainen Reijo Piipponen.
Piipposen mukaan katumerkinnät näyttävät siltä, kuin "ekaluokkalaiset olisivat päässeet pensselin kanssa liikkeelle". Mies ei ole ainoa kaupungilla asiaa naureskellut, sillä paikallisessa Facebook-ryhmässä uusille katumerkinnöille nauretaan kippurassa.
Iltalehden mukaan pääkadun tiemerkinnöistä vastannut Suomen Katuhuolto toteaa, että merkintöjen ei ole tarkoituskaan olla taideteoksia. Yrityksen toimitusjohtaja Petri Vehviläisen mukaan uudelle asfaltille ei pysty laittamaan maalia, vaan merkinnät oli tehtävä 200-asteisella kuumamassalla, jonka kassa ei voi käyttää sapluunaa.
MTV Uutiset ei tavoittanut Vehviläistä eilen eikä tänään kommentoimaan merkinnöistä syntynyttä kohua.


