Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorten työnsaanti vaikeutunut, lapsiperheiden köyhyys uhkaa lisääntyä – Koronakriisi lisännyt eriarvoisuutta

3:32Rovaniemi urakoi jättimäisen soittokierroksen 1 000 lapsiperheelle – kysyttiin, kuinka kodeissa jaksetaan ja palaako lapsi hoitopaikkaanRovaniemi urakoi jättimäisen soittokierroksen 1 000 lapsiperheelle – kysyttiin, kuinka kodeissa jaksetaan ja palaako lapsi hoitopaikkaan
Julkaistu 24.06.2020 14:28

MTV UUTISET - STT

Koronaepidemian jälkihoidossa on autettava lapsia ja nuoria, joiden hyvinvointi kaipaa erityistä huomiointia, toteaa sosiaali- ja terveysministeriön työryhmä raportissaan.

Asiantuntijaryhmän mukaan kriisin haittavaikutukset  kasaantuvat jo valmiiksi huonommassa asemassa oleville. Heihin kuuluvat muun muassa pitkäaikaissairaat, vammaiset ja kodin ulkopuolelle sijoitetut lapset sekä he, joiden perheisiin kriisi on tuonut uusia rahahuolia tai joiden perheissä on ongelmia mielenterveyden ja päihteiden kanssa.

– Lapsiperheköyhyys uhkaa lisääntyä, ulkopuolisuuden ja yksinäisyyden tunteet ovat lisääntyneet, ja nuorten koulutuksesta ja työelämästä ulkopuolisuus uhkaa lisääntyä, ellei tehdä määrätietoisia toimia, sanoi työryhmän puheenjohtaja Esa Iivonen tiedotustilaisuudessa.

Kunnat kaipaavat tukea palveluihin

Koska lasten, nuorten ja perheiden palvelut ovat pääosin kuntien vastuulla, työryhmä esittää apukeinoiksi lapsiperheiden toimeentuloturvan riittävän tason varmistamista ja sitä, että kunnille annetaan riittävästi rahaa palvelujen toteuttamiseen. Tarvetta on sekä nopeille ja välittömille että pitkäkestoisille toimille.

Ensimmäisen vaiheen toimissa keskityttäisiin muun muassa neuvolapalveluiden, varhaiskasvatuksen, lastensuojelun ja lasten ja nuorten mielenterveyspalveluiden tukemiseen.

Nuorten työmarkkina-asemaa pitäisi myös parantaa, sillä koronakriisi on vaikeuttanut nuorten pääsyä työmarkkinoille.

Työryhmän työtä hyödynnetään myös kansallisen lapsistrategian valmistelussa.

Lisää aiheesta:

Raportti: Lähes joka toinen lapsi tai nuori on huolissaan henkisestä hyvinvoinnistaan koronaepidemian pitkittyessäAmnesty: Koronapandemia heikensi Suomen ihmisoikeustilannettaUnicef: Koronakriisin taloudellisesta tuesta vain murto-osa osoitettu lapsilleSelvitys: Korona heikentänyt huono-osaisten tilannetta entisestäänLähes 20 000 nuorta tarvitsisi vuosittain apua masennuksen ja ahdistuneisuushäiriön vuoksi: "Tietynlainen hätätilanne"Asiantuntijat huolissaan nuorten syrjäytymisestä – viime laman virheitä ei saa toistaa
KoronavirusNuoretLapsetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella