Korkean olohuoneen kalustus
Muutoksen suunnittelija Pirkko-Liisa Topelius
Kun uuden olohuoneen korkeus on toiselta reunalta neljä ja toiselta kuusi metriä, kalustamisessa syntyy ongelmia. Huoneeseen oli kertynyt kalusteita ja tauluja elämän eri vaiheista, joten kokonaisuus oli varsin kirjava ja epäyhtenäinen. Miten siis valita huonekalut?
Tehtävä laajeni koskemaan myös korkeaa seinää. Talon vuositarkastus oli tulossa joten muutoksen yhteydessä päätettiin ennakoida myös tulevan remontin tarpeet. Korkeimmassa seinässä oleva halkeama korjattiin ja samalla vaihdettiin seinän väriä. Näin huoneeseen saatiin enemmän tunnelmaa. Uusi väri, hiekanruskea, on Tikkurila Oy:n Symphony-värikartasta numero K 480. Maalilaatu Harmony. Maalit ostettiin Helsingin Oulunkylän K-Raudasta. Korjaus- ja maalaustyön suoritti Maali-Rami Oy, Harri Renko, puh. 040-836 7221.
Kalusteiksi valittiin mittakaavaltaan isoon ja korkeaan tilaan sopivat, Kirsi Valantin suunnittelemat, sohva ja divaani "Syli", jotka ovat myös erittäin mukavat istua. Kalusteet on verhoiltu valkoisella Elegance-kankaalla. Sohvan hinta on 1.950,- ja divaanin 1.720,-. Kalusteita myyvät Huonekaluliike Vepsäläisen myymälät. Samaan sarjaan kuuluvat "Lähellä"- tasot ovat hinnaltaan 740,- kumpikin.
Sohvaryhmän alla on paperinarusta valmistettu Woodnotes-matto, 160x 230 cm, malli New York, hinta 615,-
Ohut valkoinen verhokangas tarvikkeineen on Stockmannilta, kaikki yhteensä 250,-.
Uudet neliönmuotoiset seinävalaisimet ovat MS-Valaistus Oy:ltä Keravalta, 09-2429424, 97,- /kpl.
Vanha rahi verhoiltiin hiekanvärisellä Alcantaralla, jota saa kangaskaupoista tai verhoilijoilta. Mummin keinutuoliin ommeltiin uusi valkoinen pehmuste ja tyyny.
Katsottavana olleet Jyrki Setälän temperamaalaukset, pienempi 790,- ja isompi 2.500,- ovat nähtävänä Galleria Pirkko-Liisa Topeliuksella, Uudenmaankatu 40, Helsinki.
Sohvatyynyt, matkahuopa ja alumiinivati Sisustus-Nallesta, 09-341 7760.
(t.i.l.a. osa 19, 9.5.2004)
Uusimmat
-
23:24
Therese Johaug vie ja loppuporukka vikisee – askelmerkit selvät naisten päätöskisaan
-
23:15
Suomalaismäkikotkan vastaus tyhjensi pankin – "Paska"
-
23:00
Ville Leskinen ykköstähti, Sport hurjana Vaasassa, Ilves murjoi Tapparaa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:56
Tuore kuukausiennuste ällistyttää jopa meteorologia: Eteläänkin tulossa vielä yli 25 asteen pakkasia, luvassa on myös Toini-myrskyn kaltainen lumipyry
-
22:32
Kristian Pullille EM-pronssia! Hirmuhypyllä Suomen ennätys uusiksi
-
22:22
SM-liigan pisin tappioputki nyt 11 ottelun mittainen – Jukurit kävi jo lähellä, TPS-tähti iski viimeisen silauksen
-
22:20
Suomalaistähdet toivovat raskasta hiihtokeliä – "Se antaa kilpailulle lisämausteensa"
-
22:17
Pia Lamberg kruunattiin 10 vuotta sitten Miss Suomeksi – muistelee skandaalin aiheuttanutta päätöstään tunteikkaassa kirjoituksessa
-
22:10
Analyysi: Kuntavaalien ajankohdalle on tarjolla vain kehnoja vaihtoehtoja – ratkaisun perustelujen on oltava uskottavia
-
22:07
Tampereen herruus keikahtanut pahemman kerran – Ilveksellä kunnon yliote Tapparasta
-
21:54
HIFK:n Ville Leskinen liigakierroksen suurena tähtenä – katso hattutempun kaikki kolme osumaa
-
21:39
Pudotuspelipaikasta taisteleva Ässät huolestuttavassa alakulossa – tappioita tappioiden perään
-
21:34
Sputnik-rokote odottaa Euroopassa vielä lääkeviraston hyväksyntää – moni maa on silti ottanut sen jo käyttöön: "Etuina hinta ja helppous"
-
21:29
Jokerien murskatappio päättyi kaaokseen – otti viimeiseen erään 39 minuuttia jäähyjä
-
21:24
HIFK-tähti Ville Leskiseltä hurja iltapuhde – kuritti pahemman kerran ex-seuraansa: "Hienoon paikkaan tuli kyllä"
-
21:22
Joel Harkimo viettää syntymäpäiväänsä – vuoden nuoremmalta Janni Hussilta kuitti puolison ikääntymisestä: Iski pöytään hauskan vertauksen
-
21:11
Nyt puhuu koronakohussa ryvettyneen joogayrittäjän lakimies: "Kunniallinen ihminen leimattiin hyvin vaaralliseksi henkilöksi"
-
21:09
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
21:08
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
21:06
Jean Todtilta ankara viesti F1-kohukuskille – "En ole iloinen tilanteesta"
-
Lataa lisää