Kiinalla, Brasilialla ja Intialla olisi mahdollisuus vaikuttaa Venäjään sen käydessä hyökkäyssotaa Ukrainassa. Miksi nämä maailmanpolitiikan suurvallat eivät tee niin. Viiden jälkeen -ohjelmassa vieraillut Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori vastaa, miksi nämä kolme maata eivät käytä vaikutusvaltaansa.
Kiina on ollut viime vuosina Venäjän liittolainen useissa kansainvälisen politiikan kysymyksissä. Venäjä on myös sijoittanut huomattavan määrän eli 13,8 prosenttia keskuspankkinsa kulta- ja valuuttavarranoista Kiinaan.
– Tämä osoittaa sen, että Venäjä on varautunut taloussaarto saattaa tulla ja myös sen, miten riippuvainen Venäjä on Kiinasta on tällä hetkellä.
Venäjä hyvin riippuvainen Kiinasta
Kiinassa seurataan Teivaisen mukaan hyvin tarkasti Ukrainan sotaa. Kiina tarkkailee erityisesti länsimaiden vastausta Venäjän aloittamiin sotatoimiin, omassa mielessään erityisesti Taiwanin tilanne.
Lue myös: Kiina tarjoutui välittäjäksi Ukrainan sotaan – ylistää "vuorenvarmaa ystävyyttä" Venäjän kanssa
– Kiinassa seurataan, missä määrin länsi pystyy laittamaan Venäjää polvilleen tässä tilanteeessa ja pohditaan, olisko samanlainen tilanne edessä, jos Taiwanin suhteen lähdetään tekemään sotatoimia. Se näkyy tietysti myös siinä, että Kiina ei ole halunnut juuri tuomita Venäjän hyökkäystä.
Venäjän hyökkäyksen tuomitseminen voisi Teivaisen mukaan sopia maan ulkopoliittiseen doktriiniin, joka korostaa kaikkien maiden itsemääräämisoikeutta. Teivainen sanoo kuitenkin, että Kiinan ei kannata tehdä sitä, sillä maa on niin läheisessä taloudellisessa suhteessa Venäjään.
