Kaura sopii keliaakikoille
Tutkimusnäyttö kauran soveltuvuudesta keliakiapotilaille, myös lapsille ja ihokeliakiaa poteville, on vahvistunut. Joukko suomalaisia aikuiskeliaakikkoja on ongelmitta nauttinut viiden vuoden ajan tavanomaisen gluteenittoman keliakiaruokavalion ohella säännöllisesti kauraa. Keliaakikoille soveltuvat kauratuotteet eivät muiden kotimaisten viljatuotteiden tavoin aiheuttaneet potilaille ohutsuolen limakalvovaurioita. Todennäköisin syyn kauran soveltuvuudelle keliakiassa on kauran aminohappokoostumuksen poikkeavuus muista viljalajeista.
- Tieto kauran soveltuvuudesta keliaakikoille ei ole vielä tarpeeksi levinnyt. Lääkäreiden ja muun terveydenhoitohenkilökunnan, kuten ravitsemusterapeuttien, pitäisi puhua enemmän potilaidensa kanssa kauran mahdollisuuksista ruokavaliossa, huomauttaa tutkija Tarja Kemppainen. Hänen mukaan kaura edullisena täysjyväviljana monipuolistaa keliaakikon ruokavaliota. - Lisäksi, jos keliaakikon ruokavaliossa säilyy edes yksi tuttu tuote, niin se luultavasti parantaa myös uuden ruokavalion noudattamista, arvelee Kemppainen.
Käytännössä on syytä muistaa, että kauravalmisteiden tulee olla puhtaita, eli niissä ei saa olla esimerkiksi jäämiä vehnästä. - Varmaankin on olemassa keliaakikkoja, joille kaura ei olekaan sopinut. Ehkä he ovat erityisen herkkiä tai sitten he ovat syöneet vehnäkontaminoitua kauraa, pohtii Kemppainen. Hänen mukaan tällaiset epäonnistuneet kokeilut saattavat syödä pohjaa kauralta, eivätkä esimerkiksi lääkärit enää toiste uskalla suositella sitä potilailleen.
Lisää kauratuotteita kaivataan
- Suomalaiset kauratuotteet ovat osoittautuneet puhtaiksi ja tässä voisi olla kilpailuvaltti myös elintarviketeollisuudellemme, huomauttaa Kemppainen. Hän uskoo, että kaura saa nykyistä laajemman hyväksynnän keliakiadieetissä myös monissa muissa maissa ja suomalaiset voisivat kehittää kauraisia erityisruokavaliotuotteita kansainvälisille markkinoille.
Kemppainen toivoo myös kotimaan markkinoille lisää kaurapohjaisia keliakiatuotteita. - Olisi hienoa, jos myyntiin tulisi ihan puhdas kauraleipä, toteaa Kemppainen. Jokapäiväisessä elämässä päivittäiset kaura-annokset eivät juuri ylitä 50 - 100 grammaa. Tämän määrän saa lautasellisesta puuroa ja osittain kaurasta valmistetuista leivonnaisista. Suomalaiset keliaakikot ovat viiden vuoden pitkäaikaistutkimuksessa nauttineet kauraa päivittäin keskimäärin vain 34 grammaa johtuen heille soveltuvien kauratuotteiden vähäisestä valikoimasta.
(MTV3-Finfood)
Uusimmat
-
18:28
Vettä voi käyttää taas normaalisti Espoossa
-
18:23
Sakari Salmisen jäähyhattutemppu liikaa – Kärpät aiheuttamassa lisää tuskaa Ässille
-
18:15
THL:ltä pelottava skenaario: Huhtikuun kuntavaalien aikaan koronatartuntoja voi olla jopa yli 11 000 päivässä
-
18:11
Ilkka Herolalta sydämellinen paljastus MM-kisojen hopeisesta kohokohdastaan – "Kaikkein koskettavin ja tärkein viesti"
-
18:10
Ruotsissa sadat osoittivat mieltään koronarajoituksia vastaan – yksi loukkaantunut poliisi sairaalaan
-
18:08
Pukkiparty! Teemu Pukki ilmiliekeissä – 20 maalia täyteen
-
18:02
Chachi ja Jukka Hildén paljastivat toisen lapsensa sukupuolen – Jarno Laasala sai tiedon jo ennen tulevia vanhempia
-
18:02
Robert Rooba, 27, takoo maaleja poskettomaan tahtiin SM-liigassa – taas helähti, eikä vain kerran!
-
18:02
Oletko tajunnut tätä kalasäilykkeistä? Tonnikalaa ja luonnonkalapurkkeja voi käyttää yllättävällä tavalla
-
18:01
Therese Johaugilta tunteikas vuodatus historiallisen dominoinnin jälkeen – "Elämä on pian ohi"
-
17:36
Ilkka Herola ja Eero Hirvonen nousivat päätöskisan hiihto-osuudella
-
17:34
Nyt on huono ajokeli: Säävaroitus annettu maalle ja merelle!
-
17:31
No nyt ropisee! TPS:n shokkialku johti paniikkinappulan painamiseen
-
17:20
SM-liigan kiireinen lauantai käyntiin – Jokereista tutun hyökkääjän hurja lento jatkuu
-
17:19
Pohjoisnavan yläpuolella riehui voimakas plasma-ilmiö: Tutkimus vahvistaa "avaruushurrikaanin" olemassaolon
-
17:17
Nokkakolari vitostiellä Juvalla, neljä sairaalaan – "Aina sanotaan että on haastava keli, mutta nyt voisi laittaa kolme huutomerkkiä perään"
-
17:11
Saksalaisvalmentaja esittää kovan vaatimuksen – nostaa Therese Johaugin ja Frida Karlssonin tikunnokkaan: "He ovat huonoja esikuvia"
-
17:03
Moskovan ex-suurlähettiläs: Venäjän rokotetarjous on Suomen välityksellä lähetetty monikärkiohjus – tarkoitus on synnyttää hajaannusta EU-maiden kesken
-
17:03
Putouksen suorassa lähetyksessä vieraili jälleen yllättävä uusi tähti – tästä syystä ohjelman tuotantopäällikkö valikoitui rooliin
-
17:01
Jari Isometsälle esitettiin ennen tyrmäysnäytöstä Therese Johaug -kysymys – vastaus oli osuva
-
Lataa lisää