Zürichin illassa juostaan perjantaina mielenkiintoinen naisten 100 metrin aitakilpailu. Mukana Kultaisen liigan osakilpailussa olympiavoittaja Dawn Harperin lisäksi ovat Pekingissä katkerasti epäonnistuneet Ruotsin Susanna Kallur ja Yhdysvaltain Lolo Jones.
Kallurin olympialaiset päättyivät kompurointiin välieräjuoksun ensimmäisellä aidalla. Epäonnistuminen on ruotsalaisen mukaan jätetty taakse.
- Kaatumiseni jälkeisenä yönä sain parhaat unet koko Aasiaan matkani aikana. Nukuin kuin tukki. Herättyäni kaikki oli unohdettu ja oli aika jatkaa eteenpäin, Kallur kertoo Aftonbladet-lehden verkkosivuilla. Aiturin loppukauden suurin tavoite on voittaa Stuttgartin GP-finaali. Zürichin kisa on tärkeä välietappi.
Kallurin keskeyttämisen jälkeen tie olympiakultaan oli auki Jonesille. Amerikkalaisen tekniikka kuitenkin petti finaalin viimeisellä aidalla, ja ylivoimaiselle voittajasuosikille jäi lopulta käteen seitsemäs sija.
- Se ei ollut ainoa kiusallinen törmäys aitaan urallani. Yhdeksänteen aitaan törmääminen olympiafinaalissa ei rikkonut luita, mutta mursi sydämeni. Totta kai olin pettynyt, ja olen yhä, Jones harmittelee Zürichin kilpailun kotisivuilla.
Yhdysvaltalainen ei lähde nöyristelemään Zürichin aitasuoralle kilpailuun, jossa olympiavoittaja Harperin ohella nähdään myös hopeamitalisti Australian Sally McLellan ja pronssille kiristänyt Kanadan Priscilla Lopes-Schliep.
- Opin paljon Pekingissä, mutta olen juossut tällä kaudella kolme omaa ennätystä ja olen yhä nopein aituri tänä vuonna, Jones muistutti.
Zürichin kisaan keskittyvää Kalluria ei nähdä viikonloppuna käytävässä Ruotsi-ottelussa.
Naisten 100 metrin aidat juostaan kello 22.30 Suomen aikaa.
Zürichin Kultainen liiga suorana MTV3 MAX:lla perjantaina kello 20.50-23.00 ja jälkilähetyksenä MTV 3:lla 22.36-00.35.
Miesten keihäskisa Netti-tv:ssä kello 20.40 alkaen.
Zürichin Kultainen liiga, naisten 100 metrin aidat:
Sarah Claxton GBR Delloreen Ennis-London JAM Brigitte Foster JAM Dawn Harper USA Lolo Jones USA Susanna Kallur SWE Priscilla Lopes-Schliep CAN Sally McLellan AUS Josephine Onyia ESP
Lue myös:
Kultaisessa liigassa satasen ME-finaalin uusinta
Missä kulkee juoksunopeuden raja?
Maria Mutola päättää uransa Zürichin Kultaiseen liigaan
Järvenpää: Jollekin Terolle kasikasi ja voitto
(MTV3)