Juna-asemat pimeänä Helsingissä ja Pasilassa

Helsingin päärautatieasema pimeni sähkökatkon takia 9. tammikuuta 2013. Myös Pasilan asema kärsi samasta viasta. Vika ei kuitenkaan vaikuttanut junaliikenteeseen.
Sähkökatko pimensi Helsingin ja Pasilan asemat.Lehtikuva
Julkaistu 09.01.2013 13:39(Päivitetty 19.06.2013 09:36)

Helsingin päärautatieasema ja Pasilan asema ovat pimeänä sähkökatkon takia. Myös VR:n pääkonttori on pimeänä. Vian syy ei ole tiedossa, mutta se ei vaikuta junaliikenteeseen.

Lipunmyynti toimii asemilla varavoiman turvin. Asemakuulutukset ja näyttötaulut ovat pimeänä, ja laitureille järjestetään opastajia matkustajia neuvomaan.

– Pasilassa kuulutus- ja näyttöjärjestelmät saadaan mahdollisesti hyvin pian käyttöön, kertoi VR:n viestintäpäällikkö Mika Heijari puoli kahden aikaan.

Heijarin mukaan järjestelmiä ylläpitää Liikennevirasto. Jos niitä ei saada toimimaan, VR:n opastajat saapuvat töihin myös Pasilan aseman laitureille.

Sähkökatko alkoi hieman ennen kello yhtä iltapäivällä. Vian korjausarviosta ei ole vielä tietoa.

Helsingin päärautatieasema pimeni sähkökatkon takia 9. tammikuuta 2013. Myös Pasilan asema kärsi samasta viasta. Vika ei kuitenkaan vaikuttanut junaliikenteeseen.Asemilla ilmennyt vika ei kuitenkaan vaikuttanut junaliikenteeseen.Lehtikuva

(MTV3 – STT)

Katso Aino Huilajan juttu (Seitsemän uutiset 9.1.2013)

Sumo video id

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa