Joulun paras tuliainen on syötävä

Fenkoli-joululimppu maistuu parhaalta kinkun ja sinapin kera.
Julkaistu 30.11.2010 14:00(Päivitetty 10.12.2010 15:32)

Rakkaudella leivottu joululimppu tai omilla kätösillä valmistetut kermakaramellit päihittävät valmiit suklaarasiat ja kynttilät. Joulukuun paras tuliainen maistuu ja tuoksuu!

Suklaakakku on takuuvarma vaihtoehto herkkusuulle – sama pätee koukuttavaan kermatoffeeseen. Mausteinen joululimppu ilahduttaa perheenäitiä ja konjakkiboston tekee mummon onnelliseksi.

Fenkoli-joululimppu

9 dl vettä
2 dl omenasosetta
1 dl siirappia
2 1/2 tl suolaa
1 rkl fenkolia
1/2 rkl kuminaa
3 ps (à 11 g) kuivahiivaa
3 dl Pirkka auringonkukansiemeniä
1 dl juoksevaa margariinia
noin 2,8 l hiivaleipävehnäjauhoja

Pinnalle:
Pirkka auringonkukansiemeniä

Lisäksi:
Pirkka Parhaat konjakkisinappia
Viljapossun joulukinkkuviipaleita

1. Kuumenna vesi ja omenasose noin 42-asteiseksi. Lisää siirappi, suola ja huhmaressa hienonnetut fenkolit sekä kuminat. Sekoita kuivahiiva pieneen määrään jauhoja ja lisää nesteeseen. Lisää auringonkukansiemenet ja rasva. Alusta taikinaan loput jauhot vähitellen. Taikina saa jäädä pehmeäksi. Kohota taikinaa lämpimässä paikassa 20-30 minuuttia.

2. Vaivaa taikinasta isot ilmakuplat pois ja jaa taikina kolmeen osaan. Pyörittele palat limpuiksi ja pistele ne. Kohota limput kahdella pellillä peitettynä. (Kohota viimeiseksi paistettava leipä viileämmässä, ettei se kohoa liikaa.)

3. Voitele leivät vedellä ja ripottele pinnalle auringonkukansiemeniä. Paista 200 asteessa uunin alimmalla tasolla noin 20 minuuttia. Leivät ovat hyvin säilyviä.

Vinkki! Voitele leipäviipaleet sinapilla ja aseta puolitettu kinkkuviipale leivälle. Tarjoa sellaisenaan.

Konjakkiboston

Pullaboston saa potkua konjakista.

Pullataikina;

2 1/2 dl maitoa
25 g hiivaa
1 dl sokeria tai vaaleaa siirappia
1 Pirkka Parhaat kananmuna
1/2 rkl kardemummaa
1 tl suolaa
100 g Pirkka meijerivoita tai leivontamargariinia
8-9 dl vehnäjauhoja

Täyte:
1/2 dl konjakkia tai rommia
2 1/2 dl Pirkka rusinoita
50 g Pirkka meijerivoita tai leivontamargariinia
150 g mantelimassaa

Voiteluun:
kananmunaa

Pinnalle:
mantelilastuja
raesokeria

1. Kaada kulhoon täytteen konjakki ja sekoita joukkoon rusinat. Anna rusinoiden maustua muutama tunti.

2. Liuota hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Lisää sokeri tai siirappi, muna, kardemumma ja suola. Sekoita tasaiseksi. Lisää vähitellen jauhot ja alustamisen loppuvaiheessa pehmeä rasva. Jätä taikina pehmeäksi. Peitä taikinakulho liinalla ja kohota lämpimässä paikassa 30–40 minuuttia.

3. Leikkaa leivinpaperista torvellisen irtopohjavuoan (halkaisija 26 cm) pohjan kokoinen pala ja pane paperi vuoan pohjalle.

4. Kauli taikina suorakaiteen muotoiseksi levyksi (noin 35 cm x 50 cm). Levitä taikinalevylle pehmeä rasva, raastettu mantelimassa ja konjakki-rusinat. Kääri levy pitkältä sivulta alkaen rullaksi. Nosta rulla vuokaan.

5. Leikkaa pullan pintaan saksilla vinosti parin sentin viiltoja. Taivuta viiltoja vuorotellen hieman oikealle ja vasemmalle puolelle. Kohota lämpimässä paikassa liinalla peitettynä runsaat puoli tuntia. Voitele hyvin kohonnut pulla munalla. Ripottele pinnalle raesokeria ja mantelilastuja.

6. Paista 200-asteisessa uunissa alimmalla tasolla 25–30 minuuttia. Jos pinta tummuu liikaa, peitä vuoka paistumisen loppuvaiheessa leivinpaperilla. Irrota bostonpulla vuoasta hieman jäähtyneenä.

Vinkki! Alkoholin voit korvata 1/2 dl:lla vettä + noin 1/2 tl:lla rommiaromia. Voit tehdä pullan myös pellillä kranssiksi, lyhennä tällöin hieman paistoaikaa.

Suussa sulava kermatoffee

Koska viimeksi teit itse toffeeta?

1 tlk (2 dl) Pirkka kuohukermaa
2 dl sokeria
1 tl voita
riisimuroja
koristerakeita

1. Valitse toffeisiin kerma, jonka päiväys on mahdollisimman lähellä parasta ennen -päiväystä. Ihan tuoreesta kermasta toffeiden valmistus kestää kauemmin.

2. Mittaa kattilaan kerma ja sokeri. Sekoittele seosta ja keitä napakalla lämmöllä noin 40 minuuttia. Vahdi, ettei seos kuohu yli.

3. Kokeile toffeen sakeutta tipauttamalla kuumaa seosta pieneen kulhoon tai lautaselle, jossa on kylmää vettä. Jos voit pyöritellä seoksesta sormin pallon, toffee on valmista. Sekoita valmiin toffeen joukkoon vielä voinokare.

4. Vuoraa 8 dl:n alumiinifoliovuoka leivinpaperilla ja kaada kuuma toffeemassa vuokaan. Ripottele pinnalle heti riisimuroja ja koristerakeita. Jäähdytä viileässä. Leikkaa toffee pieniksi neliöiksi.

Joulumuffinit

Joulumuffinit maustetaan kanelilla ja neilikalla.

2 dl tummaa siirappia
2 tl kanelia
2 tl kardemummaa
1/2-1 tl neilikkaa
200 g Pirkka meijerivoita tai leivontamargariinia
2 kananmunaa
3 dl vehnäjauhoja
1 dl rusinoita
1/2 dl perunajauhoja
1 tl soodaa
Lisäksi:
noin 14 Italian leivosvuokaa tai paperista muffinivuokaa

1. Mittaa siirappi ja mausteet teräskattilaan. Kiehauta. Paloittele rasva kuumaan seokseen ja anna rasvan sulaa. Nosta kattila liedeltä ja anna seoksen hieman jäähtyä.

2. Sekoita kananmunat siirappi-rasvaseoksen joukkoon.

3. Yhdistä vehnäjauhot, rusinat, perunajauhot ja sooda keskenään. Lisää jauhoseos taikinaan. Jaa taikina vuokiin.

4. Paista 175 asteessa noin 20 minuuttia. Siivilöi tomusokeria pinnalle ennen tarjoilua. Tarjoa glögin kanssa.

Kuvat: Ruokakesko Oy

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle