Jenni Haukion isä istahti ikkunalaudalle

Jenni Haukio, Sauli Niinistö, Tarja Halonen, Pentti Arajärvi.
Jenni Haukio, Sauli Niinistö, Tarja Halonen, Pentti Arajärvi.
Julkaistu 01.03.2012 14:57(Päivitetty 01.03.2012 16:58)

Presidentinlinnassa jatkuneet juhlallisuudet ja niiden pitkä kesto saivat Jenni Haukion isän istahtamaan kesken tilaisuuden.

Presidentti Sauli Niinistö astui virkaansa torstaina 1. maaliskuuta. Eduskunnassa pidetyn virkaanastujaisseremonian jälkeen oli vuorossa diplomaattikunnan ja Suomen valtion ylimmän johdon tapaaminen Presidentinlinnassa.

Presidentinlinnan velvollisuuksia seurasivat parvelta myös tuoreen presidenttiparin omaiset. Paikalla olivat niin Jenni Haukion vanhemmat, Sauli Niinistön iäkäs Hilkka-äiti, Kari-veli puolisonsa kanssa sekä Saulin pojat Nuutti ja Matias puolisoidensa kanssa.

Liekö väsymys voittanut ja pitkä seisominen painanut, sillä kesken tilaisuuden Jenni Haukion isä päätti istahtaa hetkeksi kesken diplomaattikunnan tapaamisseremonioiden. Kun istumapaikkoja ei ollut, niin jalkojen lepuutteluun löytyi paikka ikkunalaudalta.

Tovin lepuuttelun jälkeen Jennin isä jatkoi tilanteen seuraamista seisoen. Myöhemmin Valtiosalissa Niinistön appiukko päätti seurata valtion ylimmän johdon tapaamista taas istualtaan muiden omaisten seisoessa vierellä.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jenni Haukio