Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Aarnio valittaa murhatuomiostaan hovioikeuteen – asianajaja: "Ratkaisu oli hänelle ja puolustukselle suuri järkytys"

All Over Press
Julkaistu 22.12.2020 15:52(Päivitetty 22.12.2020 16:15)

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Elinkautiseen murhasta tänään käräjäoikeudessa tuomittu Jari Aarnio valittaa tuomiosta hovioikeuteen.

Asian vahvistaa MTV Uutisille Aarnion asianajaja Riitta Leppiniemi.

– Tässä on isoja näytöllisiä ongelmia siitä, että mitä Aarnio on tiennyt. Hän itse sanoo, että hänellä on ollut vain joitakin huhuja (murhasta) ja mitä hänen olisi sitten näiden perusteella pitänyt tehdä, tämä on yksi kysymys, Leppiniemi kertoo MTV:lle.

– Yksi kysymys on oikeudellinen ongelmakenttä ja se on tietysti selvä asia, että huomioiden nämä seikat Aarnio tästä valittaa hovioikeuteen.

Oikeuden mukaan Aarniolla oli yksityiskohtaista tietoa ruotsalais-turkkilaisen Volkan Ünsalin palkkamurhasta vuonna 2003, mutta hän ei oikeuden mukaan pyrkinyt estämään sitä.

Lue lisää: Jari Aarniolle elinkautinen vankeustuomio Vuosaaren palkkamurhasta

"Aarnio ei ole vielä itse saanut koko ratkaisua käsiinsä"

Leppiniemi kertoo Aarnion olevan järkyttynyt tuomiosta.

– Tämä ratkaisu oli hänelle ja puolustukselle suuri järkytys.

– Olen saanut ratkaisun loppuosan sen jälkeen, kun se oli julkinen, ja Aarnio ei ole vielä itse saanut koko ratkaisua käsiinsä, mutta kyllä hän oli syvästi järkyttynyt asiasta, asianajaja kuvailee.

Leppiniemen mukaan on hovioikeuden käsissä, millä aikataululla juttua tullaan puimaan.

Lue myös: Jarkko Sipilän kommentti: Ünsal-juttu on synkkä luku suomalaista rikostutkintaa – nämä seitsemän seikkaa saavat vanhan rikostutkinnan näyttämään hyvin kummalliselta

Aarnio on istunut 13 vuoden tuomiota jo ennestään muun muassa huumausaine- ja virkarikoksista. Nyt hänet tuomittiin elinkautiseen. Miten tuomioita mitataan?

– Se on hyvä kysymys. Sitä on yritetty meidänkin toimistossamme selvittää, onnistumatta. Tilanne on epäselvä, Leppiniemi kertoo.

Lue lisää: MTV Uutisten rikostoimittaja analysoi murhasta tuomitun Aarnion häikäilemättömyyttä: Peli ei kuitenkaan ole lainkaan selvä

Lisää aiheesta:

Jari Aarnion murhasyyte kaatui hovissa – koevapaudesta ei ole vielä tietoaHovioikeus antaa ratkaisunsa Jari Aarnion ja Keijo Vilhusen murhasyytteistä helmikuun alussa – nämä ovat tuoreimmat käänteet historiallisessa rikosjutussaMTV:n rikostoimittajan mukaan murhasta tuomitun Aarnion peli ei ole vielä ohi – "Pöyristyttävä ja käsittämätön tilanne"Jari Aarnion syytetään tienneen palkkamurhasta ennalta eikä hän estänyt sitä – puolustuksen mukaan jutussa on juridisia ongelmia: "Tämä rikos ei ollut vielä laissa murhan aikaan"Päättyikö Aarnion tapausten käsittely tähän? Entä miksi Aarnio istuu vain kolme vuotta vankilassa? Ja mihin vankilaan Aarnio päätyy? – MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä kertooAarnio aikoo ilmoittautua vankilaan vielä tänään
Jari AarnioHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Jari Aarnio
  • 25.9.18:52
    Rikospaikka

    Ex-vanginvartija paljastaa, millaisia julkisuudesta tutut vangit ovat: "Menee heittämällä vaikeiden vankien top kolmoseen"

  • 9.6.06:06
    Huumerikokset

    Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"

  • 07.11.202414:42
    Verot

    Immu, Nacci, Ranta-aho ja Aarnio – tällaiset tulot oli tunnetuilla rikollisilla

  • 06.10.202419:20
    Rikospaikka

    "En ollut hyvä ihminen poliisina" – Mikael Runebergin ura Jari Aarnion alaisena päättyi potkuihin ja vankeustuomioon

  • 27.06.202410:48
    Oikeudenkäynnit

    Hovioikeus hylkäsi ex-poliisien syytteet Jari Aarnioon liittyvässä oikeudenkäynnissä