Idols-Jerkka vainoajille: Jättäkää lapseni rauhaan!

Jerkka Virtanen.
Jerkka Virtanen.
Julkaistu 21.03.2011 13:01

Idols-laulaja Jerkka Virtasen perhe on joutunut ikävän nettikirjoittelun uhriksi. Mies haluaa kuitenkin korjata hieman asiaa, johon media on tarttunut.

Nokialainen Idols-semifinalisti Jerkka Virtanen on jo saanut maistaa julkisuuden nurjaa puolta. Iltalehti uutisoi miehen perheeseen kohdistuneesta vainosta. Jerkan mukaan kyse on ikävästä nettikirjoittelusta.

– Kommentointipalstalla jotkut ihmiset olivat ruvenneet nälvimään lastani. He haukkuivat häntä vammaiseksi ja jälkeenjääneeksi.

– Kyllä minua saa haukkua, jos siltä tuntuu, mutta lapseni ja vaimoni voisi jättää rauhaan, Jerkka toteaa.

Myös media on tarttunut hanakasti aiheeseen. Laulaja haluaa korjata erästä tärkeää seikkaa, joka on kirjoitetuista jutuista uupunut.

– Lehden kannessa oli kommenttini "ihmiset ovat sairaita". Se oli irrotettu vähän asiayhteydestä. Halusin korostaa sitä, että ihmiset ovat sairaita siinä tilanteessa, jos he rupeavat haukkumaan lasta, Jerkka painottaa.

Ketkä laulavat tiensä finaaleihin? Katso Idols torstaina 24. maaliskuuta kello 20.00!

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Idols