Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

HUSin päivystyksessä pahimmillaan 110 tunnin odotus, ongelma valtakunnallinen – "Perusterveydenhuollon vuodeosastopaikkojen purkaminen iso virhe"

2:24Päivystysten ruuhkat sairaaloissa ja vaikeus saada jatkohoitopaikkoja koskevat koko maataPäivystysten ruuhkat sairaaloissa ja vaikeus saada jatkohoitopaikkoja koskevat koko maata
Julkaistu 15.12.2022 20:48
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Viime aikoina raportoidut sairaalapäivystysten pitkät odotusajat ja vaikeus saada jatkohoitopaikkoja koskevat koko maata. Yliopistosairaalan asiantuntijan mukaan perusterveydenhuollon vuodeosastopaikkojen purkaminen oli iso virhe.

Joulunpyhät lähestyvät tilanteessa, jossa HUS-päivystysten odotusajat näyttävät jyrkkää nousua. Keskimääräinen päivystyksessä vietetty aika on jo 8 tuntia. Osastolle päätyvien potilaiden odotusaika on jo yli 20 tuntia.  

Lue myös: Milloin hoito ei voi odottaa? Näistä oireista päivystykseen

Odotushuoneena toimii yhä useammin ambulanssi

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä potilaat odottavat vastaanotolle pääsyä yhä useammin ambulanssissa.

HUSista todetaan, että jos keskimääräinen odotusaika kasvaa nykyistä vauhtia, potilaat joutuvat odottamaan ambulansseissa jatkossa tuntikausia.

– Eihän potilasta voi jättää (ambulanssista) ilman, että joku osaava ihminen valvoo häntä (sairaalassa), HUSin toimialajohtaja Maaret Castren sanoo MTV Uutisten haastattelussa.

– Ja silloin voi kysyä, mitä tapahtuu niille kotona oleville potilaille, jotka taas odottavat sitä ambulanssia. Tämä on nähty jo ulkomailla, kansainvälisesti. Hätä on siellä suuri. Minä toivon, että me emme anna tilanteen Suomessa ajautua siihen. 

Lue myös: 

Etelä-Suomen avi saanut yli 150 ilmoitusta potilasturvallisuuden vaarantumisesta päivystystoiminnassa

Lue myös: Taysin sairaalat ruuhkautuneet ja päivystys paineessa vuodepotilaiden takia – kiireettömiä hoitoja siirretään

"Perusterveydenhuollon vuodeosastopaikkojen vähentäminen oli virhe"

Kuopion yliopistollinen sairaalan palvelukeskusjohtaja Tero Martikainen pitää päivystyksen ongelmia valtakunnallisena ilmiönä.

– Kun aikaisemmin on puhuttu päivystyspotilaiden läpimenoajasta tunneissa, nyt lasketaan vuorokausissa. Meillä ei yksinkertaisesti ole fyysisiä paikkoja, mihin me laitamme potilaita jatkohoitoon, Martikainen toteaa. 

Onko perusterveydenhuollon vuodeosastopaikkojen vähentäminen ollut virhe?

– Kyllä iso virhe.

Maaret Castrenin mukaan paikkojen määrää on vuosien varrella vähennetty.

– Ja toki se hoitajamitoitus hoivakoteihin ei ehkä istu tähän päivän tilanteeseen kovin hyvin. Jos laki sanoo, että hoitajia pitää olla niin ja niin paljon, eikä hoitajia ole, silloin se paikka ei voi olla edes auki. 

Henkilöstömitoitus aiheuttaa jo sen luokan näppyjä, että jopa hallituksen sisällä ollaan valmiita miettimään uutta aikataulua henkilöstömitoitukseen. 

Lue myös: Päivystykset kriisissä hoitajapulan takia: Aira odottanut jo kaksi vuorokautta pääsyä vuodeosastolle

TerveydenhuoltoHUSKuopioHallitusSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa
Toimittajan kuva
Joonas Lepistö
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Päivystyksissä ympäri Suomea kärvistellään ruuhkissa – tilanne ei näytä helpottavanSairaaloiden päivystyskriisin taustalla pandemian aikana syntynyt hoitovelka – avainasemassa henkilöstön jaksaminenEtelä-Suomen avi saanut yli 150 ilmoitusta potilasturvallisuuden vaarantumisesta päivystyksissä – kriisin syynä iso tukku ongelmiaPäivystykset kriisissä hoitajapulan takia: Aira odottanut jo kaksi vuorokautta pääsyä vuodeosastolleHUS:n päivystyksessä joutuu odottamaan jopa vuorokausia – johtaja: "Potilaat tulevat tänne, kun he eivät saa muualta apua"HUS-johtaja: Sairaaloiden päivystysjärjestelmä vaatii täysremontin – "Nyt jo noin puolet potilaista odottaa yli 8 tuntia"

Tuoreimmat aiheesta

Terveydenhuolto
  • ti05:53
    Muistisairaudet

    Hätähuuto vanhustenhoidosta: Rehtorin äiti halusi tappaa itsensä – "Helpompi hoitaa katkennutta jalkaa kuin sekavaa mieltä"

  • 28.12.202514:04
    Pelastuslaitos

    Väärässä paikassa väärään aikaan? Entinen ensihoitaja kertoo, mikä uhkaa potilasturvallisuutta

  • 28.12.202506:41
    Sairaudet ja taudit

    Mervi joutui teho-osastolle saatuaan naarmun joulukuusesta – "Jos mietit ambulanssin soittamista yöllä, soita!"

  • 15.12.202519:00
    Huumeet

    Voisiko opioidikriisi tapahtua Suomessa? Asiantuntijalta huolestuttavia uutisia

  • 13.12.202514:51
    Politiikka

    Keskusta mahdollistaisi hyvinvointialueiden velkasaneerauksen – kokoomus tyrmää